"Nie możemy narazić Polaków na niebezpieczeństwo energetyczne". Sellin o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 10:10
– Ta decyzja to próba nadmiernego przyspieszania transformacji energetycznej, a ona musi być przeprowadzona roztropnie i bezpiecznie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi audycji byli także: Krzysztof Gawkowski (Lewica), Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) i Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego).

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

premier_pap_21521461_1200.jpg
"Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne". Premier o decyzji TSUE ws. kopalni Turów


Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że "w żaden sposób nie można zgodzić się z oświadczeniem premiera, że Polska jest zaskoczona". Podkreśliła, że spór z Czechami toczy się od dawna. – Takie bilateralne spory przed TSUE zdarzają się niezwykle rzadko. Ubolewam, że polski rząd jest znowu uwikłany w kolejny problem w UE – powiedziała na antenie radiowej Trójki.

Posłuchaj
51:45 śniadanie w trójce 22.05.2021.mp3 Izabela Leszczyna, Jarosław Sellin, Krzysztof Gawkowski i Paweł Soloch o decyzji TSUE ws. kopalni Turów (Śniadanie w Trójce)

 

– Będziemy się sprzeciwiać decyzji TSUE - zadeklarował Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył, że decyzja Trybunału to "próba nadmiernego przyspieszania transformacji energetycznej". – Ona musi być przeprowadzona roztropnie i bezpiecznie – dodał.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski stwierdził, że podobną sytuację rząd mógł przewidywać już od dawna. – Jeżeli przez ostatnie 6 lat rząd PiS opierał politykę energetyczną na węglu, to mamy dziś takie, a nie inne problemy. Do rządu nie chce dotrzeć, że europejska polityka energetyczna się zmienia – skomentował parlamentarzysta.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wyjaśnił natomiast, co zamknięcie kopalni Turów oznacza dla milionów Polaków. – Będą dotknięci nagłym spadkiem energii, brakiem prądu – zaznaczył.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna), Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (PiS), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 09.08

kp/kr

Czytaj także

Głosowanie w sprawie KPO. Sellin: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:59
– Krajowy Plan Odbudowy, po przyjęciu przez Radę Ministrów na specjalnym posiedzeniu, został wysłany do Brukseli – przekonywał w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Jarosław Sellin. – Warunek został spełniony, mam nadzieję, że we wtorek wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie i tego kłopotu, nie tylko Polsce, ale całej Unii Europejskiej, nie sprawią – dodał, w kontekście planowanego głosowania nad ustawą umożliwiającą ratyfikowanie unijnego Funduszu Odbudowy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Anna Maria Żukowska z Lewicy, Paweł Poncyljusz z PO i Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Fogiel: to pierwsza jaskółka normalizacji stosunków w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 10:00
– Sytuacja jest we wszystkich demokracjach na świecie zupełnie normalna. To znaczy w sprawach bardzo ważnych, wychodzących poza bieżącą walkę polityczną (...) często się zdarza tak, że opozycja głosuje razem z rządzącymi, uznając, że jest to w interesie po prostu kraju. Mam nadzieję, że to jest pierwsza jaskółka pewnej normalizacji stosunków w parlamencie, w polskiej polityce, że po prostu będziemy mieli w końcu partnerów po stronie opozycyjnej, którzy nie mówią "nie, bo nie" – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS). Gośćmi audycji byli także Adrian Zandberg z Lewicy, Marcin Kierwiński z PO i Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PO szykuje się na wieloletnią opozycyjność". Sellin o wyrzuceniu Rasia i Zalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 10:00
– Kierownictwo PO przygotowuje się na wieloletnią opozycyjność i to w dodatku jako środowisko bardzo mniejszościowe w tej opozycyjności i skraca fronty po prostu, dyscyplinuje szeregi, kontestatorów i malkontentów wyrzuca, bo wie, że w opozycji będzie przez wiele, wiele lat – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi audycji byli także: Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL-u i doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
rozwiń zwiń