"Co to ma wspólnego z demokracją?". Kownacki o "wymuszanych zmianach" we władzach PO

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 09:57
– Borys Budka był w pełni sił politycznych, cały czas zarządzający partią. Nie było słychać o wewnętrznych sporach, które by wymuszały rezygnację. Przyjeżdża ten rycerz na białym koniu w postaci Donalda Tuska i wymusza rezygnację na obecnym przewodniczącym. Co to ma wspólnego z demokracją? – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi audycji byli również Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) oraz Maciej Gdula (Lewica).
tusk free shutterstock_1230635641 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: germanocentryczność Donalda Tuska nie wszystkim odpowiada

Goście Beaty Michniewicz rozmawiali w audycji "Śniadanie w Trójce" o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Wszystko wskazuje na to, że były premier i przewodniczący PO Donald Tusk obejmie stery w partii.

Czytaj także:

W opinii Katarzyny Lubnauer (Koalicja Obywatelska) zmiana przywództwa w partiach politycznych to "coś zupełnie naturalnego".  Statut przewiduje, że urzędujący przewodniczący PO może ustąpić  i zgodnie z tym statutem następuje zmiana  stwierdziła. Zasugerowała, że b. premier może zostać pełniącym obowiązki szefa Platformy.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrot zaznaczył, że Donald Tusk miał okazję wrócić do polskiej polityki w zeszłym roku i stanąć do walki o stanowisko głowy państwa.  Nie miał wówczas odwagi tego zrobić. To rzutuje na ocenę tego polityka  oświadczył.

tusk shutterstock 1200.jpg
"Widać napięcie generacyjne". Dr Rydliński o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki
Posłuchaj
51:05 2021_07_03 09_08_13_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Politycy m.in. o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki i zmianach w PO (Śniadanie w Trójce)
 

Maciej Gdula (poseł Lewicy) jest zdania, że Donald Tusk "nie nakreślił żadnej wizji przyszłości".  Nie wiadomo z czym przychodzi do Polaków  ocenił. Wyraził zdziwienie "sposobem, w jaki wraca" do krajowej polityki szef EPL.  To jest wejście bocznymi drzwiami, coś, co przypomina przewrót pałacowy, a nie wybory w demokratycznej partii. To nie najlepszy początek  stwierdził.

Z kolei Bartosz Kownacki (PiS) wskazał, że ktoś musi zrobić miejsce, by Donald Tusk zasiadł w prezydium partii.  Ewa Kopacz  jedyna kobieta, która jest we władzach partii  prawdopodobnie będzie musiała zrezygnować, żeby zrobić miejsce Tuskowi  mówił. Jego zdaniem to dowód na "instrumentalne traktowanie kobiet" w Platformie Obywatelskiej.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska), Maciej Gdula (Lewica)
Data emisji: 03.07.2021
Godzina emisji: 09.08

pb

Czytaj także

"Zdecydował się wrócić, bo poparcie dla PO spadało". Maciej Onasz o Donaldzie Tusku

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:47
- Już sama dyskusja na temat powrotu byłego premiera stopniowo wzmagała zainteresowanie Platformą. To się przekłada na delikatne, ale jednak odbicie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog.          
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dostał stanowisko od Merkel. To wątpliwa kwalifikacja dla polskiego polityka". Wildstein o Tusku

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 20:01
-  Pojawia się osoba, która jest postrzegana przez zwolenników PO jako niezwykła, wspaniała, oświecona - dlatego, że Angela Merkel dała jej stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. To dla mnie dość wątpliwa kwalifikacja dla polskiego polityka - powiedział w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Krajowa PO. "Jedno z najważniejszych posiedzeń w historii partii"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 10:04
O 10.00 zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. W posiedzeniu weźmie udział honorowy przewodniczący partii, były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Ma on wejść do ścisłego kierownictwa partii, by w przyszłości wrócić na stanowisko przewodniczącego.
rozwiń zwiń