"Oddanie części suwerenności". Bartosz Kownacki o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Oddanie części suwerenności". Bartosz Kownacki o wiązaniu funduszy UE z praworządnością
Tematem szczytu są negocjacje wieloletniego budżetu EUFoto: East News/AFP/Francisco Seco

– Powiązanie funduszy z praworządnością to oddanie części suwerenności państwa do instytucji unijnych. Na to nie ma naszej zgody – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Grabiec (PO), Krzysztof Gawkowski (Lewica) oraz Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15).

1200_szczyt_UE_PAP.jpg
Brak zgody ws. finansów UE na szczycie w Brukseli. Dziś kolejna próba osiągnięcia kompromisu

Posłuchaj

50:13
Bartosz Kownacki: kryteria praworządności są niedookreślone (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

Bartosz Kownacki (PiS), który był jednym z gości red. Beaty Michniewicz, zaznaczył, że "wszyscy przedstawiciele opozycji i partii rządzącej powinni razem usiąść i działać w tym kierunku, żeby te fundusze europejskie były dla Polski jak najlepsze". – To nasz obowiązek. Te fundusze są dla polskich obywateli – dodał.

– Powiązanie funduszy z praworządnością to oddanie części suwerenności narodu, państwa do instytucji unijnych. Na to nie ma naszej zgody. Te kryteria praworządności są niedookreślone, nieostre. (...) Polityk niemiecki czy holenderski nie może decydować o tym, jakie wybory będą w Polsce – stwierdził.

1200_Ziobro_PAP.jpg
"Broń atomowa wymierzona w Polskę i Węgry". Ziobro o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Szerokie spektrum negocjacji

Zdaniem Pawła Sałka "dyskusje dotyczące budżetu UE będą jeszcze bardzo długo trwały".  Dzisiaj mamy do negocjacji i fundusz odbudowy, i budżet na lata 2021–2027, i fundusz sprawiedliwej transformacji – wymieniał. – Wygląda na to, że to Holandia wyszła z propozycją, żeby te środki wiązać z praworządnością. Definicja tego słowa jest często różnie interpretowana przez organy UE – zauważył doradca prezydenta.

Jan Grabiec (PO) stwierdził, że "przed Polską bardzo ważny okres".  – Na stole leżą setki miliardów euro, które mogą trafić do polskich rolników, przedsiębiorców, samorządowców. Mogą też trafić do innego państwa w Europie. Kiedy rząd PO-PSL negocjował fundusze z UE, Polska uzyskała rekordowe kwoty. Po siedmiu latach uzyskujemy 100 mld mniej. Wszystko jest kwestią negocjacji – zaznaczył.

Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że to "UE ma nam zagwarantować stabilność finansową". – Jak się okazało, jest to całkowicie sprzeczne z wielokrotnymi wypowiedziami premiera, który straszył, że Unia nic nam nie da. To jest całkowita nieprawda. Unia szykuje największy w historii pakiet pomocowy dla państw, z którego Polska może skorzystać najwięcej – pod warunkiem, że nie będziemy łamali prawa – mówił.

"Nie powinno być jakichkolwiek obaw"

"Veto albo śmierć" – apelował do premiera Mateusza Morawieckiego europoseł PiS Patryk Jaki. Polityk Solidarnej Polski wezwał tym samym szefa rządu, by ten zawetował każde rozwiązanie wiążące unijny budżet i fundusz odbudowy z przestrzeganiem praworządności.

Marek Sawicki (PSL) stwierdził, że "Patryk Jaki niepotrzebnie podnosi atmosferę sporu". – Przecież Zjednoczona Prawica nie obawia się oskarżeń o łamanie praworządności. Twierdzi, że działa zgodnie z prawem. Nie powinno być jakichkolwiek obaw o to, że będziemy mieli powiązanie wydatków unijnych z praworządnością. Pula środków na stole jest bardzo wysoka, na pewno będą warunki dotyczące wydatkowania i podziału funduszy – podkreślił.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Grabiec (PO), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15)
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 09.07

pb

Polecane