Narodowa kwarantanna. Fogiel: działamy na podstawie najlepszych dostępnych danych i symulacji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:11
– Przewidzieć wszystkiego się nie da. Cały czas działamy na podstawie najlepszych dostępnych danych i symulacji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. Gośćmi audycji byli również: Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński, Anna Maria Żukowska oraz Piotr Zgorzelski.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona będzie narodowa kwarantanna. Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w sylwestra będzie obwiązywał zakaz przemieszczania się w godz. 19.00 – 6.00. 

gaLERIA handlowa nieczynna EN 1200 .jpg
Kwarantanna narodowa. Sprawdź, z jakimi ograniczeniami to się wiąże

Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta, powiedział, że "Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że w tej sytuacji najważniejsza jest racjonalność i rozsądek i stąd apele do wszystkich, aby stosować się do wytycznych rządu, ponieważ dzięki temu możemy wygrać walkę z koronawirusem i jest to światełko w tunelu". 


Posłuchaj
47:41 PR3_MPLS 2020_12_19-09-08-50.mp3 Politycy o narodowej kwarantannie (Śniadanie w Trójce)

Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że "cały czas działamy na podstawie najlepszych dostępnych danych i symulacji". – Przewidzieć wszystkiego się nie da. Nie mamy do czynienia z pełnym lockdownem i jest to zasadnicza różnica. Nie jesteśmy w stanie przewidywać przyszłości. Nikt nikogo nie oszukuje i nikt nie ukrywa danych. Dobra strategia powinna być modyfikowana do zmieniających się warunków i to jest to, co robimy – przyznał polityk.

Czytaj także:

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że "chcemy dowiedzieć się jaka jest naprawdę sytuacja". – Niezależnie jakie dane są podawane, to wprowadza się dalsze obostrzenia. Pokazuje to, że wszystko to, co pokazuje rząd jest nieprawdziwe. Rząd okłamuje Polaków. Niedawno premier po raz trzeci ogłaszał sukces w walce z koronwirusem i nagle okazuje się, że żadnego sukcesu nie ma. To jedna wielka improwizacja – stwierdził gość Polskiego Radia.

Anna Maria Żukowska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej przyznała, że "ma zastrzeżenia co do kilku obostrzeń". – Mamy zastrzeżenie konstytucyjne do godziny policyjnej w Sylwestra, ograniczenia poruszania się od 19 do 6 rano. Od trzech tygodni liczba przypadków zachorowań stabilizuje się i jest na poziomie około 12 tys. dziennie, a narodowa kwarantanna miała zależeć od wzrostu nowych zakażeń. Rząd potwierdził, że te dane nie są miarodajne, ponieważ słyszę w uzasadnieniu, że obostrzenia są wprowadzane także dlatego, że dużo przypadków nie jest zgłaszanych – powiedziała Żukowska.

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że "akty prawne wprowadzane bez odpowiedniej podstawy prawnej będą generowały podobne wyroki sądowe jak w przypadku zatrzymanych manifestantów". – Dotyczy to tych, którzy złamią godzinę policyjną i te zatrzymania będą nieskuteczne. Życie w państwie prawa jest zakłócone, ale PiS już nas do tego przyzwyczaił – mówił polityk ludowców. 

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Anna Maria Żukowska (Lewica), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 09.08

dn/kr

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

Czytaj także

"Masowe zaszczepienie społeczeństw". Jarosław Sellin o sposobie na pokonanie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:35
– Masowy stan pandemii, który trwa od dłuższego czasu na całym świecie, możemy zakończyć tylko i wyłączenie poprzez masowe zaszczepienie społeczeństw – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS). Gośćmi audycji byli również prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Maciej Gdula (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Osiągnęliśmy dokładnie to, co chcieliśmy". Fogiel o porozumieniu w sprawie unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:10
– Trzeba udowodnić – jeśli w jakimś kraju dojdzie do nieprawidłowości – że miały one wpływ na interesy finansowe, na budżet unijny. To jest dokładnie to, co chcieliśmy osiągnąć – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Gośćmi audycji byli także: Krzysztof Gawkowski (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (PSL) oraz Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: perspektywa zbliżających się świąt nakazuje ostrożność i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:50
Perspektywa zbliżających się świąt w Polsce nakazuje ostrożność i odpowiedzialność. Poświąteczna kwarantanna ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa - napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń