Fogiel: w trakcie kampanii każdy kandydat powinien przedstawić swoją wizję Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 10:56
– W trakcie kampanii debata powinna dotyczyć kwestii bliskich Polakom, m.in. emerytur stażowych. Ale to wszystko wyjdzie w praniu. Na pewno każdy kandydat powinien przedstawić swoją wizję Polski w ciągu najbliższych pięciu lat – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, europoseł Beata Kempa z Solidarnej Polski, Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
Audio
  • Politycy o tym, jakie tematy będą dominowały podczas kampanii wyborczej (Śniadanie w Trójce)
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Włoszczowy
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami WłoszczowyFoto: PAP/Piotr Polak

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę podała datę wyborów prezydenckich. Ogłosiła, że odbędą się one w niedzielę 10 maja, a ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później – 24. maja. Kilka godzin później podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, że będzie ubiegał się o prezydencką reelekcję. Tym samym zainaugurował kampanię wyborczą, która tak naprawdę trwa już od kilku tygodni. Podczas audycji goście dyskutowali, jakie tematy powinny dominować w rozmowie pretendentów z Polakami przed wyborami.

duda lubartów2 1200 pap.jpg
Andrzej Duda ogłosił swój start w wyborach prezydenckich

Radosław Fogiel podkreślił, że debata powinna dotyczyć kwestii bliskich mieszkańcom Polski. – A to wyjdzie w praniu. Na pewno jednak każdy kandydat powinien przedstawić swoją wizję Polski w ciągu najbliższych pięciu lat. Niedługo zrobi to prezydent Andrzej Duda – podkreślił poseł PiS, zastępca rzecznika partii.

Nawiązał także do kwestii emerytur stażowych. Mają one sprawić, że kobiety będą przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, zaś mężczyźni po 40 latach pracy. – Na ten temat w trakcie kampanii na pewno będzie toczyć się dyskusja. Ale przede wszystkim trzeba mówić o pewnej szerszej wizji Polski, która jest krajem dumnym i sama o sobie decyduje – zaznaczył. I dodał, że w niedługim czasie Andrzej Duda przedstawi opinii publicznej swój sztab wyborczy.

Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego są trzy główne tematy, o których kandydaci na prezydenta powinni rozmawiać w trakcie kampanii. – Dotyczą stosunku do Konstytucji, relacji Polski z innymi krajami, a także bezpieczeństwa. Prezydent powinien wiedzieć, na czym polega jego rola bycia strażnikiem Konstytucji. Jeśli chodzi o drugą kwestię, Polska powinna szukać porozumienia w Europie. Natomiast odnośnie bezpieczeństwa zadaniem prezydenta jest budowanie odpowiedzialności za nasz kraj na płaszczyźnie obronności – powiedział poseł Lewicy.

– Mam nadzieję, że kampania wyborcza będzie maksymalnie merytoryczna i programowa, w której kandydaci będą przedstawiali swoją wizję Polski i swojej prezydentury – zaznaczył na wstępie Błażej Spychalski. Następnie odniósł się do zagranicznych relacji Polski. – Są one bardzo ważne. Pokazała to ostatnia wizyta Emmanuela Macrona. Z prezydentem Francji Andrzej Duda przeprowadził konstruktywne rozmowy o przyszłości Unii Europejskiej – podkreślił rzecznik prezydenta.

Wspomniał również o emeryturach stażowych w kontekście wypowiedzi zastępcy rzecznika PiS. Przypomniał, że Andrzej Duda zawarł zapis o tym już w projekcie ustawy przywracającej wiek emerytalny. – Ale wtedy ważniejsze było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego, naprawienie tego, co zrobił rząd PO-PSL. Teraz trwają analizy i rozmowy. Jest duże społeczne oczekiwanie, prezydent praktycznie przy okazji każdej wizyty i rozmowy z mieszkańcami jest o to pytany – powiedział Błażej Spychalski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Marcin Kierwiński przyznał, ze w trakcie kampanii pojawi się kilka głównych tematów, ale jego zdaniem najważniejszy powinien być ten odnoszący się do wspólnoty narodowej. – Istotny jest stosunek prezydenta do tego, w jaki sposób ta wspólnota jest budowana. Ważne jest również to, jak żyje się Polakom. Dość często jeżdżę po moim okręgu wyborczym i spotykam się z ludźmi. Mówią, że żyje się drogo. O tym prezydent powinien rozmawiać. Prezydent przecież może mieć wpływ na to, jaką rząd prowadzi politykę gospodarczą – tłumaczył poseł PO.

Elżbieta Witek 1200.jpg
Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

Beata Kempa podkreśliła, że cały obóz Zjednoczonej Prawicy cieszy się, że Andrzej Duda wreszcie oficjalnie potwierdził start w wyborach. – Jego dotychczasowe osiągnięcia pokazują, że jesteśmy dumni z jego prezydentury. Przede wszystkim z tego, co robi w polityce zagranicznej, ale i też to, co udało się dokonać w polityce wewnątrzkrajowej, szczególnie dla polskich rodzin – zaznaczyła.

Według europoseł tematy kampanii będą pojawiać się w zależności od potrzeby. – Ale Andrzej Duda jeżdżąc po Polsce i odwiedzając wszystkie powiaty doskonale wie, co jest szczególnie istotne. Przypomnę także, że prezydent odbył już ponad 100 zagranicznych wizyt i przyjął ponad 70 głów państw. To pokazuje, że nasze relacje z innymi krajami są dobre – powiedziała Beata Kempa.

Według Piotra Zgorzelskiego w trakcie kampanii nie powinien pojawiać się temat katastrofy smoleńskiej. – To dla nas, wszystkich Polaków, bolesna sprawa. Włączanie jej celowo lub nie do kampanii jest niegodne. Myślę, że kandydaci nie będą tego tematu używali – stwierdził poseł PSL.

– Można domyślać się, że PiS na agendę kampanii będzie wrzucało sprawy związane z reformą systemu sprawiedliwości. Dużo lepiej, jakbyśmy mogli rozmawiać także o tym, co bezpośrednio dotyka Polaków, np. o służbie zdrowia – dodał Piotr Zgorzelski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta), Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Piotr Zgorzelski (PSL), Beata Kempa (Solidarna Polska), Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 8.02.2020
Godzina emisji: 9.08

bb/mk

Czytaj także

"Jesteśmy w blokach startowych już od dawna". Fogiel o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 19:05
– Termin wyborów ma znaczenie praktyczne - dla wyborców, którzy muszą sobie planować ewentualne majówki. Dla Prawa i Sprawiedliwości każdy termin był dobry – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. Zdaniem Jana Grabca (rzecznik PO) jego ugrupowanie jest "zwarte i gotowe".
rozwiń zwiń