Kopalnie węgla kamiennego zostaną zamknięte do 2049 r. Grzegorz Puda: to historyczne porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 10:00
- W ramach programu dla Śląska prowadzone są działania, których celem jest przywrócenie miejsc pracy - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Puda (PiS), wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Z inicjatywy premiera powołany będzie pełnomocnik ds. transformacji obszarów pogórniczych - dodał. O porozumieniu z górnikami, zakładającym zamknięcie kopalń do 2049 roku, rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń
Wiceminister aktywów państwowych Artur SobońFoto: PAP/Mateusz Marek

premier morawiecki pap 1200.jpg
"Śląsk jest dla mnie regionem szczególnym". Premier docenił zawarte z górnikami porozumienie

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno–Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa – poinformowali przedstawiciele stron. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

Negocjacje trwały z przerwami od minionego wtorku. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej. Wydobycie węgla będzie subsydiowane. Kopalnia Ruda nie będzie na razie zamknięta.

– Trudne rozmowy, które zawsze mają duży element zainteresowanie społecznego, zakończyły się podpisaniem dobrego porozumienia – powiedział Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta). Dodał, że nie będą zamykane wszystkie kopalnie, mowa jest o Polskiej Grupie Górniczej. – Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które dostarczają, węgiel koksowy, jeden z 20 strategicznych surowców UE, będą funkcjonowały nadal – mówił.– Porozumienie jest elementem sprawiedliwej transformacji energetycznej – zaznaczył. Dodał, że odchodzenie od węgla widać coraz bardziej, zakłada je polityka klimatyczna Unii Europejskiej.


Posłuchaj
50:43 _PR3_AAC 2020_09_26–09–07–20_for_media.mp3 Śniadanie w Trójce: o pandemii, górnictwie, zmianach w rządzie (Trójka)

 

Magdalena Biejat (Lewica) docenia, że rząd rozmawia z górnikami, bo jak mówi, nie zawsze to ma miejsce, nie było tak, jak zaznaczyła, w przypadku protestujących stoczniowców. Zaznaczyła, że Śląsk to nie tylko kopalnie, ale też przemysł, administracja funkcjonujące wokół nich – również je powinny jej zdaniem objąć gwarancjami zatrudnienia. Dodała, że trzeba tworzyć nowe miejsca pracy – w energetyce odnawialnej czy jądrowej.

Grzegorz Puda (PiS), wiceminister funduszy i polityki regionalnej, powiedział, że w ramach programu dla Śląska prowadzone są działania, których celem jest przywrócenie miejsc pracy. Zaznaczył, że porozumienie jest dobre, inaczej nie podpisałaby ich strona związkowa.  – Udało się podpisać historyczne porozumienie –dodał. – Z inicjatywy premiera powołany będzie pełnomocnik ds. transformacji obszarów pogórniczych – dodał.

Andrzej Halicki (PO) zaznaczył, że porozumienie ma charakter socjalny, nie ma długofalowej strategii działania rządu. Dodał, że sprawiedliwa transformacja jest kluczem, ale potrzebne na nią są środki. Zaznaczył, że rośnie import rosyjskiego węgla i bardzo go to zdumiewa. – Prawdziwej polityki transformacyjnej nie widać – dodał.

Dariusz Klimczak, PSL (KP) ocenił, że trwają przygotowania do "pogrzebu górnictwa po 2049 roku". Czy zatem energetyka powinna się opierać na węglu do 2049? Polityk ocenił, że zawarte porozumienie jest grą na czas. Założony sposób subsydiowania górnictwa jego zdaniem oznacza, że  czekają nas spory z instytucjami KE.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Grzegorz Puda (PiS, wiceminister funduszy i polityki regionalnej)Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Magdalena Biejat (Lewica)Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Dariusz Klimczak (Koalicja Polska -PSL)
Data emisji: 28.12.2020 
Godzina emisji: 9.09

IAR/PAP/agkkrm


Czytaj także

Paweł Soloch: powstańcy mówią o wspólnocie i jedności. To jest lekcja z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:00
– Dzisiaj Powstanie uczy nas tego, co starali się przekazywać i przekazują ostatni żyjący powstańcy. (...) Oni mówią przede wszystkim o wspólnocie i o jedności. To jest rzeczywiście wspólne święto wszystkich Polaków, jedno z tych nielicznych, które naprawdę nas nie dzieli, a łączy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Soloch, minister w Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Piotr Zgorzelski z PSL, Bartosz Kownacki z PiS, Marcin Kierwiński z PO i Adrian Zandberg z Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy wiedzą, czego mogą się spodziewać". Radosław Fogiel o prezydenturze Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 10:00
– Prezydent Andrzej Duda zarysował podczas swojego orędzia, jak będzie wyglądać jego prezydentura i Polacy wiedzą, czego mogą się spodziewać – podkreślał w programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel: Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na formułę rządu mniejszościowego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:09
– Funkcjonalnie koalicja już nie istnieje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria Żukowska (Lewica), Piotr Zgorzelski (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Jan Grabiec (KO) i Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy).
rozwiń zwiń