"Adam Bodnar był ślepy na jedno oko". Politycy o wyborze nowego RPO

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 10:05
– Był ślepy w kwestiach światopoglądowych. Był wrażliwy tylko na krzywdy środowisk lewackich, proaborcyjnych, feministycznych. Nie zabierał głosu ws. obrońców życia czy fizycznych ataków na księży – wskazywał podczas "Śniadania w Trójce" Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi Beaty Michniewicz byli także Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta RP), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Gawkowski (Wiosna).

W czwartek Sejm wybrał posła PiS, prawnika Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza. By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat.

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich był jednym z tematów "Śniadanie w Trójce". – Funkcja RPO jest potrzebna tak, jak potrzebna jest nam demokracja. Rzecznik Praw Obywatelski jest potrzebny każdemu z nas tak jak tlen – mówił.

Posłuchaj
50:28 _PR3_AAC 2021_04_17-09-07-20.mp3 Krzysztof Gawkowski: RPO jest dla demokracji tlenem, który daje poczucie sprawiedliwości społecznej (Śniadanie w Trójce)
 
 

– RPO jest dla demokracji tlenem, który daje poczucie sprawiedliwości społecznej, występuje w obronie praw pokrzywdzonych, wskazuje błędy władzy i opiekuje się tymi, którzy nie znajdują w żadnej instytucji państwowej wsparcia – powiedział polityk Lewicy.

wróblewski free 1200 tt (1).jpg
Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

"Każdy obywatel musi mieć taką instytucję jak RPO"

Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta wskazywał, że instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich jest bardzo potrzebna. Ta funkcja jest bardzo ważna w systemie demokratycznym, co często podkreśla prezydent Andrzej Duda – mówił.

– Dlatego pojawiła się jakiś czas temu nawet propozycja kandydata na RPO ze strony prezydenta Andrzeja Dudy – dodał.

Marcin Kierwiński podkreślał, że "każdy obywatel musi mieć taką instytucję jak RPO, która zapewni mu pomoc, gdy poczuje, że władza działa w sposób niewłaściwy". – Im bardziej władza chce ingerować w nasze życie, tym bardziej potrzebny jest RPO  wyjaśnił.

– RPO to ostatni bastion obrony zwykłego obywatela przed władzą. To, co dzieje się, gdy nie ma takiej instytucji w państwie, pokazał Kafka w książce "Proces" – powiedział.

Czytaj także:

Jarosław Sellin mówił, że poczucie świadomości obywatelskiej powinno być zawsze wzmacnianie i to również jeden z obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich.

– RPO to ważny urząd i dobrze, żeby na jego czele stał ktoś lepszy niż Adam Bodnar, który był ślepy na jedno oko – powiedział polityk.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta RP), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Krzysztof Gawkowski (Wiosna)
Data emisji: 17.04.2021
Godzina emisji: 9.08

ks/kr

Czytaj także

Piotr Kaleta: powinniśmy mieć dobrego Rzecznika Praw Obywatelskich, a nie rzecznika praw PO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 18:24
- Sytuacja jest na styku, jeśli chodzi o liczbę głosów. Byłem senatorem i wiem, że jest możliwa konfiguracja, która pozwoli przeforsować kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego. Senatorowie powinni stanąć na wysokości zadania, by nie przeciągać w nieskończoność patowej sytuacji - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo i przyzwoitość - felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 18:07
Wiele wskazuje na to, że Adam Bodnar spędzi w fotelu Rzecznika Praw Obywatelskich prawie rok ponad swoją kadencję. Dobra wiadomość jest taka, że Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o przyszłości RPO. I niezależnie od politycznych układanek, Adam Bodnar ze stanowiska będzie musiał ustąpić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróblewski: zapraszam opozycję do przedstawienia kandydatur na zastępcę RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 23:27
- Zamierzam spotkać się z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych w Senacie. Chciałbym, by biuro RPO było spluralizowane. Zapraszam opozycję do dyskusji i przedstawienia kandydatur na mojego zastępcę - powiedział w piątek Bartłomiej Wróblewski, wybrany w czwartek przez Sejm na RPO.
rozwiń zwiń