Konflikt na Bliskim Wschodzie. Paweł Soloch: Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 10:49
– Szybkie przyznanie się Iranu do omyłkowego zestrzelenia pasażerskiego samolotu ukraińskich linii lotniczych świadczy o tym, że Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały – powiedział Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta. O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówili w Programie Trzecim Polskiego Radia także Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Michał Woś (Solidarna Polska), Marek Sawicki (PSL) i Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Audio
  • Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Michał Woś (Solidarna Polska), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica). Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta) o sytuacji na Bliskim Wschodzie (Śniadanie w Trójce)
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w IranieFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran ogłosił w sobotę rano, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Do tej sprawy odnieśli się w "Śniadaniu w Trójce" Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta, minister Michał Woś, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

ukraiński samolot Iran PAP 1200.jpg
Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu. "Rezultat ludzkiego błędu"

– Szybkie przyznanie się Iranu do omyłkowego zestrzelenia pasażerskiego samolotu świadczy o tym, że Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały z nową siłą. Polska w tym konflikcie nie jest istotnym graczem – powiedział Paweł Soloch. 

"Polski rząd jako pierwszy zachował się poważnie"

Krzysztof Gawkowski ocenił z kolei, że Iran czuje, iż jest w patowej sytuacji. – Sankcje nałożone na Iran powodują, że brak mu siły, która mogłaby doprowadzić do eskalacji konfliktu. Atak na amerykańskie bazy był natomiast zabiegiem propagandowym, nie miał na celu wyrządzenia realnych szkód – dodał.

Michał Woś mówił natomiast o reakcji polskich władz na sytuację na Bliskim Wschodzie. – Wraz z innymi państwami Unii Europejskiej wezwaliśmy wszystkie strony do deeskalacji. W interesie Polski jest to, aby nie rozwijać konfliktu na Bliskim Wschodzie – powiedział. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Marek Sawicki zwrócił uwagę na to, że polski rząd jako pierwszy zachował się poważnie, kiedy wstrzymał loty nad Iranem. – Inne państwa niestety tego nie uczyniły. Można było się spodziewać, że startujące z Teheranu samoloty mogą być narażone – mówił polityk PSL. 

1200_Błaszczak_PAP.jpg
"Właściwa postawa". Szef MON o przyznaniu się Iranu do zestrzelenia boeinga

Iran w coraz gorszej sytuacji

Według Radosława Fogla fakt, że Iran zestrzelił pasażerski samolot ukraińskich linii lotniczych, pogarsza sytuację Iranu. Poseł PiS przekonywał też, że opozycja z sytuacji na Bliskim Wschodzie próbuje robić politykę. 

W odpowiedzi na wypowiedź Radosława Fogla Marcin Kierwiński zarzucił politykom obozu władzy, że nie chcą zorganizować Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Po wypowiedziach polityków PiS można zauważyć, że ta sprawa jest przez nich bagatelizowana. Antyirańska konferencja organizowana w zeszłym roku w Polsce na pewno nam w niczym nie pomogła – wskazał.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta), Michał Woś (Solidarna Polska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 11.01.2020 
Godzina emisji: 9.09

kad/kw

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:30
– Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze, ale wiemy na pewno, że oni nie ucierpieli w atakach w Iraku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka: chcemy współpracy z rządem ws. bezpieczeństwa. To polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 08:25
– Jesteśmy merytoryczną opozycją, decyzje podejmujemy na podstawie odpowiednich danych. Chcemy współdziałać z rządem i mówić jednym głosem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo to jest polska racja stanu, tu nie powinno być żadnych sporów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń