Co nas czeka w 2021 roku? Politycy wskazali najważniejsze wyzwania dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 10:00
Pandemia koronawirusa, program szczepień, wykorzystanie środków z UE. Goście Programu 3 Polskiego Radia: Błażej Spychalski, Jarosław Sellin, Paweł Kowal, Krzysztof Gawkowski oraz Marek Sawicki odnieśli się do najważniejszych wyzwań na 2021 rok.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: twitter.com/@KancelariaSejmu
koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Kto może, a kto nie powinien się zaszczepić na COVID-19? Prof. Ernest Kuchar wyjaśnia

Goście Polskiego Radia mówili, jakie są najpilniejsze sprawy i wyzwania na 2021 rok. Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta przyznał, że "Andrzeja Dudę interesuje przede wszystkim to, jak będzie żyło się Polakom i interesują go najważniejsze sprawy dla rodaków".  Dziś najważniejsza jest kwestia związana z COVID-19 i żeby walka z pandemią zakończyła się sukcesem. Program szczepień daje taką nadzieję i to jest światełkiem w tunelu. W średnio- i długoterminowej skali czeka nas kwestia naprawy polskiej gospodarki, powrotu do wzrostu gospodarczego. Oczekujemy, że będziemy można powrócić do klasycznej polityki zagranicznej i wizyt w innych krajach  mówił rzecznik prezydenta.

Zdaniem Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego najważniejsze jest "jak najszybsze wdrożenie programów naprawczych w związku z koronawirusem, dobre przygotowanie do funduszu odbudowy, aby nie było tak jak z niewykorzystanymi środkami z funduszu spójności". – Ważne jest również sprawne przeprowadzenie całej kampanii systemu szczepionkowego i przyzwyczajenie się do życia w warunkach pandemii. Nie będzie to łatwy rok, trzeba zastanowić się, jak racjonalnie, punktowo eliminować zagrożenia z koronawirusem, a nie wprowadzać panikę zbiorową. Z pewnością w 2021 roku wróci sprawa aborcji, embarga na polskie produkty – stwierdził polityk. 

Posłuchaj
53:38 PR3_MPLS 2021_01_02-09-04-58.mp3 Politycy o wyzwaniach i najważniejszych sprawach na nowy rok (Śniadanie w Trójce)

 

Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, odpowiedział przedstawicielowi ludowców, stwierdzając, że "Polska jest liderem w wykorzystywaniu środku europejskich i żadne euro nie będzie zmarnowane".  Ważnym zadaniem w 2021 roku będzie przygotowanie do funduszu odbudowy. Najważniejsze dla rządu jest doprowadzenie do zakończenia pandemii i mamy na to szansę za sprawą programu szczepień. Myślę, że w drugiej połowie roku będziemy mogli ogłosić koniec pandemii i roztropne wyprowadzenie Polski z turbulencji gospodarczych  powiedział polityk PiS.

Czytaj także:

Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, przyznał, że "ważne jest, aby w sprawny sposób i jak najszybciej udało się zaszczepić dużą część populacji".  Będziemy się temu przyglądali i informowali o tym opinię publiczną. Kluczowe sprawy to dobry program w dziedzinie zdrowia, edukacji, pracy i środowiska. Trzeba także pokazać Polakom, że dajemy nadzieję, wystarczy zobaczyć, ile pieniędzy idzie na tereny po PGR-ach, a ile na telewizję publiczną. Porównuję te liczby i zastanawiam się, czy rządzący myślą o Polsce, czy o interesach partyjnych  mówił.

Krzysztof Gawkowski z Lewicy (Wiosna), powiedział, że "jedną z najważniejszych rzeczy jest zakończenie ery chaosu, do której wprowadził nas rząd PiS, ogłaszając kilka razy, że pandemia się skończyła, oraz proces szczepień".  Logistyka jest najważniejsza, bo potrzebujemy 1,5 miliona szczepień miesięcznie, aby mówić o stadnym zaszczepieniu. Jest wiele branż w gospodarce, które nie zostały zagospodarowane m.in. w miejscowościach turystycznych na południu. Na to wszystko nakładają się problemy w obozie władzy, czyli opozycji Ziobry do Kaczyńskiego  powiedział.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 2.01.2021
Godzina emisji: 9.08

dn/mk

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

Czytaj także

"Masowe zaszczepienie społeczeństw". Jarosław Sellin o sposobie na pokonanie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:35
– Masowy stan pandemii, który trwa od dłuższego czasu na całym świecie, możemy zakończyć tylko i wyłączenie poprzez masowe zaszczepienie społeczeństw – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS). Gośćmi audycji byli również prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Maciej Gdula (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści).
rozwiń zwiń