Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Paweł Soloch: nie będzie rozmów o broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:29
– Rozmowy dotyczące broni nuklearnej nie są przewidywane – w ten sposób Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, skomentował w Programie 3 Polskiego Radia doniesienia jakoby wizyta Andrzeja Dudy w USA miała dotyczyć przeniesienia przez Amerykanów broni nuklearnej w inne miejsca. O wizycie prezydenta mówili też Anna Maria Żuchowska, Jan Grabiec, Marek Sawicki, Adam Bielan.
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym Domem
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym DomemFoto: Evan El-Amin/Shutterstock

Posłuchaj
51:38 [ PR3]PR3 (mp3) 20 czerwiec 2020 09_06_57.mp3 Politycy o wizycie Andrzeja Dudy w USA ("Śniadanie w Trójce")

 

Prezydent Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem w środę, 24 czerwca - potwierdził oficjalnie Biały Dom. Rozmowy mają dotyczyć między innymi współpracy wojskowej, handlowej i w dziedzinie energetyki.

Paweł Sałek 1200.jpg
Doradca prezydenta RP: obronność, bezpieczeństwo, energetyka tematami rozmów Duda-Trump

O wspomnianej wizycie w Programie 3 Polskiego Radia rozmawiali Adam Bielan (europoseł PiS), Jan Grabiec (rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej), Marek Sawicki (poseł PSL-Koalicji Polskiej), Paweł Soloch (szef BBN) oraz Anna-Maria Żuchowska (rzecznik prasowa Lewicy)


– My tak naprawdę niewiele wiemy o tej wizycie poza tym, że Andrzej Duda chce wybrać się do USA, by zrobić sobie zdjęcie z Donaldem Trumpem. Większość takich spotkać na linii Duda-Trump ma właśnie taki charakter. Nie przypominam sobie większych, wiążących osiągnięć z takich spotkań – ocenił Jan Grabiec

Czytaj również:

Rozmowy o bezpieczeństwie

– Realizacja porozumienia Trump-Duda dotyczącego bezpieczeństwa jest bardzo zaawansowana. Wkrótce zobaczymy skutki rozmów między MON-em a Pentagonem – mówił natomiast Paweł Soloch.

Szef BBN odniósł się też do obaw Platformy Obywatelskiej jakoby w trakcie wspomnianej wizyty miał być poruszany temat dotyczący broni nuklearnej. – Takie rozmowy nie są przewidywane i nie były prowadzone – dodał Soloch. 

"Andrzej Duda jedzie ratować część potencjału obronnego NATO w Europie"

– Myślę, że pan prezydent wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, bo tak źle jest prowadzona jego kampania wyborcza – stwierdziła Anna-Maria Żukowska

Według Adama Bielana z kolei "większość polityków opozycji wyznaje zasadę, że im gorzej Polska radzi sobie na arenie międzynarodowej, tym lepiej dla nich". 

A jak wizytę komentuje Marek Sawicki? - Nie traktuję jej tylko w kategoriach kampanijnych. Andrzej Duda jedzie ratować część potencjału obronnego NATO w Europie - podsumował poseł PSL-Koalicji Polskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Jan Grabiec (Platforma Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta, szef BBN) i Anna-Maria Żukowska (Lewica).
Data emisji: 20.06.2020
Godzina emisji: 9.08

kad/gs

Czytaj także

"Błąd legislatorów sprzed 20 lat". Sellin o przedawnianiu się zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 09:52
– Trudno wyobrazić sobie jakieś elementarne poczucie sprawiedliwości, kiedy widzimy, że zbrodnie z czasów II wojny światowej są ścigane do dziś, a zbrodnie komunistyczne były przedawniane – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w Programie 3 Polskiego Radia. W "Śniadaniu w Trójce" o nowelizacji ustawy o IPN dyskutowali również Paweł Sałek z KPRP, Krzysztof Gawkowski z Lewicy, Andrzej Halicki z PO i Marek Sawicki z PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To może być game changer wyborów prezydenckich". Potocki o wizycie Andrzej Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 14:00
- To mocny argument dla zwolenników polskiego prezydenta, łącznie z ich większą mobilizacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Zybertowicz: jeśli nie zaufamy Andrzejowi Dudzie, nastąpi regres polskiej podmiotowości

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 20:58
- Jeśli ważna jest dla nas gra o to, żeby Polska istniała na świecie jako niezależny podmiot, a nie wykonawca polityki brukselskiej czy berlińskiej, jeśli zakładamy, że mamy w sobie jako wspólnota pewną unikalność, która może wywrzeć pozytywny wpływ na bieg spraw europejskich, to warto zaufać Andrzejowi Dudzie - powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca obecnego prezydenta Polski.
rozwiń zwiń