"Pozostaniemy ważnym partnerem USA". Politycy o zmianie władzy w Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 10:24
– Polska ma obecnie bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy je kontynuować i wierzymy, że będą one coraz lepsze. Jesteśmy ważnym partnerem USA – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS), który był jednym z gości "Śniadania w Trójce".
Prezydent USA Joe Biden podpisuje dekret o działaniach administracji dotyczących Covid-19 w otoczeniu wiceprezydenta USA Kamali Harris (po lewej) i Anthonyego Fauci, dyrektora wchodzącego w skład Narodowych Instytutów Zdrowia Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych
Prezydent USA Joe Biden podpisuje dekret o działaniach administracji dotyczących Covid-19 w otoczeniu wiceprezydenta USA Kamali Harris (po lewej) i Anthony'ego Fauci, dyrektora wchodzącego w skład Narodowych Instytutów Zdrowia Narodowego Instytutu Alergii i Chorób ZakaźnychFoto: PAP/EPA/Al Drago / POOL

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że "oczekuje budowania takich relacji polsko-amerykańskich, które nie będą relacjami na kolanach wobec poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa oraz bez zbędnej ekscytacji nową administracją". – Polska dyplomacja ma problem, bo postawiła wszystko na Donalda Trumpa – oceniła.

Posłuchaj
50:44 _PR3_AAC 2021_01_23-09-07-02.mp3 "Pozostaniemy ważnym partnerem USA". Politycy o zmianie władzy w Waszyngtonie (Śniadanie w Trójce)

– Wiele wyzwań przed nami. Musimy np. opodatkować wielkie amerykańskie korporacje cyfrowe i nie bać się tego Amerykanom powiedzieć, bo to potrzebne – dodała poseł Lewicy.

1200_Biden_Trudeau_PAP_Forum.png
Pierwsza zagraniczna wizyta Joe Bidena. "Ma posunąć do przodu proces przywracania przyjaźni"

"Z nadzieją patrzę na prezydenturę Joe Bidena"

Marek Sawicki z PSL podkreśla, że z nadzieją patrzy na prezydenturę Joe Bidena, który "już pierwszego dnia pokazał, że unieważni wszystkie głupie decyzje Donalda Trumpa". – Jestem przekonany, że relacje między USA a Europą będą lepsze, a na tym Polska może tylko zyskać, nie stracić. Wierzę, że relacje polsko-amerykańskie będą jeszcze lepsze – powiedział.

Radosław Fogiel (PiS) wskazuje, że Polska ma obecnie bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i są one jednymi z najważniejszych w naszej polityce zagranicznej, biorąc pod uwagę rolę USA jako światowego mocarstwa. – Będziemy te relacje kontynuować i głęboko wierzymy, że będą one coraz lepsze. Polska prowadzi dialog i interesy ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie czy ich prezydentem jest Barack Obama, Donald Trump czy Joe Biden – zapewnił.

Czytaj także:

Paweł Kowal chwali Joe Bidena za chrześcijańską postawę. – Jest drugim katolickim prezydentem w historii USA. Przed zaprzysiężeniem wziął udział w nabożeństwie, a potem pokazał, jak powinien mówić chrześcijański polityk – powiedział.

Z kolei Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta) jest zdumiony zachowaniem niektórych polityków opozycji, którzy "zachowują się, jakby zakończyły się wybory w Polsce, a nie w Stanach Zjednoczonych". – Zachowują się, jakby Donald Trump był Andrzejem Dudą, a wygrał Joe Biden, który jest Rafałem Trzaskowskim – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica, Wiosna), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 09.07

ks/gs

Czytaj także

Porozumienie między USA a talibami. Biały Dom: dokonamy przeglądu umowy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 01:20
"Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom po rozmowie telefonicznej doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy szef Pentagonu rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO. "Podkreślono znaczenie sojuszu"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 12:59
Nowy sekretarz obrony USA Lloyd Austin w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem podkreślił znaczenie sojuszu dla Stanów Zjednoczonych - poinformował serwis prasowy Pentagonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paru monopolistów rozdaje karty". Prof. Kucharczyk o korporacjach internetowych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 08:45
- Na naszych oczach falsyfikuje się przekonanie, że internet, to sfera, oaza wolnego słowa. Okazuje się, że to jest sfera opanowana przez paru monopolistów (...) i oni tak naprawdę rozdają karty, i są dysponentami wolności. To kolejne potwierdzenie diagnozy świętego Jana Pawła II o tym, że "grozi nam zakamuflowany totalitaryzm w demokracji bez wartości" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, odnosząc się do sposobu działania wielkich korporacji internetowych, takich jak Google, Facebook czy Twitter.
rozwiń zwiń