X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Paweł Soloch: Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 10:49
– Szybkie przyznanie się Iranu do omyłkowego zestrzelenia pasażerskiego samolotu ukraińskich linii lotniczych świadczy o tym, że Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały – powiedział Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta. O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówili w Programie Trzecim Polskiego Radia także Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Michał Woś (Solidarna Polska), Marek Sawicki (PSL) i Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Audio
  • Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Michał Woś (Solidarna Polska), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica). Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta) o sytuacji na Bliskim Wschodzie (Śniadanie w Trójce)
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w IranieFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran ogłosił w sobotę rano, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Do tej sprawy odnieśli się w "Śniadaniu w Trójce" Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta, minister Michał Woś, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

ukraiński samolot Iran PAP 1200.jpg
Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu. "Rezultat ludzkiego błędu"

– Szybkie przyznanie się Iranu do omyłkowego zestrzelenia pasażerskiego samolotu świadczy o tym, że Iran nie chce, aby starcia zbrojne postępowały z nową siłą. Polska w tym konflikcie nie jest istotnym graczem – powiedział Paweł Soloch. 

"Polski rząd jako pierwszy zachował się poważnie"

Krzysztof Gawkowski ocenił z kolei, że Iran czuje, iż jest w patowej sytuacji. – Sankcje nałożone na Iran powodują, że brak mu siły, która mogłaby doprowadzić do eskalacji konfliktu. Atak na amerykańskie bazy był natomiast zabiegiem propagandowym, nie miał na celu wyrządzenia realnych szkód – dodał.

Michał Woś mówił natomiast o reakcji polskich władz na sytuację na Bliskim Wschodzie. – Wraz z innymi państwami Unii Europejskiej wezwaliśmy wszystkie strony do deeskalacji. W interesie Polski jest to, aby nie rozwijać konfliktu na Bliskim Wschodzie – powiedział. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Marek Sawicki zwrócił uwagę na to, że polski rząd jako pierwszy zachował się poważnie, kiedy wstrzymał loty nad Iranem. – Inne państwa niestety tego nie uczyniły. Można było się spodziewać, że startujące z Teheranu samoloty mogą być narażone – mówił polityk PSL. 

1200_Błaszczak_PAP.jpg
"Właściwa postawa". Szef MON o przyznaniu się Iranu do zestrzelenia boeinga

Iran w coraz gorszej sytuacji

Według Radosława Fogla fakt, że Iran zestrzelił pasażerski samolot ukraińskich linii lotniczych, pogarsza sytuację Iranu. Poseł PiS przekonywał też, że opozycja z sytuacji na Bliskim Wschodzie próbuje robić politykę. 

W odpowiedzi na wypowiedź Radosława Fogla Marcin Kierwiński zarzucił politykom obozu władzy, że nie chcą zorganizować Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Po wypowiedziach polityków PiS można zauważyć, że ta sprawa jest przez nich bagatelizowana. Antyirańska konferencja organizowana w zeszłym roku w Polsce na pewno nam w niczym nie pomogła – wskazał.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta), Michał Woś (Solidarna Polska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 11.01.2020 
Godzina emisji: 9.09

kad/kw

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:30
– Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze, ale wiemy na pewno, że oni nie ucierpieli w atakach w Iraku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka: chcemy współpracy z rządem ws. bezpieczeństwa. To polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 08:25
– Jesteśmy merytoryczną opozycją, decyzje podejmujemy na podstawie odpowiednich danych. Chcemy współdziałać z rządem i mówić jednym głosem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo to jest polska racja stanu, tu nie powinno być żadnych sporów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń