"W klubie PiS będzie obowiązywała dyscyplina partyjna". Sellin o głosowaniu ws. wyboru nowego RPO

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 10:00
– W klubie parlamentarnym PiS będzie obowiązywała dyscyplina głosowania ws. RPO – zapowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi audycji byli także: Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska) i Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta). 


fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Fogiel o wyborze RPO: będziemy dalej rozmawiać, przekonywać wszystkich do kandydatury senator Lidii Staroń

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin zapowiedział, że w trakcie głosowania na kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich w klubie parlamentarnym PiS będzie obowiązywała dyscyplina. Podkreślił, że członkami tego klubu są parlamentarzyści ze wszystkich ugrupowań tworzących koalicję Zjednoczonej Prawicy – obok PiS, to Porozumienie i Solidarna Polska. Jarosław Sellin dodał, że podpisy złożone pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka przez posłów Porozumienia Jarosława Gowina nie oznaczają, że część klubu Zjednoczonej Prawicy poprze kandydata opozycji w głosowaniu.

Gość Beaty Michniewicz zaznaczył, że o tym, kogo poprze Porozumienie Jarosława Gowina, przekonamy się we wtorek, ale także posłów tego ugrupowania obejmuje dyscyplina w glosowaniu.

Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta powiedział, że zarówno Lidia Staroń, jak i Marcin Wiącek posiadają kwalifikacje do pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowanie nad kandydaturami odbędzie się we wtorek 15 czerwca. – Serial związany z wyborem nowego rzecznika trwa już bardzo długo i prezydent niezmiennie wzywa do zakończenia go – dodał.

Posłuchaj
49:06 _PR3_AAC 2021_06_12-09-07-54.mp3 Piotr Zgorzelski, Jarosław Sellin, Paweł Poncyliusz i Piotr Ćwik o wyborze nowego RPO (Śniadanie w Trójce)

Przedłużające się kontrowersje wobec wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). – To pokazuje, że polski parlament nie ma zdolności koncyliacyjnej, a to zawsze jest zarzut do tych, którzy mają większość – stwierdził.

Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej zadeklarował poparcie swojego ugrupowania dla kandydatury Marcina Wiącka.  Wszyscy będziemy głosować za prof. Wiąckiem – podkreślił. – Sejm ma do wyboru dwóch kandydatów: jednego merytorycznego i apartyjnego, drugiego (Lidię Staroń) – czynnego polityka – skomentował.

Parlament już cztery razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z zakończeniem kadencji przez Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów PiS  Piotra Wawrzyka, a następnie Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały jednak poparcia Senatu.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Zgorzelski (PSL), Paweł Poncyliusz (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (PiS), Piotr Ćwik (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 12.06.2021
Godzina emisji: 09.08

kp/mk

Czytaj także

"Adam Bodnar był ślepy na jedno oko". Politycy o wyborze nowego RPO

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 10:05
– Był ślepy w kwestiach światopoglądowych. Był wrażliwy tylko na krzywdy środowisk lewackich, proaborcyjnych, feministycznych. Nie zabierał głosu ws. obrońców życia czy fizycznych ataków na księży – wskazywał podczas "Śniadania w Trójce" Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi Beaty Michniewicz byli także Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta RP), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Gawkowski (Wiosna).
rozwiń zwiń