X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:13
W czwartek Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte, która ma ułatwić administrowanie tym terenem i umożliwić szybkie zagospodarowanie go w celu budowy tam muzeum. Między innymi o tym dyskutowali politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Audio
  • Goście Beaty Michniewicz m.in. o specustawie dot. Westerplatte (Śniadanie w Trójce)
Westerplatte
WesterplatteFoto: Shutterstock

Według specustawy dotyczącej budowy muzeum na Westerplatte, Skarb Państwa zostanie właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. Szacunkowy koszt jego powstania to 150 mln zł. Projekt ustawy wzbudził opór m.in. władz Gdańska.  

westerplatte 1200 shutt.jpg
Decyzja Sejmu: będzie Muzeum Westerplatte

Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) mówił, że "często na Westerplatte był zwykły śmietnik". – To, jak miasto Gdańsk dbało o ten teren, wołało o pomstę do nieba. Cieszę się, że państwo polskie będzie przejmować ten teren i że powstanie to muzeum – podkreślił Błażej Spychalski. 

Adam Bielan (Porozumienie) zaznaczył, że "Westerplatte to bardzo ważny symbol II wojny światowej, (...) a pozostaje w ruinie". – To wielki wstyd dla Rzeczypospolitej Polskiej. Cieszę się, że znaleziono środki na rewitalizację tego miejsca – dodał Adam Bielan.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) podkreslił, że "specustawa dotycząca Westerplatte nie jest niczym nowym". – Ta ustawa jest kopią ustawy na Euro 2012. Ta dyskusja pokazuje, jak głęboki jest u nas podział o historię – zauważył Grzegorz Długi. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Witolda Waszczykowski (PiS) ocenił, że spór wokół specustawy to "hucpa". – To kolejna próba opozycji wykorzystującej samorząd, która próbuje złapać rząd w pułapkę, robiąc międzynarodową hucpę, która ma doprowadzić do kompromitacji obchodów 1 września. Ten spór trzeba zakończyć. W Polsce powinna dominować jedna narracja historyczna – podkreślił Witold Waszczykowski.

Barbara Dolniak (PO-KO) przekonywała, że zaproszeni do debaty na temat specustawy przedstawiciele samorządu pełnią rolę "kwiatków do kożucha". – Ta ustawa odbierze samorządom jakiekolwiek prawo do wypowiadania się w kwestii warunków zabudowy czy lokalizacji. Upadną zapisy dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego. Skarb Państwa, na wniosek wojewody, będzie mógł przejąć grunty miejskie za rekompensatą. PiS chce wykorzystać ten teren do własnych celów politycznych – dodała Barbara Dolniak. 

Piotr Zgorzelski (PSL) mówił, że "major Sucharski w grobie się przewraca, gdy widzi ten spór polityczny". – Teren należy do miasta Gdańska, a polski samorząd jest wpisany do konstytucji, jego autonomia powinna być szanowana. Państwo oczywiście ma funkcję nadzorczą – podkreślił Piotr Zgorzelski. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła:
 Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (PO-KO), Adam Bielan (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Witold Waszczykowski (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL) 
Data emisji: 6.07.19
Godzina emisji: 9.06

mbl/gs

Czytaj także

Polityka klimatyczna UE. Goście Trójki komentują

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 11:30
Polska zablokowała wnioski unijnego szczytu, które mówiły o dojściu do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Decyzję tę komentpwali zaproszeni do trójkowego studia politycy i eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: jesteśmy otwarci na szeroką koalicję

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:44
– Do końca miesiąca czekamy na stanowiska demokratycznie podjęte przez PSL i SLD w kwestii dołączenia do wspólnej koalicji. Wtedy, jak rozumiem, będzie czas na dalsze rozmowy – mówiła w Trójce Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, członek sztabu wyborczego PO i KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wargocka (PiS): opozycja ws. sporu o Westerplatte prezentuje postawę antypolską

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:45
- Cały konflikt o Westerplatte ma służyć temu, żeby Polska nie budowała swojej siły, nie prowadziła polityki historycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka (PiS). Sejm przyjął w czwartek specustawę ws. Westerplatte. 
rozwiń zwiń