"Nie ma żadnego chaosu, jest adekwatne reagowanie na dane". Polityk PiS o nowych zasadach bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 11:23
– Lockdown jest wtedy, kiedy zamykamy zakłady pracy, jak powiedział pan premier Morawiecki, strategią rządu jest pójście drogą środka, to znaczy uniknięcie sytuacji zamknięcia gospodarki w całości, w sensie produkcyjnym – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria Żukowska (Lewica), Jan Grabiec (KO), Jarosław Sellin (PiS) i Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Victorpr

Od soboty (24.10.2020) cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. W związku z dużą ilością nowych zakażeń koronawirusem rząd wprowadza też nowe wytyczne dotyczące m.in. uczniów i seniorów. – Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane, dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. 23 września poziom zachorowań oscylował wokół tysiąca (...) dzisiaj ta liczba zbliża się do 15 tysięcy dziennie – powiedział premier ogłaszając nowe zasady bezpieczeństwa. 

EN koronawirus warszawa 1200.jpg
Strefa czerwona w całym kraju. Przedstawiamy nowe zasady bezpieczeństwa

Nowe obostrzenia

– To jest lockdown, ta decyzja wczorajsza rządu. To jest zakaz wychodzenia z domu dla praktycznie kilkunastu milionów obywateli – zauważył Jan Grabiec komentując najnowsze środki bezpieczeństwa obowiązujące na terenie całego kraju. – Tam są bardzo daleko idące ograniczenia dotyczące praw obywatelskich – dodał. 

 

Posłuchaj
49:07 2020_10_24 09_08_15_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Politycy o nowych obostrzeniach obowiązujących w całym kraju (Śniadanie w Trójce/Trójka)

 

Zdaniem Anny Marii Żukowskiej "obostrzenia są wprowadzane absolutnie chaotycznie, bezrozumnie, bez współpracy z samorządami". - Restauracje, które funkcjonowały z zachowaniem odległości, z zachowaniem dezynfekcji stolików, nie były ogniskiem zarażenia – dodała poseł, odnosząc się do decyzji o regułach dotyczących lokali gastronomicznych. 

– Ja się nie sprzeciwiam obostrzeniom, które w tej chwili rząd wprowadza – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski. Rząd doprowadził do sytuacji, poprzez grzech zaniechania, że mamy 13 tys. zakażeń dziennie – zauważył, uzasadniając poparcie dla decyzji rządu. Polityk dodał także, że "masowy powrót dzieci do szkół spowodował ten skokowy wzrost zakażeń". 

Do słów uczestników audycji odniósł się polityk Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin. – Retoryka, którą usłyszałem dzisiaj w tej audycji od polityków opozycji, polityków PO, Lewicy, to wstyd. My powinniśmy być teraz solidarni – zaapelował. – Nie ma żadnego chaosu, jest adekwatne reagowanie na dane, które każdego dnia spływają – dodał. 

– Nie ma żadnego lockdownu, gdyby był lockdown, to by gospodarka nie funkcjonowała – odniósł się do słów polityka PO. – Dane gospodarcze są obiecujące, jeśli chodzi o wyjście z tej depresji wiosenno-letniej i w porównaniu z danymi ubiegłorocznymi – dodał. 

Koordynacja działań

Prowadząca program zapytała przedstawiciela kancelarii prezydenta o współpracę z rządem. – Jeśli ja mam jakieś zastrzeżenia do strony rządowej, to jest brak odpowiedniej komunikacji, w ostatnich dniach się to poprawiło – odpowiedział. – Ostatnie miesiące były poświęcone na naprawdę rzetelne przygotowanie się do etapu jesiennego tej pandemii (...), są miliony sprzętu zakupione, są tysiące zakupionych łózek, tysiące respiratorów – podkreślił Szczerski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano także o tzw. ustawie covidowej i ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Anna Maria Żukowska (Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL), Jarosław Sellin (PiS), Jan Grabiec (KO) i Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 9.08

kb/itom/ml

Czytaj także

"Ofiarność personelu medycznego utrzymuje ten system". Szef KPRM o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 07:33
- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Szpitale tymczasowe są bowiem taką czwartą linią obrony - powiedział podkreśla w rozmowie z "Super Expressem" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany kiedy nastąpi uruchomienie szpitala na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda ma koronawirusa. O zakażeniu prezydenta poinformował jego rzecznik

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 09:17
Prezydent Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem. Poinformował o tym rzecznik prezydenta Błażej Spychalski na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zależy od społeczeństwa, konieczne jest przestrzeganie obostrzeń". Prof. Gut o pandemii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 09:22
- Pozytywne jest to, że zaczynamy znów uważać na siebie, ale też na innych - powiedział specjalista w dziedzinie wirusologii prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że nie życzy protestującym w ostatnich dniach masowo na polskich ulicach zakażenia, ale w jego ocenie działają oni niezwykle ryzykownie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekord zakażeń. Ponad 13,6 tys. nowych przypadków koronawirusa i ponad 170 zgonów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:45
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 628 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od wczoraj zmarło 179 zakażonych osób, spośród których 150 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 4 252 zakażone osoby.
rozwiń zwiń