Radosław Fogiel o wyroku TSUE: sądownictwo leży w kompetencjach kraju członkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 10:34
– Wyrok ws. gazociągu OPAL i wyrok ws. sądownictwa są świetnym przykładem, o co idzie spór. Pierwszy dotyczył zasady solidarności energetycznej w UE. Drugi dotyczy sądownictwa, bo to kompetencje państwa członkowskiego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. Gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce" byli także Krzysztof Gawkowski (Lewica), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta). 

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W czwartek zaniepokojenie tym orzeczeniem wyraziła Komisja Europejska.

Spór

Radosław Fogiel wyjaśnił, na czym polega spór dotyczący wyroków TSUE. – Wyrok ws. gazociągu OPAL i wyrok ws. sądownictwa są świetnym przykładem, o co idzie spór. Pierwszy dotyczył zasady solidarności energetycznej w UE. Drugi dotyczy sądownictwa, bo to kompetencje państwa członkowskiego  powiedział.

– Rok temu niemiecki TK nie uznał wyroku TSUE w sprawie wykupu obligacji europejskich. TK stwierdził, że wyrok nie ma mocy obowiązującej na terenie Niemiec – dodał.

Zdaniem Marcina Kierwińskiego Polska łamie prawo. – Oczywiste jest to, że fundamentem UE jest przestrzeganie prawa i praw traktatowych. Te prawa były łamane. Jeżeli dziś rząd PiS będzie mówił, że nie będzie przestrzegał prawa europejskiego, to stawia nas na marginesie – ocenił.

– Izba Dyscyplinarna została powołana niezgodnie z polskim prawem i konstytucją. Sędziów tam orzekających wskazano z naruszeniem prawa i to są fakty – powiedział.

Czytaj także:

W podobnym tonie sytuację ocenił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. – Polska powinna stać na straży praworządności i bronić konstytucji. Kiedy czytam to, co wydaje nielegalny Trybunał Konstytucyjny, to widzę, że idzie na wojnę z europejskimi instytucjami, które bronią polskiej demokracji i konstytucji – zaznaczył.

– Nie wszyscy sędziowie w TK są wybrani w odpowiedniej procedurze. Przypominam, że ten spór trwa 5 lat. Jeżeli ktoś chce udowodnić, że TK jest uczciwy, to powinien cofnąć decyzje właśnie sprzed 5 lat – dodał.

Paweł Sałek podkreślił, że istnieje wyraźne oddzielenie kompetencji UE w zależności od obszaru, którego dotyczy sprawa. – Konstytucja jest w Polsce najwyższym prawem. Oczywiście wraz z przystąpieniem do UE uprawnienia w pewnych obszarach zostały tam przekazane. Sądownictwo jest sferą pozatraktatową i należy do kompetencji państwa członkowskiego – wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
52:12 2021_07_17 09_06_17_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Marcin Kierwiński, Radosław Fogiel, Paweł Sałek i Krzysztof Gawkowski m.in. o kompetencjach TSUE ("Śniadanie w Trójce")

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP), Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 17.07.2021
Godzina emisji: 09:06

dz

Czytaj także

"Niemcy pokazali, że ich TK jest ponad prawem unijnym". Paweł Sałek o orzeczeniu ws. TSUE

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 18:42
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek i Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej, rozmawiali w Programie 3 Polskiego Radia o orzeczeniu niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Organ stwierdził, że Europejki Bank Centralny przekroczył kompetencje, prowadząc akcję zakupu obligacji państwowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik TSUE: polskie prawo ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:14
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym - poinformował w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: ws. cyberataków polska klasa polityczna powinna działać solidarnie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 10:00
Komentowanie treści materiałów, które wyciekły po ataku hakerskim, to niestety wpisywanie się w strategię dezinformacji, którą ten atak miał spowodować. (...) To działanie wbrew interesom państwa polskiego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia doradca prezydenta Paweł Mucha. Gośćmi audycji byli także Adrian Zandberg z Lewicy, wiceminister kultury Jarosław Sellin i Marcin Kierwiński z PO.
rozwiń zwiń