"Nikt nie powinien kryć się za immunitetem". Rzymkowski o sprawie prezesa NIK

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 10:00
– Liczę na to, że Marian Banaś sam zrezygnuje z immunitetu. Uważam, że nikt nie powinien się za nim kryć – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski (PiS). Gośćmi audycji byli także Jan Grabiec (KO), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Piotr Zgorzelski (PSL). 

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Do kontrowersji wokół działalności Mariana Banasia odnieśli się goście "Śniadania w Trójce". 

Piotr Zgorzelski z PSL powiedział, że w jego opinii "widać polityczny wymiar całej operacji".  Marian Banaś stoi na czele ostatniej niezależnej instytucji, która kontroluje władzę, a władza Prawa i Sprawiedliwości nie znosi żadnej kontroli  skomentował. Ocenił też, że sprawa prezesa NIK jest "polityczną wendetą" Prawa i Sprawiedliwości.

pap marian banaś 1200.jpg
Prokuratura chce pociągnąć Mariana Banasia do odpowiedzialności karnej. Wniosek trafił do Sejmu

Posłuchaj
50:36 TROJKA Sniadanie w Trojce 2021_07_24-09-07-55.mp3 Jan Grabiec, Tomasz Rzymkowski, Paweł Sałek oraz Piotr Zgorzelski m.in. o sprawie prezesa NIK (Śniadanie w Trójce)

Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski podkreślił, że "liczy na to, że Marian Banaś sam zrezygnuje z immunitetu i nie będziemy musieli głosować nad tą sprawą". – Uważam, że nikt nie powinien się za nim kryć. Zawsze głosuję za uchyleniem immunitetu – zaznaczył.

Śledztwo ws. prezesa NIK zostało wszczęte m.in. wskutek zawiadomień złożonych przez posłów z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Na antenie radiowej Trójki przypomniał o tym Jan Grabiec.

– Pierwsi złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. Mariana Banasia. Zarzuty nie dotyczą tylko działalności z ostatnich lat. Już w momencie powoływania Banasia na prezesa NIK były znane sprawy związane z jego oświadczeniami majątkowymi – zaznaczył poseł. – Kiedy mówiliśmy o tym z mównicy sejmowej, marszałek wyłączała mikrofon – dodał.

Prezydencki minister Paweł Sałek powiedział, że "Andrzej Duda zawsze podkreśla, że jeśli są jakieś wątpliwości w przypadku osób pełniących wysokie funkcje w państwie, to trzeba te wątpliwości rozwiać". 

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Tomasz Rzymkowski (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 09:06

kp

Czytaj także

Syn prezesa NIK Jakub B. usłyszy siedem zarzutów. Sprawą zajmuje się białostocka prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 18:20
Jakub B. usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania ok. 120 tys. zł na prace renowacyjne kamienicy w Krakowie - podała Prokuratura Regionalna w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wniosek o uchylenie immunitetu szefa NIK. Jest reakcja Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 20:11
- NIK pod moim kierownictwem realizuje misję niezależnego organu kontroli państwowej. Żadne działania wobec mojej osoby tego nie zmienią - oświadczył szef NIK Marian Banaś, odnosząc się do wniosku prokuratury o uchylenie mu immunitetu, który wpłynął do Sejmu. Zapowiedział też ogłoszenie wyników kontroli Funduszu Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń