"Oddanie części suwerenności". Bartosz Kownacki o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 10:20
– Powiązanie funduszy z praworządnością to oddanie części suwerenności państwa do instytucji unijnych. Na to nie ma naszej zgody – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Grabiec (PO), Krzysztof Gawkowski (Lewica) oraz Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15).
Tematem szczytu są negocjacje wieloletniego budżetu EU
Tematem szczytu są negocjacje wieloletniego budżetu EUFoto: East News/AFP/Francisco Seco
1200_szczyt_UE_PAP.jpg
Brak zgody ws. finansów UE na szczycie w Brukseli. Dziś kolejna próba osiągnięcia kompromisu

Brak porozumienia na europejskim szczycie w Brukseli w sprawie finansów Unii na najbliższe lata. Chodzi o unijny budżet opiewający na ponad bilion euro i fundusz odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro. Rozmowy zostały przerwane i będą wznowione dziś o godz. 11.00.

Posłuchaj
50:13 [PR3] PR3 (mp3) 18 lipiec 2020_07_18_09_07_13_for_media.mp3 Bartosz Kownacki: kryteria praworządności są niedookreślone (Śniadanie w Trójce)

Czytaj także:

Bartosz Kownacki (PiS), który był jednym z gości red. Beaty Michniewicz, zaznaczył, że "wszyscy przedstawiciele opozycji i partii rządzącej powinni razem usiąść i działać w tym kierunku, żeby te fundusze europejskie były dla Polski jak najlepsze". – To nasz obowiązek. Te fundusze są dla polskich obywateli – dodał.

– Powiązanie funduszy z praworządnością to oddanie części suwerenności narodu, państwa do instytucji unijnych. Na to nie ma naszej zgody. Te kryteria praworządności są niedookreślone, nieostre. (...) Polityk niemiecki czy holenderski nie może decydować o tym, jakie wybory będą w Polsce – stwierdził.

1200_Ziobro_PAP.jpg
"Broń atomowa wymierzona w Polskę i Węgry". Ziobro o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Szerokie spektrum negocjacji

Zdaniem Pawła Sałka "dyskusje dotyczące budżetu UE będą jeszcze bardzo długo trwały".  Dzisiaj mamy do negocjacji i fundusz odbudowy, i budżet na lata 2021–2027, i fundusz sprawiedliwej transformacji – wymieniał. – Wygląda na to, że to Holandia wyszła z propozycją, żeby te środki wiązać z praworządnością. Definicja tego słowa jest często różnie interpretowana przez organy UE – zauważył doradca prezydenta.

Jan Grabiec (PO) stwierdził, że "przed Polską bardzo ważny okres".  – Na stole leżą setki miliardów euro, które mogą trafić do polskich rolników, przedsiębiorców, samorządowców. Mogą też trafić do innego państwa w Europie. Kiedy rząd PO-PSL negocjował fundusze z UE, Polska uzyskała rekordowe kwoty. Po siedmiu latach uzyskujemy 100 mld mniej. Wszystko jest kwestią negocjacji – zaznaczył.

Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że to "UE ma nam zagwarantować stabilność finansową". – Jak się okazało, jest to całkowicie sprzeczne z wielokrotnymi wypowiedziami premiera, który straszył, że Unia nic nam nie da. To jest całkowita nieprawda. Unia szykuje największy w historii pakiet pomocowy dla państw, z którego Polska może skorzystać najwięcej – pod warunkiem, że nie będziemy łamali prawa – mówił.

"Nie powinno być jakichkolwiek obaw"

"Veto albo śmierć" – apelował do premiera Mateusza Morawieckiego europoseł PiS Patryk Jaki. Polityk Solidarnej Polski wezwał tym samym szefa rządu, by ten zawetował każde rozwiązanie wiążące unijny budżet i fundusz odbudowy z przestrzeganiem praworządności.

Marek Sawicki (PSL) stwierdził, że "Patryk Jaki niepotrzebnie podnosi atmosferę sporu". – Przecież Zjednoczona Prawica nie obawia się oskarżeń o łamanie praworządności. Twierdzi, że działa zgodnie z prawem. Nie powinno być jakichkolwiek obaw o to, że będziemy mieli powiązanie wydatków unijnych z praworządnością. Pula środków na stole jest bardzo wysoka, na pewno będą warunki dotyczące wydatkowania i podziału funduszy – podkreślił.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Grabiec (PO), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15)
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 09.07

pb

Czytaj także

Ekspert o szczycie UE: wypłaty uzależnione od praworządności mogą być politycznym narzędziem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 13:45
- Kwestia praworządności oczywiście się przewija przez ujęcia traktatowe. (...) Ale jeżeli mamy pewną kwestię, która nie jest wyraźnie skodyfikowana, wówczas może stać się przedmiotem daleko idących interpretacji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog i historyk z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjacje ws. budżetu UE wciąż trwają. "Temperatura rozmów nie wzrosła"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 16:45
Obrady na unijnym szczycie dotyczące finansów Wspólnoty na najbliższe lata na razie przebiegają spokojnie. Widoczne są różnice zdań, ale temperatura rozmów nie wzrosła znacząco - powiedział jeden z unijnych dyplomatów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między Północą a Południem nie ma konsensusu". Premier o pierwszym dniu szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 00:43
W Brukseli zakończył się pierwszy dzień nadzwyczajnego unijnego szczytu na temat finansów. Rozmowy zostaną wznowione w sobotę o 11:00. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że brak na razie porozumienia na unijnym szczycie w sprawie funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. - Między Północą a Południem nie ma konsensusu - dodał szef rządu. 
rozwiń zwiń