"Śniadanie w Trójce". Fogiel: rząd sonduje rynek szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 09:30
– Warto sytuację badać, warto sondować rynek, żebyśmy – w sytuacji, kiedy okaże się, że np. chińska szczepionka jest skuteczna i dopuszczona do obrotu – wiedzieli, na czym stoimy i jakie są możliwości – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również: Marcelina Zawisza (Lewica), Marcin Kierwiński (PO) i Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta).
Beata Michniewicz i jej goście: Marcelina Zawisza (Lewica), Paweł Szrot (KPRP), Marcin Kierwiński (KO) i Radosław Fogiel (PiS)
Beata Michniewicz i jej goście: Marcelina Zawisza (Lewica), Paweł Szrot (KPRP), Marcin Kierwiński (KO) i Radosław Fogiel (PiS)Foto: Polskie Radio

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na temat chińskich szczepionek na koronawirusa oraz ewentualnej możliwości ich dostarczenia do Polski. Przedstawiciele rządu, pytani o preparaty spoza unijnego programu zamówień, stwierdzili, że rozważamy szczepionki chińskie, tymczasem nie jest rozważany produkt z Rosji. Sytuacja jest dokładnie odwrotna, jeśli chodzi o Europejską Agencję Leków (EMA), która już zajmuje się preparatem z Rosji, a od Chin nadal nie otrzymała pełnej dokumentacji. W audycji "Śniadanie w Trójce" mówili o tym politycy obozu rządzącego i opozycji.

Posłuchaj
50:10 2021_03_06 09_08_18_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Fogiel: rząd sonduje rynek szczepionek (Śniadanie w Trójce)
Czytaj więcej
WOT testy koronawirus free 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia podał liczbę nowych zakażeń

Marcelina Zawisza z Lewicy zwróciła uwagę na niejasności w przekazie pochodzącym od rządzących. Jak przypomniała, prezydent rozmawiał o chińskich szczepionkach z Xi Jinpingiem, tymczasem minister zdrowia mówi, że nie ma o tym mowy bez akceptacji EMA.

– Szczerze powiedziawszy, chciałabym, żebyśmy dokładnie tak do tego podeszli. To znaczy, nie mówili, czy one są dobre, czy złe, ponieważ nie jesteśmy ekspertami od tego. My powinniśmy zaufać europejskim instytucjom i polskim instytucjom. I te instytucje powinny zbadać zarówno całą dokumentację medyczną, jak i szczepionki same w sobie. I teraz powinny one przejść dokładnie taką samą drogę, jaką przeszły szczepionki Pfizera, Moderny czy AstraZeneki – mówiła polityk Lewicy.

Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta, przyznał, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem o szczepionkach na COVID-19 na wyraźną prośbę premiera Mateusza Morawieckiego. Jak wyjaśnił, ta rozmowa miała na celu "rozpoczęcie tematu" uzyskania tej szczepionki przez Polskę.

– Intencją prezydenta nie jest absolutnie wprowadzenie w Polsce tych szczepionek bez trybu weryfikacji i sprawdzenia badań. Oczywiście te szczepionki powinny zostać przebadane jak każde inne i tutaj, jak rozumiem, głos pana ministra Niedzielskiego był głosem w tym kierunku. Natomiast temat został przez pana prezydenta rozpoczęty i daje nadzieję na uzyskanie dużej ilości szczepionek – mówił Paweł Szrot.

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej podkreślił, że przy zakupie szczepionek nie powinniśmy się kierować uprzedzeniami politycznymi, a jedynie względami merytorycznymi, medycznymi. Przypomniał równocześnie, że na chwilę obecną ani chińskie, ani rosyjskie szczepionki nie zostały zatwierdzone przez EMA.

– Na dziś sytuacja wygląda tak, że te szczepionki są niedopuszczone, nieprzebadane przez Unię Europejską, przez polskie agendy, więc w ogóle nie ma co na ten temat rozmawiać – podkreślił Marcin Kierwiński.

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, wyraził zadowolenie, że wśród polityków panuje konsens, bez względu na opcję, co do zasad ich doboru - to znaczy ich skuteczność, zatwierdzenie przez agencje eksperckie – europejską i polską. Jak dodał – nie politycy decydują o dopuszczeniu szczepionek, tylko eksperci.

– Nawet mimo faktu, że żadna z tych szczepionek nie jest jeszcze dopuszczona, warto już sytuację badać, warto sondować rynek. To właśnie robi rząd Zjednoczonej Prawicy. Stąd chociażby prośba premiera do prezydenta, żebyśmy – w sytuacji, kiedy okaże się, że np. chińska szczepionka jest sprawdzona, przetestowana, skuteczna i dopuszczona do obrotu – wiedzieli, na czym stoimy i jakie są możliwości – mówił Radosław Fogiel.

Transmisja całej audycji

Śniadanie w Trójce/Polskie Radio

* * *

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta), Marcelina Zawisza (Lewica), Marcin Kierwiński (PO)
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 09.08

jmo/pr