"Zjednoczona Prawica jest stabilna, mimo dyskusji wewnętrznych". Fogiel o wecie prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 10:57
– Weto to jest konstytucyjna prerogatywa prezydenta, my jednak uważamy, że ustawa o działach (administracji rządowej – przyp.red.) jest ustawą czysto techniczną, stąd to niezrozumienie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, komentując weto prezydenta dot. nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Gośćmi programu byli również Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński, Maciej Gdula oraz Marek Sawicki. 
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. W środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział, że Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań noweli ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie resortowi środowiska.

Prezydent Andrzej Duda Orędzie prezydentpl-1200.jpg
Prezydent zawetował nowelę ustawy o działach administracji rządu. Będzie nowy projekt

– To nie jest weto merytoryczne, bo pewnie prezydent nie wie, że w 11 państwach UE, jeśli chodzi o leśnictwo, to od wielu lat jest w rolnictwie – powiedział Marek Sawicki. Zdaniem posła PSL weto prezydenta było również odpowiedzią na – jego zdaniem – wypaczenie funkcji Sejmu w Polsce. – Po 5 latach jest jakąś reakcją na to, że Sejm powinien być miejscem dyskusji, debaty, a nie maszynką do tworzenia prawa – uznał. 


Posłuchaj
49:43 _PR3_AAC 2021_01_09-09-08-33_for_media.mp3 Błażej Spychalski: leśnictwo w Polsce jest traktowane nie jako dział produkcji rolnej (...), lasy pełnią dalece inną funkcję niż lasy na zachodniej Europie (Śniadanie w Trójce)

Oceniając krok prezydenta, Maciej Gdula (Wiosna) wskazał na dwie motywacje głowy państwa. – Tam są dwie stawki, jedna to jest to, żeby zablokować włącznie leśnictwa do ministerstwa rolnictwa – powiedział. – Pan prezydent chce ustanowienia osobnego ośrodka prowadzenia polityki zagranicznej, prezydent chce wyboksować prawo do założenia tej instytucji – dodał.  

Czytaj także:

– Nikt nie ma wątpliwości, że chodziło o jakąkolwiek merytorykę, bo gdyby tak było, gdyby prezydent kierował się merytoryką, to zawetowanych ustaw w ostatnich latach byłoby bardzo dużo – zauważył Marcin Kierwiński, poseł PO. – Nie mogę zgodzić się z tym, żeby w czasie pandemii zwiększać uposażenie wiceministrów – dodał, zwracając uwagę na jeden z zapisów proponowanej zmiany legislacyjnej. 

Radosław Fogiel zaznaczył, że proponowana ustawa jest dokumentem czysto technicznym. – Weto to jest konstytucyjną prerogatywą prezydenta, my jednak uważamy, że ustawa o działach jest ustawą czysto techniczną, stąd to niezrozumienie – powiedział. Odnosząc się do słów posła Platformy Obywatelskiej, zaznaczył, że "Zjednoczona Prawica jest stabilna, mimo dyskusji wewnętrznych". 

– Mówimy o dwóch grupach argumentów. Jedna grupa to kwestie formalne związane z zasadami prawidłowej legislacji – powiedział przedstawiciel kancelarii prezydenta Błażej Spychalski. – Druga grupa argumentów to są wątpliwości, które były podnoszone we wcześniejszych etapach, także procesu legislacyjnego – dodał. Zaznaczył, że – w odróżnieniu od części państw unijnych – leśnictwo w Polsce nie jest traktowane jako dział produkcji rolnej, co uzasadnia – jego zdaniem – wątpliwości prezydenta dotyczące tego zapisu. – Leśnictwo w Polsce jest traktowane nie jako dział produkcji rolnej (…), lasy pełnią dalece inną funkcję niż lasy na zachodniej Europie – przypomniał. 

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Maciej Gdula, Lewica (Wiosna)Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 9.01.2021
Godzina emisji: 9.08

kb/gs

Czytaj także

Andrzej Duda: polska wieś staje się wizytówką Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:00
- Polska wieś jest czysta, schludna, zadbana, staje się wizytówką Rzeczpospolitej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas odbywającej się w Belwederze uroczystości związanej z zakończeniem XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Ćwik: w najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:00
Prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższych tygodniach złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Jak dodał, planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowelę ustawy o działach administracji rządowej można łatwo naprawić". Szczęsnowicz o wecie prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:20
- Nie jest to jednak coś, co będzie wielką kością niezgody w obozie władzy, ponieważ nowelę ustawy można łatwo naprawić - mówił w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń