"Potrzebne jest radykalne cięcie – likwidacja PZPN”

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 10:04
W jaki sposób zreformować Polski Związek Piłki Nożnej? – Najlepiej byłoby, gdyby uzdrowił się sam – mówili podczas "Śniadania w Trójce" politycy koalicji. Inni byli bardziej radykalni, a niektórzy bronili Grzegorza Lato.
Audio
Na zdjęciu: prezes PZPN, Grzegorz Lato
Na zdjęciu: prezes PZPN, Grzegorz LatoFoto: PAP/Rafał Guz

Jaka jest sytuacja polskiej piłki, pokazała nasza drużyna – w słabej grupie zajęła ostatnie miejsce – komentował podczas "Śniadania w Trójce" Joachim Brudziński (PiS). Jego zdaniem rolą polityków jest proponować rozwiązania ustawowe, jeśli chodzi o PZPN. Uściślił, że Ryszard Czarnecki nie jest kandydatem PiS na prezesa PZPN, jest działaczem tego związku.

Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) przypomniał „czasy ustawiania meczów i korupcji”. – To przeszło z PRL-u do nowej rzeczywistości – dodał.  Jak zauważył, wielu obecnych działaczy związku pamięta te czasy.  Zauważył, że „porażki w polskiej piłce zdarzają się nieustannie”.  Według niego dowodzi to marnej kondycji sportu, ale nie zawodników, którzy przecież sprawdzają się w zagranicznych klubach piłkarskich.  Stąd sądzi, że politycy powinni zrobić wszystko, żeby pomóc zmienić sytuację w PZPN. – My politycy, nie możemy umywać rąk – powiedział. Ziobro proponuje więc powołanie podkomisji w komisji sportu i szukanie w tym gronie rozwiązania.

Andrzej Rozenek  (Ruch Palikota) ocenia, że nie wiadomo kim jest w Polsce działacz, „wygląda na to, że ustawiacz, albo załatwiacz”. Za granicą są właściciele klubów albo menedżerowie. Zaznacza, że kraje mniejsze od Polski mają dobre reprezentacje piłkarskie. Nie wierzy, że PZPN sam się uzdrowi, bo było już wiele „wewnętrznych akcji uzdrowieńczych”. Uważa, że potrzebne jest radykalne cięcie – likwidacja tego stowarzyszenia i powołanie nowego, co według niego można zrobić na drodze pracy nad ustawą o związkach sportowych.

Czesław Siekierski (PSL) uważa, że najlepiej byłoby, gdyby działacze sportowi potrafili sami rozwiązać swoje problemy. Zwrócił uwagę, że 600 osób związanych z piłką nożną ma różne zarzuty ze strony prokuratury.

Jerzy Wenderlich (SLD) stwierdził, że o tym, kto zostanie szefem PZPN zdecydują wybory, a na razie w okręgach są wybierani delegaci. Uważa, że Grzegorz Lato stworzył „genialne warunki, żeby piłkarze mogli się jak nigdy dotąd przygotować” do rozgrywek. Ocenia, że nie ma przeciw Lacie żadnych konkretnych zarzutów, natomiast są „chętki polityczne”.

 

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) sądzi, że politycy mogą co najwyżej sprawdzać, czy przestrzegany jest status PZPN. Dodaje, że osoby z zarzutami nie powinny działać w tego rodzaju organizacji. Jej zdaniem związek powinien sam się zreformować. – To nie jest zadanie polityków decydować, jak ma być rozwijana piłka w naszym kraju – powiedziała.

agkm

Czytaj także

Decyzja Laty kompromituje polski futbol

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 13:58
Decyzja Grzegorza Laty o ponownym ubieganiu się o stanowisko prezesa PZPN wywołała falę komentarzy - w większości negatywnych pod adresem szefa piłkarskiej centrali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Lato nie ma szans na wygranie wyborów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 16:34
Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Kazimierz Greń uważa, że Grzegorz Lato nie ma większych szans na ponowne zwycięstwo w październikowych wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Lato ma kontrkandydata - to Zdzisław Kręcina!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 20:12
Zdzisław Kręcina będzie kandydował na stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wybory odbędą się 26 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnecki: w PZPN będę się kojarzył z pracą społeczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 08:40
Gość "Salonu politycznego Trójki" Ryszard Czarnecki zapowiedział walkę o posadę prezesa PZPN. - Będę pracował społecznie - obiecał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dużo osób w strukturach PZPN ma dość Laty"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:37
Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, już nie tylko media, kibice i politycy są "zmęczeni" prezesem PZPN. Również w samym związku narasta opór wobec Grzegorza Laty.
rozwiń zwiń