"Nie podejmuje wiążących decyzji". Radosław Fogiel o Radzie Medycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 09:06
– Rada Medyczna jest ciałem doradczym rządu i premiera. To nie jest ciało podejmujące wiążące decyzje – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Gośćmi audycji byli również Maciej Gdula z Nowej Lewicy, Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej oraz Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował odchodzącym członkom Rady Medycznej za współpracę, w szczególności za przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień. 14 stycznia 13 z 17 członków Rady złożyło rezygnację z dalszego doradzania rządowi w sprawie walki z pandemią. Uzasadniali tę decyzję przede wszystkim wyczerpaniem formatu tego gremium, a także zachowaniem osób, które negują zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią.

"Nie ma to znaczenia praktycznego"

Według Izabeli Leszczyny "nie ma to znaczenia praktycznego".  Znaczenie psychologiczne jednak jest spore, ponieważ do tej pory Polacy mogli mieć chociaż złudzenie, że eksperci, epidemiolodzy podpowiadają rządowi i czuwają nad naszym zdrowiem  zaznaczyła.

W opinii poseł Koalicji Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej "to, że odeszła Rada Medyczna, to nie jest spór między teorią a praktyką, tylko spór między wiedzą a populizmem i propagandą".

"Nie podejmuje wiążących decyzji" 

Radosław Fogiel podkreślił, że "Rada Medyczna jest ciałem doradczym rządu i premiera".  To nie jest ciało podejmujące wiążące decyzje  ocenił.

Polityk przypomniał, że "rząd przed podejmowaniem decyzji konsultował się z różnymi środowiskami i brał pod uwagę bardzo szerokie spektrum zjawisk, zdarzeń, opinii, które należało wypośrodkować przed podjęciem decyzji".

Posłuchaj
49:54 trójkaaaa.mp3 Radosław Fogiel, Maciej Gdula, Izabela Leszczyna oraz Paweł Szrot o rezygnacji kilkunastu członków Rady Medycznej ("Śniadanie w Trójce") 

Zdaniem Macieja Gduli "rezygnacja członków Rady Medycznej to jest gest rozpaczy wobec tego, co się dzieje".  To są jednak ludzie, którzy patrzą w statystyki, których powołaniem jest leczenie ludzi, i jak widzą, co się dzieje, czują się niepotrzebni. Starają się wstrząsnąć i opinią publiczną, i rządem  powiedział poseł Lewicy.

"Konflikt teorii z praktyką"

Paweł Szrot powiedział, że zachowałby zdrowy rozsądek w tej kwestii.  Nie jest to korzystne dla walki rządu z epidemią, natomiast nie jest to monstrualny problem. Można to określić jako jeden z bardzo wielu konfliktów teorii z praktyką. Prezydent posiada własne ciała doradcze  wskazał szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezydencki minister przekazał także na początku audycji, że "prezydent zakończył izolację zgodnie z przepisami prawa i wrócił już do normalnej aktywności".  Andrzej Duda wykonał sobie testy i jest już zupełnie zdrowy, co więcej, jego infekcja przebiegała bardzo łagodnie, potwierdzając zasadność szczepień, również tej trzeciej dawki  zaznaczył Paweł Szrot.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościeRadosław Fogiel (wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska) oraz Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 15.01.2022
Godzina emisji: 9.05

IAR/nt

Czytaj także

Zawirowania w Radzie Medycznej. Odchodzi 13 członków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 15:00
Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu członkowie napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta decyzja nie kończy naszych kontaktów". Niedzielski podziękował członkom Rady Medycznej za współpracę

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 16:53
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że szerszego komentarza z jego strony w sprawie odchodzących członków Rady Medycznej, należy się spodziewać w poniedziałek.
rozwiń zwiń