"Masowe zaszczepienie społeczeństw". Jarosław Sellin o sposobie na pokonanie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:35
– Masowy stan pandemii, który trwa od dłuższego czasu na całym świecie, możemy zakończyć tylko i wyłączenie poprzez masowe zaszczepienie społeczeństw – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS). Gośćmi audycji byli również prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Maciej Gdula (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści).
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław SellinFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
niedzielski 1200 free.jpg
"Gwarancja normalnego życia". Minister zdrowia o szczepionce przeciw COVID-19

Wiceminister kultury, który był jednym z gości "Śniadania w Trójce", poinformował, że "będzie zorganizowana rządowa akcja promocyjna dot. szczepień". – Im sprawniej ten proces przebiegnie, tym szybciej wrócimy do normalności. Będziemy pokazywać certyfikaty krajowe, europejskie. Mam nadzieję, że w ciągu całego 2021 r. kilkanaście milionów Polaków zostanie zaszczepionych – zaznaczył.

Posłuchaj
47:55 2020_12_05 09_08_56_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Jarosław Sellin: im sprawniej ten proces przebiegnie, tym szybciej wrócimy do normalności (Śniadanie w Trójce)

Czytaj także:

Prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta) zwrócił z kolei uwagę na aspekt stabilności funkcjonowania państwa. – Jako doradca ds. bezpieczeństwa, patrzę na stosunek Polaków do perspektywy bezpłatnego i dobrowolnego zaszczepiania się w odniesieniu do wojny hybrydowej. Jednym z jej aspektów jest rozsnuwanie spiskowych obsesji. Ten wysoki wskaźnik niechęci do szczepień w Polsce – wyższy niż np. w USA czy Wielkiej Brytanii – pokazuje, że wojna dezinformacyjna toczona na naszej wyobraźni zbiorowej odnosi sukcesy – mówił.

morawiecki 1200.jpg
"Ogromna zdrowotna operacja logistyczna". Premier nt. szczepień Polaków przeciw COVID-19

Prof. Paweł Kowal (KO) podkreślił, że "podstawowy interes społeczny polega na tym, żeby jak najszybciej skrócić ten okres zamknięcia". – Nie zwracamy uwagi na koszty, nasze dzieci już pół roku siedzą w domu bez kontaktów społecznych. Jest mnóstwo badań, które pokazują, że to się będzie odbijało w następnych 10-20 latach. Kontakt społeczny na tym etapie wychowania jest dla dzieci i młodzieży kluczowy. Trzeba to przerwać – a jedynym sposobem na to, jest upowszechnienie szczepionki – argumentował.

"Nie bójmy się szczepionek"

Przedstawiciel Lewicy, prof. Maciej Gdula powiedział, że "niezwykle ważne jest to, aby najważniejsi politycy, celebryci pokazywali, że się szczepią, że szczepienia są istotne". – Potrzebna jest opowieść, a jej sednem – powrót do normalności. Pokazanie, że dzięki szczepieniom wrócimy do kin, restauracji, teatrów. Nie bójmy się szczepionek – dzięki nim nie będziemy musieli bać się pandemii – stwierdził.

Piotr Zgorzelski (PSL) stwierdził, że "badania pokazują, iż Polacy nie odnoszą się nader optymistycznie do szczepień". – Nie jest to dobra wiadomość. Potrzebna jest duża akcja informacyjna, aby namawiać do szczepień. Niestety, widzimy, że ta grupa antyszczepionkowców się zwiększa – mówił.

***

Rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki na COVID-19, szczepienia mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, a prowadzone mają być najpierw wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

***

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Maciej Gdula (Lewica), Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści)
Data emisji: 05.12.2020
Godzina emisji: 09.08

pb/pr

Czytaj także

"Wiedza będzie gasić wszelkie obawy". Rzecznik GIS o szczepionce na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:00
- Nikt nie przeskoczył żadnej fazy badań, pewne części administracyjne zostały skrócone, natomiast wszystkie fazy badań zostały przeprowadzone - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, komentując proces powstawania szczepionki na COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielski: szczepionki na COVID-19 nie są przewidziane dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 21:53
- Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z kosmosu". Prof. Gut o pomyśle podawania szczepionek przeciw COVID-19 w aptekach

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 06:40
- Sądzę, że na bazie istniejącej już infrastruktury powinniśmy sobie poradzić ze szczepieniami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem nie ma potrzeby zmiany przepisów w tym zakresie "na wariata". Profesor odniósł się także do pomysłu wykonywania szczepionki w aptekach.
rozwiń zwiń