Bezpieczeństwo Polski w centrum wizyty prezydenta w USA. Komentarz polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:30
Prezydent Andrzej Duda w czerwcu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. O znaczeniu tego spotkania dyskutowali politycy różnych partiii, goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych (Śniadanie w Trójce)
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump 18 września 2018 roku
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump 18 września 2018 rokuFoto: KPRP / Grzegorz Jakubowski

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu. Spotkanie z prezydentem USA ma odbyć się po 10 czerwca. 

Jarosław Sellin (PiS) powiedział, że w obliczu otwarcie deklarowanych neoimperialnych ambicji Rosji kwestie bezpieczeństwa, wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce, mają znaczenie kluczowe. Stwierdził, że Polska leży przy geopolitycznym rowie tektonicznym. – Patrząc od Atlantyku na wschód, polska wschodnia granica jest ostatnią spokojną granicą cywilizowanego świata. Przy kolejnej, rosyjsko-ukraińskiej, toczy się od pięciu lat wojna, właściwie tej granicy nie ma, jest płynna – zaznaczył wiceminister kultury. – Ważne jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO, bez USA nie da się tego zrobić. Zabiegamy, by to wzmocnienie było jeszcze silniejsze – dodał. Podkreślił także, że "Polska jest zapewne postrzegana przez USA jako drugi najważniejszy sojusznik w UE po Wielkiej Brytanii".

Marek Dietl (doradca prezydenta, prezes Giełdy Papierów Wartościowych) mówił z kolei, że ton gospodarce światowej w dużej części nadaje Ameryka, jako największy konsument dóbr wytwarzanych na świecie, a z drugiej strony jako dostawca innowacji, czego symbolem jest Dolina Krzemowa. Dodał, że wyniki gospodarki USA są bardzo dobre, jest 3-procentowy wzrost gospodarczy, w zestawieniu z nią strefa euro wzpada dość słabo. Stwierdził, że "wszystkie rozmowy polityczne w zakresie bezpieczeństwa podnoszą szanse na zainteresowanie firm amerykańskich z Polską". – Ta wizyta w wymiarze gospodarczym ma bardzo duże znaczenie, gospodarka jest pochodną dobrych relacji politycznych – podsumował.

Stanisław Tyszka (Kukiz;15) oświadczył, że nie wierzy rządowi i ambasador USA, że kwestia ustawy 447 nie będzie przedmiotem relacji i nacisków. – Obawiam się, że przedstawiciele MSZ nie stawiają sprawy wystarczająco jasno. Dziękuję przedstawicielom Polonii amerykańskiej, którzy w porozumieniu z Kukiz'15 protestują w tej sprawie od wielu tygodni. Ostatnio odwiedził ich poseł Tomasz Rzymkowski – powiedział wicemarszałek Sejmu. – Apelujemy do PiS, ja poruszałem tę sprawę na prezydium Sejmu, byśmy do najbliższego posiedzenia, które zaczyna się 15 maja, wpisali ustawę "anty-447", czyli ustawę o ochronie własności RP przed bezpodstawnymi roszczeniami – dodał.

Więcej informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Michał Wójcik (Solidarna Polska) odparł, że w kwestii ustawy 447 nie ma przedmiotu sporu i że Stanisław Tyszka o tym wie. Zaznaczył, że zapewniają o tym przedstawiciele rządu, strona amerykańska. – Wiem, że jest kampania wyborcza. Zawsze jednak był dobry zwyczaj, że w sprawach dotyczących polityki zagranicznej mówimy jednym głosem – powiedział wiceminister sprawiedliwości. – Mowa będzie o sprawach bezpieczeństwa, kwestii liczebności wojsk amerykańskich w Polsce, samolotów piątej generacji – wyliczał. - W tle jest kwestia gospodarki, kwestia Trójmorza, kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, jego roli w projekcie Trójmorza – zaznaczył.

Barbara Dolniak (.Nowoczesna) stwierdziła, że każdy polityk jest zadowolony, że głowa państwa polskiego zapraszana jest do Białego Domu. Chciałaby jednak, żeby nie była to wizyta kurtuazyjna. Wyraziła nadzieję, że będzie ona konstruktywna w zakresie gospodarki i obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski. Dodała, że ważna jest także kwestia wiz. – Mam nadzieję, że będzie to wizyta, która pokaże, że zaczynamy odgrywać istotną rolę. Pamiętajmy jednak o tym, że jesteśmy członkiem UE. Nie możemy pokazywać UE, że się alienujemy, stawiamy z boku, bo mamy innego partnera. To zawsze źle się kończy – dodała.

Andrzej Halicki (PO) również podkreślał, że nie można budować dobrych relacji z USA w kontrze do europejskich, musi się to uzupełniać. – Istotą jest, jak Polska będzie budowała sojusze – mówił. Dodał, że wizyta w USA musi dotyczyć także trudnych tematów i podkreślił, że nie ma prymatu ustawy amerykańskiej nad polskim prawem. Stwierdził, że kluczem jest zbudowanie dobrych relacji europejskich i formowanie partnerskich relacji z USA.

W programie była mowa także o relacjach Polski z UE, relacji państwa do religii i bieżących wydarzeniach politycznych. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15), Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska), Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Marek Dietl (doradca prezydenta, prezes GPW) 
Data emisji: 11.05.2019
Godzina emisji: 9.08

agkm/mk

Czytaj także

Były szef ochrony Łukaszenki w areszcie. Domysły o spisku z Kremlem. Działacz: jego biografia jest typowa dla struktur siłowych Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 17:40
- W internecie można znaleźć domysły, że areszt Andrieja Wtiurina dotyczył próby zamachu na Aleksandra Łukaszenkę. Trudno jednak stwierdzić z pewnością, co tak naprawdę ma miejsce - mówił białoruski działacz, polityk opozycyjny Wiaczesław Siwczyk. Możliwe są według niego różne warianty, niekoniecznie związane z Kremlem. Opozycjonista zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie silne są represje wobec opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o Partnerstwie Wschodnim: bezpieczeństwo, głupcze!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 08:00
- Koniec końców – wszystko sprowadza się do bezpieczeństwa. Parafrazując maksymę jednego z prezydentów USA – ”Bezpieczeństwo głupcze”. On zwykł mówić o gospodarce, ale tutaj na Wschodzie – na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert ds. międzynarodowych Dan Dungaciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bój o Partnerstwo Wschodnie. Ekspertka: w UE nie ma teraz dobrego klimatu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 15:58
- Komisja Europejska ma konkretne założenia wobec Partnerstwa Wschodniego do 2020 roku. Trzeba ustalić nowe cele i w UE trwa dyskusja na ten temat – mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, redaktor raportu z rekomendacjami dla Partnerstwa.  – Mimo że UE potępia agresję Rosji na terytorium Ukrainy, paradoksalnie nie przekłada się to na ambitny program Partnerstwa Wschodniego - dodaje. Problemem jest m.in. nastawienie niektórych państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka OSW: w Rosji zbrodnie Stalina niekiedy przedstawia się jako cenę wielkiego zwycięstwa i modernizacji kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 09:40
- Rosyjska oficjalna pamięć historyczna nie stawia akcentu na odkrywanie ciemnych kart swojej historii, wręcz odwrotnie. To jest narracja, która gloryfikuje mocarstwowy status ZSRR, jest pamięcią heroiczną, pozbawioną ciemnych kart – mówi Jadwiga Rogoża, współautorka przewodnika o Katyniu, mówiąc o speyfice rosyjskiej pamięci historycznej. 
rozwiń zwiń