X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Senacka układanka. Jaki będzie układ sił w izbie wyższej?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 11:11
 – Senatorowie mają prawo ze sobą rozmawiać, rozważać, jak powinien wyglądać układ prezydium wyglądać – powiedział w radiowej Trójce Jarosław Sellin, wiceminister kultury. O "senackiej układance" mówili także Witold Waszczykowski (PiS), Dariusz Klimczak (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta). 
Audio
  • Politycy o układzie sił w Senacie (Śniadanie w Trójce)
Senat zakończył ostatnie posiedzenie IX kadencji
Senat zakończył ostatnie posiedzenie IX kadencjiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prezydent ogłosił datę pierwszego posiedzenia nowego parlamentu – ma się ono odbyć 12 listopada. Niektórzy politycy opozycji twierdzą, że dosyć odległa data zwołania posiedzenia (ostatnia możliwa, prezydent musi zwołać parlament najpóźniej 30 dni od dni wyborów) spowodowana jest tym, że obóz rządzący chce mieć czas na przekonanie senatorów opozycji do przyłączenia się do Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie opozycja ma dwa mandaty więcej niż PiS. 

Czytaj więcej
Stanisław Karczewski 1200.jpg
S. Karczewski: ufam, że nowy Senat podtrzyma tradycje izby refleksji

Błażej Spychalski: tak wynika z konstytucji

Minister w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski stwierdził, że taka a nie inna data pierwszego posiedzenia wynika z przepisów ustawy zasadniczej. – Odsyłam do artykułu 98. Konstytucji RP, który mówi wyraźnie: "Kadencja Sejmu i Senatu trwa 4 lata". Zatem jeżeli rozpoczęła się ona 12 listopada 2015 roku to prezydent swoją decyzją nie może tej kadencji skrócić – przekonywał rzecznik głowy państwa. – Kadencja obecnego parlamentu trwa do 11 listopada i tak wynika z konstytucji, a nie z jakiegoś "widzimisię" kogokolwiek – dodał.

Andrzej Halicki: coś się zmieni w senacie

Polityk PO Andrzej Halicki podkreślił, że do Senatu powróci "demokratyczny porządek". – Mam nadzieję, że coś się zmieni w Senacie. Demokratyczny porządek, legislacyjna staranność, brak głosowań nocą (…) opozycja otrzymała 51 mandatów, więc ma szanse kontrolować i hamować zapędy do uchwalania w tempie ekspresowym, nocnym, ustaw, które nie powinny być w ten sposób przyjmowane. Większość będzie utrzymana, czyli ze strony opozycji będzie marszałek, skład prezydium musi być reprezentatywny. Do tego dojdziemy w zgodzie i porozumieniu, z udziałem wszystkich podmiotów, tak żeby rzeczywiście ta reprezentatywność była – zaznaczył europoseł PO.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Krzysztof Gawkowski: nie podobają mi się słowa Fedorowicza

Senator KO Jerzy Fedorowicz powiedział, że w przypadku przejścia senatora opozycji do PiS jego nazwisko będzie "obłożone anatemą do trzech pokoleń". Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski stwierdził, że to za mocne słowa. – Nie podobają mi się słowa, których użył Jerzy Fedorowicz. Nie używałbym takich słów w polityce przede wszystkim dlatego, że to wyborcy pokazali, jak powinna wyglądać większość w senacie. 51 senatorów opozycji, 48 PiS-u i jedna niezależna, która wspiera obóz rządzący – mówił polityk Lewicy.

Jarosław Sellin: wybory do senatu wygrało Prawo i Sprawiedliwość

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że to PiS wygrał wybory do Senatu. – Widzę, że opozycja już dzieli skórę na niedźwiedziu, a tymczasem prawda jest taka – wybory do Senatu wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Ma największy, 48-osobowy klub. Twarde stawianie tezy, że opozycja ma zapewnioną większość 51 głosów, nie wiem skąd jest brane – zaznaczył polityk. – Senatorowie mają prawo ze sobą rozmawiać, rozważać jak powinien wyglądać układ prezydium  – dodał pytany o to, czy są prowadzone rozmowy ws. ewentualnych transferów. 

Dariusz Klimczak: każdy musi myśleć o przyszłości i prowadzić rozmowy

Wiceprzewodniczący PSL Dariusz Klimczak stwierdził, że ma nadzieję, iż układanka w Senacie będzie "dobrym przykładem kultury politycznej w Polsce". – Każdy musi myśleć o przyszłości i prowadzić rozmowy. Natomiast my uważamy, że styl budowania tej większości, wybór marszałka, prezydium, będzie taką wróżbą, jak będzie wyglądała ta kadencja. Chcielibyśmy, aby styl budowania większości, osoba marszałka, były przykładami dobrej kultury politycznej w Polsce. Mam nadzieję, że ta kadencja będzie temu służyła – podkreślił polityk ludowców.

Witold Waszczykowski: w polityce transfery istniały, istnieją i będą istnieć

Były minister spraw zagranicznych zaznaczył, że inne reakcje były, gdy politycy odchodzili z PiS. – Trzeba pozwolić Senatowi się ułożyć. W polityce transfery istniały, istnieją i będą istnieć. Pamiętam, z jaką radością, hukiem były przyjmowane informacje w latach 2010 i 2011, kiedy z Prawa i Sprawiedliwości odchodziły całe struktury czy stronnictwa, PJN-y i tak dalej – mówił. – Wtedy przyjmowano to z entuzjazmem, było to akceptowalne, normalne, traktowane jak proces dziejowy. Natomiast dzisiaj spotkanie jednego czy drugiego senatora, rozmawianie o przyszłości jest piętnowane, "do trzeciego pokolenia", jak słyszymy – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Gawkowski (Wiosna), Andrzej Halicki (PO), Dariusz Klimczak (PSL), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta RP), Witold Waszczykowski (PiS), Jarosław Sellin (wiceminister kultury)
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 9.08

dcz/ml

Czytaj także

Bezpieczeństwo Polski w centrum wizyty prezydenta w USA. Komentarz polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:30
Prezydent Andrzej Duda w czerwcu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. O znaczeniu tego spotkania dyskutowali politycy różnych partiii, goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń