X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skutki wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Wielki sukces dyplomatyczny Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 10:57
Sobota to kolejny dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, w którym odwiedzi Reno i Carson City w stanie Nevada. O dotychczasowych jej skutkach, w kontekście podpisania deklaracji o zwiększeniu stałej obecności wojsk USA w Polsce, mówili w "Śniadaniu politycznym Trójki" politycy. 
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w USA. Komentarze polityków (Śniadanie w Trójki)
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: PAP/EPA/ZACH GIBSON

W środę w Waszyngtonie prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA – trwała obecność ma wzrosnąć o ok. tysiąc żołnierzy, a także utworzenie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji. Ponadto, podczas środowego spotkania, Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, F-35 to jeden z "najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie". 

Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta) powiedział, że "główną istotą tej deklaracji jest fakt, że buduje naszą pozycję wobec innych partnerów w Europie". – To co Amerykanie ustalą z Polakami dotyczy całej Europy. Mamy ścisłe relacje z najpotężniejszym mocarstwem świata, które ma wolę bronić swoich sojuszników. Ta deklaracja ona uruchamia procesy współpracy w dziedzinie energetycznej. Mamy dużo sygnałów, z innych krajów, które witają z głębokim zadowoleniem podpisanie tej deklaracji – ocenił Paweł Soloch.

Marcin Kierwiński (PO) stwierdził, że "jeżeli chodzi o wzmocnienie obecności wojsk USA na terenie Polski to jest to dobra decyzja". – Jednak pamiętajmy, że koszty budowy tej bazy leżą jednak po stronie Polski. W ramach tej wizyty nie powiedziano nic o tarczy rakietowej. Mamy przeznaczyć gigantyczne pieniądze na zakup F-35, ale ten samolot nie przystaje do polskich potrzeb. To maszyna ofensywna, a my musimy inwestować w systemy przeciwlotnicze – powiedział Marcin Kierwiński. 

Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział, że "to wielki sukces dyplomatyczny Polski i prezydenta Andrzeja Dudy". – To sygnał dla Waszyngtonu, że Polska jest sojusznikiem numer jeden w Unii Europejskiej. Po wielu latach będziemy mówić o tym wydarzeniu, jak o fakcie przyjęcia Polski do NATO. Szkoda, że opozycja tego nie widzi i nie jest w stanie wznieść się ponad podziałami w tej kwestii – stwierdził Ryszard Czarnecki. 

Jarosław Kalinowski (PSL) dodał, że pozytywnie ocenia efekty tej wizyty, ale nie powinniśmy dmuchać balonika sukcesu, bo może pęknąć. – Eksperci pozytywnie oceniają zwiększenie kontyngentu. Ten komponent energetyczny też jest istotny. Oceniając stan naszego uzbrojenia unikałbym retoryki, że jesteśmy silni, zwarci i gotowi na wszelką ewentualność. Na tym morzu zacofania mamy ledwie wysepki nowoczesności, nawet biorąc pod uwagę samoloty F-35. Nie mając systemu przeciwrakietowego Patriot, nie będziemy nawet w stanie ich obronić – powiedział Jarosław Kalinowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zbigniew Gryglas (Porozumienie) stwierdził, że "sekretarz obrony USA porównał to porozumienie ze wstąpieniem Polski do NATO". – Zgadzam się, bo jest to przełom. Dotychczas wojska USA były w Polsce na "rekonesans". Tu ta obecność będzie trwała, co zapewni nam zdecydowanie wzrost bezpieczeństwa. Ważna jest też współpraca na polu gospodarczym. Zrobiliśmy wielki krok do przodu i kupiliśmy bezpieczeństwo na kolejnych kilkanaście lat – dodał Zbigniew Gryglas.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) stwierdził z kolei, że dla niego to nie jest przełom. Zauważył też, że "politycy nie powinni rozmawiać o bezpieczeństwie w sposób partyjny". – Dyskutowanie, czy F-35 jest dobry czy nie, jest bez sensu, bo nie mamy specjalistycznej wiedzy. Na ten temat powinni wypowiadać się wojskowi – powiedział Grzegorz Długi. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:  Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość)Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15).
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 9.10

koz/ml/gs

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 06:05
- Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: prezydent Andrzej Duda odwiedzi Nevadę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 18:35
W kolejnym dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda odwiedzi Nevadę. W położonym na północy tego stanu mieście Reno polski prezydent otworzy "Tydzień polskiego biznesu" i weźmie udział w prezentacji dronów.
rozwiń zwiń