M. Wójcik: nasz głos w UE jest silniejszy niż za poprzedniej kadencji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 12:26
- Kolega z Koalicji Obywatelskiej manipuluje - powiedział na antenie Trójki wiceminister Michał Wójcik. Polityk odpowiedział w ten sposób na oskarżenia Jana Grabca (PO) o to, że "Polska dostanie sto miliardów mniej",  - Jest cała procedura uchwalania budżetu UE, na razie mamy wstępną niewiążącą propozycję - dodał.
Audio
  • M. Wójcik: nasz głos w UE jest silniejszy niż za poprzedniej kadencji ("Śnaidanie Trójki")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Adam Wasilewski

Janusz Wojciechowski 1200 EastNews.jpg
Janusz Wojciechowski oceniony pozytywnie przez komisję prawną PE

Dzisiaj partie mają swoje konwencje. Politycy będą mówić m.in. o zdrowiu i gospodarce. A co dzieje się w Unii Europejskiej? Witold Waszczykowski został przewodniczącym delegacji ds. Ukrainy, Ryszard Czarnecki ds. Rosji, Robert Biedroń ds. Białorusi, Magdalena Adamowicz ds. RPA. Z kolei Janusz Wojciechowski otrzymał pozytywną ocenę komisji PE. Czy oznacza to, że ma już w kieszeni stanowisko komisarza ds. rolnictwa?

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Polscy europosłowie nowymi szefami delegacji PE. Wiemy, czym będą się zajmować

Europoseł Witold Waszczykowski z PiS wskazywał, że odbyło się specjalne zamknięte posiedzenie komisji ds. kontroli budżetu. - Teraz przed Januszem Wojciechowskim przesłuchanie w komisji ds. rolnych w przyszłym tygodniu. Tego przesłuchania jesteśmy pewni. To osoba, która jest ekspertem w tego rodzaju tematyce - tłumaczył.

- Jestem przekonany, że jego kandydatura zostanie zaakceptowana i będziemy mieć polskiego komisarza ds. rolnych - dodał polityk.


sawicki 1200.jpg
M. Sawicki: liczę, że J. Wojciechowski zmieni wspólną politykę rolną

"J. Wojciechowski to osoba z kompetencjami"

Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów, startujący z listy Koalicji Polskiej PSL, wspominał, że przez dziesięć lat był kolegą ze szkolnej ławy polskiego kandydata na komisarza. - Życzę mu jak najlepiej. Uważam, że ws. rolnictwa, i nie tylko, będzie to jeden z bardziej kompetentnych komisarzy. To dobrze, że Polak będzie zajmował się tą dziedziną, jest ona dla Polski niezmiernie ważna - wyjaśniał.

Krzysztof Gawkowski z Wiosny mówił, że "wszystkie partie polityczne w Polsce powinny mieć nadzieję, że misja Janusza Wojciechowskiego będzie udana i w budżecie będą propozycje takie, które z jednej strony usatysfakcjonują rolników, a z drugiej będą dawały nadzieję na coś więcej niż do tej pory".

- Janusz Wojciechowski zdecydowanie jest osobą, która posiada kompetencje - dodał polityk Lewicy.


polska_rodzina1200.jpg
Premier chce spotkać się z rodziną ze spotu PO. Ta jednak nie istnieje

"Koalicja Obywatelska manipuluje"

Mniej entuzjastyczny był rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. - Przed polskim komisarzem beznadziejna misja. Jesteśmy w trakcie negocjacji budżetu unijnego. Dostaniemy sto miliardów mniej - stwierdził, na co zareagowali posłowie PiS, zarzucając politykowi Platformy Obywatelskiej kłamstwo.

- To jest fakt, że kolega z Koalicji Obywatelskiej manipuluje. Jest cała procedura uchwalania budżetu i na razie mamy wstępną niewiążącą propozycję, de facto z Komisji Europejskiej, gdzie mamy osobę z Polski, wywodzącą się ze środowiska PO - wskazywał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

- Cała procedura trwa i sądzę, że nasz głos jest w tej chwili silniejszy niż w poprzedniej kadencji - dodał.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> J. Sasin: słowa G. Schetyny wzywają do pozbawienia Polski funduszy UE


kaczynski_schetyna1200.jpg
J. Kaczyński: wypowiedź G. Schetyny antypaństwowa, przekroczenie granic

"E. Bieńkowska z PO miała możliwość zgłaszania uwag ws. propozycji budżetu"

Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzej Dudy, również odniósł się do tematu wstępnej propozycji budżetu. - Pamiętajmy, że w Unii Europejskiej tylko Komisja Europejska ma możliwość wniosku legislacyjnego, czyli pewnych propozycji. To, co zostało zaproponowane, to tylko propozycja KE, w której Elżbieta Bieńkowska z PO, dzisiaj komisarz, w tzw. procedurze inter-service konsultacji zewnętrznych komisji miała możliwość zgłaszania swoich uwag, co do kształtu tej propozycji budżetu - powiedział.

- Janusz Wojciechowski to bardzo dobry kandydat na komisarza. Jest synem polskiej wsi, doskonale zna problemy rolnictwa od podszewki i ma duży dorobek parlamentarny zarówno w Polsce, jak i w Europie. Daje to gwarancję, że będzie to dobry i merytoryczny komisarz - mówił doradca prezydenta.


tsue-free-shutt-1200.jpg
Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

"Klęska opozycji i zwrot w postrzeganiu praworządności w Polsce"

Politycy odnieśli się także do opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że "pytania polskich sądów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o model postępowania dyscyplinarnego są niedopuszczalne". Michał Wójcik zwracał uwagę na to, że "opinia rzecznika to klęska opozycji, która podgrzewała atmosferę". - Pytanie musi być związane z daną sprawą. O co pytał Igor Tuleya? O swoje własne sprawy. To jak skonstruowane jest całe sądownictwo dyscyplinarne, nie ma żadnego związku ze sprawami krajowymi, które były rozpoznawane w Łodzi i Warszawie - wyjaśniał.

- To pewnego rodzaju zwrot. Inny sposób patrzenia na kwestie praworządności w Polsce - dodał wiceminister sprawiedliwości.

Witold Waszczykowski dodał, że "Igor Tuleya obawiał, się, że będzie rozliczany za to jaki wyrok wyda". - To było prowadzenie polityki na złość państwu polskiemu i polskiemu wymiarowi sprawiedliwości - powiedział.

Goście radiowej Trójki dyskutowali również nt. emerytur sędziowskich, sprawie Mariana Banasia i zakupie F-35 przez polski rząd.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Śniadanie w Trójce"

Prowadząca: Beata Michniewicz

Goście: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Witold Waszczykowski (PiS), Jan Grabiec (PO-KO), Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska - Unia Europejskich Demokratów), Krzysztof Gawkowski (Lewica – Wiosna), Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 09:07

kstar

Czytaj także

Paweł Sałek: opozycja, mówiąc o zamachu stanu, chce wzbudzać niepokoje

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 10:50
– Mówienie o tym, że będzie zamach stanu, coś się wydarzy, że będzie jakiś pakiet specustaw, ma na celu wywołanie pewnych niepokojów – mówił Paweł Sałek w "Śniadaniu w Trójce", odnosząc się do przerwy w obradach Sejmu. Gośćmi audycji byli również Stanisław Tyszka, Zbigniew Kuźmiuk, Robert Tyszkiewicz, Michał Woś i Krzysztof Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Sawicki: liczę, że J. Wojciechowski zmieni wspólną politykę rolną

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 08:55
– Trzymam kciuki za komisarza Janusza Wojciechowskiego – powiedział na antenie Trójki Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Spychalski: najpewniej od stycznia będziemy będziemy mogli udać się do USA bez wiz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:23
– Jeżeli odsetek odmów wiz do USA utrzyma się na poziomie poniżej 3 proc., to Polska wejdzie do systemu bezwizowego – powiedział w "Pulsie Trójki" Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Według niego od stycznia przyszłego roku Polacy najprawdopodobniej będą mogli udać się do USA bez wiz.
rozwiń zwiń