"Obrona życia wynika z konstytucji". Doradca prezydenta o projekcie ustawy ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 10:06
– Dochodzi do pewnego zawężenia i propozycji związanej z tym, żeby dziecko i życie człowieka było chronione – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek o prezydenckim projekcie ustawy w sprawie aborcji. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Marek Sawicki (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Marcelina Zawisza (Lewica) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).
Uczestnicy protestu pod hasłem Na Warszawę
Uczestnicy protestu pod hasłem "Na Warszawę"Foto: PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek w Sejmie projekt zmian w tzw. ustawie antyaborcyjnej, który przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia wad letalnych płodu.

andrzej duda en 1200.jpg
Prezydent złożył projekt ustawy ws. aborcji

– Pan Prezydent w związku orzeczeniem TK i z zachowaniem de facto linii wykładniczej, która już od dłuższego czasu w Polsce obowiązywała po uchwaleniu konstytucji, wypowiedział się na ten temat w świetle tego wyroku, zaproponował pewne rozwiązanie – powiedział Paweł Sałek.

Dodał, że "dochodzi do pewnego zawężenia i propozycji związanej z tym, żeby dziecko i życie człowieka było chronione, dlatego, że pan prezydent zawsze potwierdzał to, że jest przeciwnikiem aborcji eugenicznej". – Obrona życia wynika prosto z konstytucji – podkreślił Sałek.


Posłuchaj
50:56 _PR3_AAC 2020_10_31-09-07-23.mp3 Politycy o prezydenckim projekcie ustawy ws. aborcji (Trójka/Śniadanie w Trójce)

– Ten projekt pana prezydenta bardzo dobrze, że się pojawia, my jako Prawo i Sprawiedliwość bardzo się cieszymy (...) będziemy nad nim pracować – powiedział Radosław Fogiel. Zaapelował przy tym, aby prowadzić dyskusję wokół tego tematu w wyważony sposób.

Polityk PiS zaznaczył, że "wszystkie spiskowe teorie, że ktoś komuś kazał, że to Prawo i Sprawiedliwość wydało wyrok są właśnie dokładnie tym, teoriami spiskowymi". – Mamy protesty osób niezadowolonych z orzeczenia TK, ale mamy również sytuację epidemiczną – podkreślił Fogiel. Dodał, że "dzisiaj najważniejsze jest to, żeby zminimalizować ryzyko dla wszystkich".

Czytaj także:

Innego zdania jest Katarzyna Lubnauer. – PiS plasterek po plasterku okrada kobiety z kolejnych praw – stwierdziła poseł Nowoczesnej. Kompromis ustalony w latach 90 ubiegłego wieku uznała za "zgniły kompromis", przy czym zaznaczyła, że "PiS nawet ten kompromis wysadził w powietrze". – Ta propozycja jest po prostu propozycją nieuczciwą – skomentowała prezydencki projekt ustawy.

Marek Sawicki stwierdził, że "niestety ten projekt ustawy jest niekonstytucyjny". – My już w ubiegły piątek proponowaliśmy zmiany (...) ewentualne rozpisanie referendum i do czasu rozstrzygnięcia nie publikowania tego orzeczenia (Trybunału Konstytucyjnego) – dodał.

– Ta propozycja jest nieakceptowalna, poniewaz nie ma naszym zdaniem powrotu do tej kompromitacji zwanej kompromisem – zaznaczyła Marcelina Zawisza z Lewicy. Stwierdziła, że "ta ustawa jest bardzo źle napisana i mówią o tym sami lekarze".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Marek Sawicki (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Marcelina Zawisza (Lewica), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 31.10.2020
Godzina emisji: 9.07

itom/ml

Czytaj także

"Całkowite odrzucenie prawdy". Ks. Bortkiewicz o protestach ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 08:47
- W obecnej rewolucji mamy do czynienia ze zjawiskiem, w którym całkowicie odrzucono prawdę. Przemiany cywilizacyjne odgrywają w niej znaczącą rolę - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Macie prawo do głoszenia swoich poglądów, ale nie wciągajcie w to dzieci". Apel RPD do protestujących

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 08:09
Na platformę Twoje Info zbulwersowany czytelnik przesłał nam zdjęcia z jednego z protestów zwołanych po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Widać na nich dzieci niosące kartki z wulgarnymi napisami. Wcześniej w piątek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do manifestujących dorosłych, aby nie wciągali w protesty swoich pociech - podaje portal tvp.info. 
rozwiń zwiń