"Dramatyczna sobota", "Trudno było w to uwierzyć". Politycy wspominają katastrofę smoleńską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 10:00
Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego). Politycy wspominali 10 kwietnia 2010 roku – dzień katastrofy smoleńskiej.
Gośćmi Beaty Michniewicz byli: Radosław Fogiel, Paweł Kowal, Marek Sawicki i Paweł Soloch
Gośćmi Beaty Michniewicz byli: Radosław Fogiel, Paweł Kowal, Marek Sawicki i Paweł SolochFoto: Polskie Radio

Na początku audycji prowadząca przypomniała, że informacje o katastrofie samolotu z prezydentem na pokładzie pojawiły się 11 lat temu, gdy ona wraz z gośćmi dyskutowała na polityczne tematy na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Beata Michniewicz przypomniała o "niemal stałych gościach sobotnich śniadań w Trójce": Krzysztofie Putrze, Jerzym Szmajdzińskim, Władysławie Stasiaku, Aleksandrze Szczygle czy Pawle Wypychu.

ZOBACZ TAKŻE
EW Eyl10SJXIAAsyUi 1200.jpg
"96 osób, które zginęły na służbie Polsce". Marszałek Sejmu uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Marek Sawicki: nie mogłem uwierzyć w doniesienia o katastrofie

Poseł PSL Marek Sawicki podkreślił, że w katastrofie zginęło dwóch prezydentów, a także parlamentarzyści i przedstawiciele Wojska Polskiego. – To przeogromne straty, 96 osób – zaznaczył. – Długo nie mogłem uwierzyć, że te doniesienia są prawdziwe – mówił.

Przypomniał partyjnych kolegów, którzy zginęli w katastrofie, m.in. Leszka Deptułę, Wiesława Wodę, Edwarda Wojtasa. – W mgnieniu oka musieliśmy się z nimi pożegnać. To, co było później, to wielka zgoda i pożegnanie wszystkich ofiar. Natomiast ta zgoda, niestety, nie trwała długo – wskazał.

Czytaj więcej:

Paweł Soloch: w tym dniu należy choć na chwilę zawiesić spory

– Przez pierwsze kilkanaście minut trudno było w to uwierzyć – mówił szef BBN Paweł Soloch. Podkreślił, że "każdy ma osobiste wspomnienia" z czasu po tragedii. – Pamiętam pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z osobistych przyjaciół, myślę przede wszystkim w tym dniu o Tomaszu Mercie, Władysławie Stasiaku – powiedział.

Paweł Soloch zwrócił uwagę, na "moment wielkiej jedności wszystkich Polaków" tuż po katastrofie. – To wszystko było wspólnym narodowym przeżyciem. Wielka szkoda, że później uległo to załamaniu. W tym dniu, chociaż na kilka godzin, powinniśmy te spory zawiesić – wskazał.

Śniadanie w Trójce | 10.04.2021/YouTube Polskie Radio

Paweł Kowal o Krzysztofie Putrze

Poseł KO Paweł Kowal przypomniał, że był gościem "Śniadania w Trójce" 10 kwietnia 2010 roku. Podkreślił "swoje niedowierzanie", gdy napływały pierwsze informacje i nadzieję, że okaże się, że doniesienia agencji prasowych są błędne. Polityk przypomniał, że blisko współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim.


Posłuchaj
49:12 TROJKA Sniadanie w Trojce 2021_04_10 09-09-53.mp3 Politycy o katastrofie smoleńskiej (Śniadanie w Trójce)

Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że w jego pamięci jest Krzysztof Putra. – Był człowiekiem twardym, zdecydowanym, przywiązanym do swoich poglądów. Robotnikiem z krwi i kości, a jednocześnie człowiekiem z ogromną mądrością osobistą i skłonnością do dialogu – wspominał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
twitter premier smoleńsk 663.jpg
"Największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski". Premier oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Radosław Fogiel: dramatyczna środa

– Warto ją wspomnieć, bo była to osoba wspaniała, a nie wszyscy ją znają, bo nie pełniła wysokich funkcji politycznych – świętej pamięci Katarzyna Doraczyńska – nasza wieloletnia współpracowniczka w PiS, w klubie parlamentarnym, a później w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – zaznaczył wicerzecznik PIS Radosław Fogiel.

Katastrofę smoleńską nazwał "bardzo dramatyczną sobotą". – To są obrazy, które utkwią w każdym z nas do końca życia – zaznaczył.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 9.08

ms/pr

Czytaj także

Prezydent na Wawelu: oddaję hołd Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 09:05
- Jestem tu, żeby oddać hołd i uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i wszystkich wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem - powiedział prezydent Andrzej Duda na Wawelu.
rozwiń zwiń