"Trzeba rozważyć zdecydowane ruchy". Fogiel o konsekwencjach wobec małopolskiej kurator oświaty

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 11:41
– Jestem zdumiony tą wypowiedzią, jest ona szkodliwa, głupia i należy ją potępić. Uważam, że trzeba rozważyć zdecydowane ruchy w tej sprawie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak nt. szczepień. 
Barbara Nowak akcję szczepień nazwała eksperymentem. Wypowiedź kurator oświaty skrytykował m.in. Radosław Fogiel
Barbara Nowak akcję szczepień nazwała "eksperymentem". Wypowiedź kurator oświaty skrytykował m.in. Radosław FogielFoto: PAP/Art Service

W wywiadzie dla Radia Zet małopolska kurator oświaty Barbara Nowak wyraziła sprzeciw wobec planów obowiązkowego szczepienia nauczycieli. Jej zdaniem "absolutnie nie wolno kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać", a szczepienia "to jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka". Tłumaczyła również, że nie są określone do końca konsekwencje stosowania "tego eksperymentu" - jak określiła szczepionki na COVID-19.

Będą konsekwencje?

Do stanowiska małopolskiej kurator odnieśli się goście "Śniadania w Trójce". - Jestem zdumiony tą wypowiedzią, jest ona szkodliwa, głupia i należy ją potępić, co do tego nie ma żadnych wątpliwości - mówił wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Pytany, czy Barbara Nowak powinna zostać odwołana ze stanowiska, stwierdził, że "trzeba rozważyć zdecydowane ruchy w tej sprawie". - To będą decyzje w pierwszej kolejności wojewody, w drugiej - ministra - dodał.

- Rząd kompletnie zawiódł, nie jest w stanie przekonać do szczepień nawet swoich nominatów skomentował sprawę polityk PSL Władysław Teofil Bartoszewski. Podkreślił, że walcząc z pandemią "rząd musi egzekwować ograniczenia, które zostały nałożone", np. noszenie maseczek w galeriach handlowych. - Po drugie musi dać zachęty do szczepień, np. ulgi podatkowe - powiedział.

"Rząd w paraliżu"

Do polityki rządu w okresie IV fali epidemii odniósł się też poseł KO Marcin Kierwiński. - Mam wrażenie, że rząd kompletnie nic nie robi. Ścieranie się dwóch nurtów w rządzie - z jednej strony minister zdrowia, z drugiej - twarde lobby antyszczepionkowe, jak np. minister edukacji Przemysław Czarnek - doprowadza do tego, że rząd jest w całkowitym paraliżu - ocenił polityk.

- Jeżeli minister edukacji nie reaguje na to co, wyprawia małopolska kurator oświaty, to z czym my mamy do czynienia? - pytał na antenie radiowej Trójki. 

Posłuchaj
50:03 _PR3_AAC 2022_01_08-09-07-32 (1).mp3 Radosław Fogiel, Marcin Kierwiński, Władysław Teofil Bartoszewski i Paweł Sałek o walce z pandemią i wypowiedzi kurator Barbary Nowak nt. szczepień (Śniadanie w Trójce)

Zobacz także: Śniadanie w Trójce

kp

Czytaj także

Koronawirus w natarciu. "Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 17:12
- Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, piąta fala z omikronem, niestety, już zagląda do naszych drzwi - apelowała prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu Polaków jest zaszczepionych? Sprawdź nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:00
W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 21 148 641 osób osób, dawkę przypominającą przyjęło 7 226 764 Polaków. Trwają prace nad przepisami umożliwiającymi pracodawcom weryfikację covidową pracowników, na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Słowo "szczepienie" zostało wybrane na Słowo Roku 2021 w głosowaniu kapituły językoznawców ogólnopolskiego konkursu, zajęło także pierwsze miejsce w głosowaniu internautów.
rozwiń zwiń