Prof. Zybertowicz: komentarze opozycji w sprawie koronawirusa to pewien stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 10:35
– Jacek Rostowski stwierdził, że przypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce zostanie ujawniony tuż przed konwencją Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Nie jest to już nawet cynizm polityczny, ale stan umysłu – powiedział w Trójce Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi audycji byli również Waldemar Buda (PiS), Anna-Maria Żukowska (Lewica), Marek Sawicki (PSL), Andrzej Halicki (PO), Marcin Ociepa (Porozumienie).
Audio
  • Czy jesteśmy przygotowani na przybycie koronawirusa? Komentarze polityków (Śniadanie w Trójce)
Pasażerowie z Mediolanu poddawani badaniu na lotnisku w Krakowie zgodnie z wprowadzonymi procedurami
Pasażerowie z Mediolanu poddawani badaniu na lotnisku w Krakowie zgodnie z wprowadzonymi proceduramiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Tematem audycji był problem koronawirusa, który jak do tej pory nie został oficjalnie potwierdzony w Polsce. Goście "Śniadania w Trójce" wyrazili przekonanie, że nie zostaną z tego powodu odwołane sobotnie imprezy masowe.  Jacek Rostowski stwierdził, że przypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce zostanie ujawniony tuż przed konwencją Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Mam wrażenie, że to już stan umysłu podobny do tego, który wykazał Donald Tusk swoim wpisem na Twitterze. Pokazuje to skalę nieodpowiedzialności politycznej opozycji  stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz.

Bielan 1200.jpg
Adam Bielan: rząd przygotowuje się do walki z koronawirusem od wielu tygodni

 Jeśli wyłoni się sytuacja naprawdę nadzwyczajna, to trzeba być gotowym na to, by płynnie dostosowywać relacje do wyzwań. Robienie tego nadmiarowo będzie wywoływało histeryczne wypowiedzi opozycji. Mam wrażenie, że to jest stan umysłu, a nie cynizm polityczny. Instytucje państwa muszą być gotowe do płynnego wprowadzania nowych regulacji, ale nie nadmiarowo  dodał. 

"Inicjatywa na pewno się pojawi"

Waldemar Buda poinformował, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację i robi to, co do niego należy. Zwrócił również uwagę na zachowanie opozycji.  Mamy wyjątkową sytuację. To także rola dla opozycji, by była poważna i nie wzbudzała niepotrzebnych emocji. Opozycja chce wykorzystać tę sprawę na potrzeby kampanii i jest bardzo nieodpowiedzialna. Jeśli Małgorzata Kidawa-Błońska podważa informacje ministra zdrowia, jest to skandal. Rząd podjął mnóstwo działań w tej sprawie  przypomniał. 

 Reakcja powinna być adekwatna do zagrożenia, a wojewodowie dziś o tym wiedzą. Zablokowanie imprez nie jest dzisiaj stosowne, ale należy szukać indywidualnych cech w każdej z nich. W przypadku konwencji PO nie robiłbym żadnego problemu. Należy być racjonalnym i zachowywać się adekwatnie do sytuacji  dodał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Chcemy wypracować rozwiązania w kwestii koronawirusa". Premier uda się na spotkanie państw V4

 Musimy podchodzić do tego problemu z rozwagą i odpowiedzialnością. Dobrze, że mamy odświeżenie pewnych nawyków higienicznych. Na grypę w Polsce rocznie umiera 60-80 osób. Ten wirus jest wg obecnej wiedzy 1,5-2 razy silniejszy od grypy. Musimy być na to przygotowani i przygotowaliśmy na to szereg spotkań, które zarządził prezydent Andrzej Duda. Każdy, kto zostanie skierowany na badania, natychmiast zostanie bezpłatnie przebadany. Dysponujemy instrumentami na przybycie koronawirusa. Niepotrzebna jest panika i sianie dezinformacji  tłumaczył Marcin Ociepa

 Jeśli tylko dojdziemy do wniosku, że potrzebne są zmiany legislacyjne, zostaną one przeprowadzone bezzwłocznie  podsumował polityk Porozumienia.

"Opozycja nie powinna przeszkadzać rządowi"

Marek Sawicki uważa, że w tej sprawie powinny współpracować ze sobą wszystkie organy państwa, a zadaniem opozycji jest wspieranie obozu rządzącego.  Polska na szczęście nie należy do PiS, ani PO. Zgadzam się, że odpowiedzialność jest po stronie rządu, a opozycja nie powinna rządowi przeszkadzać. Nie rozumiem poniedziałkowego posiedzenia Sejmu, bo nic to nie zmieni w sytuacji z koronawirusem, ale nie protestuję. Dopóki nie ma oficjalnego potwierdzenia, a nawet jeśli będzie, nie ma powodu, by siać panikę. Niepotrzebne wprzęgamy w kampanię tę sytuację, która nie rozpoczęła się w Polsce. Rząd musi się dobrze przygotować na pojawienie się koronawirusa i trzeba temu sprzyjać  mówił.

koronawirus 1200 pap.jpg
Główny Inspektor Sanitarny o koronawirusie: robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo Polakom

 Jeśli koordynatorem akcji, która miałaby uspokoić Polaków ma być Mariusz Kamiński, to takie informacje stają się niewiarygodne. Brakuje nam informacji rzetelnej. Od miesiąca mamy sytuację, która przeradza się w pandemię. To żenujące i ludzie to widzą. Chcą oni czuć się w Polsce bezpiecznie, a do tego trzeba być przygotowanym  podkreślił Andrzej Halicki

<<CZYTAJ TAKŻE>> Epidemia koronawirusa. PKP opracowały wytyczne dla dworców

Zdaniem Anny-Marii Żukowskiej trzeba działać wspólnie, ponieważ rząd nie wykonał tu wszystkich możliwych działań.  Spór, który ma przebiegać tylko na linii PO-PiS nie opłaca się obywatelom. Chodzi o to, by wprowadzać realne rozwiązania. Kiedy słucham kandydatki KO, to mam wrażenie, że słucham agentki z "Archiwum X". Koronawirus to nie jest sposób na kampanię. Potrzebne jest posiedzenie Sejmu, bo trzeba uchwalić ustawy, o których rząd wcześniej nie pomyślał. Potrzebna jest współpraca wszystkich ze wszystkimi. Mam nadzieję, że rząd nie będzie tutaj uprawiał żadnej mściwej polityki  komentowała poseł Lewicy.

Goście "Śniadania w Trójce" mówili również o działaniach Senatu ws. budżetu państwa, wydatkach na media publiczne, obchodach 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz sprawie ostrzału biura poselskiego europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Waldemar Buda (PiS), Andrzej Halicki (PO), Marek Sawicki (PSL), Marcin Ociepa (Porozumienie), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Anna-Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 9.08

pkr/kr

Czytaj także

Dworczyk: jesteśmy gotowi na pierwsze przypadki koronawirusa, niezależnie od skali zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 08:21
– W szpitalach przygotowanych jest 239 stanowisk całkowitej izolacji, ponad 600 łóżek na oddziałach zakaźnych. Są dostępne w każdym województwie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Waldemar Kraska: w UE nie ma kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 19:17
– Wszystkie kraje europejskie podjęły bardzo rygorystyczne zasady, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń