X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zgnilizna, układy...". Kogo pogrążają taśmy?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 11:31
Pierwszą ofiarą "taśm prawdy PSL" został Marek Sawicki. Politycy w "Śniadaniu w Trójce" dyskutowali o sytuacji politycznej po dymisji ministra rolnictwa.
Audio
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: Wikipedia/Radosław Drożdżewski

"Puls Biznesu" ujawnił nagrania rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, uznawanego za bliskiego człowieka Waldemara Pawlaka, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego. Rozmowa odbyła się prawdopodobnie w styczniu i ujawnia szereg nieprawidłowości popełnianych przez członków PSL. W wyniku opublikowania stenogramów oraz filmu, minister rolnictwa Marek Sawicki podał się do dymisji. Na razie na czele resortu stanął premier Donald Tusk.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski w radiowej Trójce powiedział, że konieczne jest szybkie powołania nowego ministra. - Niezależnie od tego, że mamy żniwa, potrzebny jest konstytucyjny minister rolnictwa, zwłaszcza na tym odcinku europejskim, gdzie finalizuje się pracę nad pakietem legalizacyjnym dotyczącym polityki rolnej - tam trzeba podejmować decyzje. Wakacji nie będzie. Potrzebny jest ktoś, kto sprawnie ten resort przejmie.

Rafał Grupiński z PO zaznaczył, że w kwestii szefa resortu rolnictwa decyzję podejmie rząd. - Był to resort, które obsadzało PSL  - w tej sprawie raczej nic nie powinno się zmienić, ale tutaj decyzję są w rządzie, a nie w parlamencie, gdzie ja na co dzień pracuję. Nasza umowa koalicyjna nie zawierała zapisów o podziale ministerstw, natomiast to wyniknęło z rozmów koalicyjnych i myślę, że tak to pozostanie.

Poseł PiS Joachim Brudziński uważa, że sytuacja, która wynikła po opublikowaniu nagrań jest olbrzymim problemem premiera. - Bardzo charakterystyczne jest to, że wychodząc na konferencję prasową za plecami premier miał Igora Ostachowicza, czyli głównego doradcę wizerunkowego. Donald Tusk prowadzi politykę przez pryzmat tylko swojego wizerunku, a nie merytorycznych decyzji. Zwrócę uwagę, że osobą która dzisiaj odpowiada za rolnictwo, czyli premier Tusk - jest politykiem, który ani razu nie zająknął się o rolnictwie.

Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota zwrócił uwagę na współodpowiedzialność premiera. - Donald Tusk jest również odpowiedzialny za tą sytuację, którą mamy w resorcie rolnictwa, w spółkach rolnych, w urzędach rolnych, dlatego że wiedział o tych wszystkich nieprawidłowościach, koteriach, układach, układzikach, od długiego czasu i nic z tym nie zrobił. Nowym ministrem rolnictwa powinien być bezpartyjny fachowiec.

- Ta dymisja odsłania skalę zgnilizny, skorumpowania, układowości, kolesiostwa - podkreślił Jacek Kurski z Solidarnej Polski. - Platforma jest o wiele bardziej inteligentna niż PSL, bo ludowcy ładują się w braci, ojców, dzieci, synów i ustawiają ich w tych spółkach. Platforma robi to dużo bardziej inteligentnie, bo to na ogół nie są rodziny, tylko kolesie. PO obsadza się kolesiami.

Jerzy Wenderlich z SLD powiedział, że po ujawnieniu nagrań dostaje dużo listów z "przerażającymi wiadomościami”. - Jeśli nowym ministrem rolnictwa miałby zostać ktoś z PSL, to może w ogóle niech nie będzie ministra i niech resortem pokierują urzędnicy. wówczas byłoby sprawniej, lepiej i uczciwiej. Dla mnie najbardziej bulwersujący jest w tym wszystkim brak pokory, brak jakiegoś żalu PSL, tylko pretensje do tych, którzy zdaniem PSL mają czelność o tym mówić.

- Boje się, że nic z tego bolesnego doświadczenia się nie urodzi, ponieważ ta dyskusja powinna wyglądać zupełnie inaczej, nie powinniśmy wszyscy skakać na PSL - uważa doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. - Nie bronię PSL, bo rzeczywiście ta rozmowa odsłania fatalny fragment polskiej polityki. Każdy układ rządzący, każda partia zawłaszcza państwo.

aj

Czytaj także

Piechociński: trzeba bronić godności PSL

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 18:30
- Po tych nieszczęsnych taśmach miałem ponad tysiąc telefonów od ludzi z terenu, którzy są zbulwersowani, zaniepokojeni - mówi Janusz Piechociński z PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kogo wzmocnią taśmy? Polityczne spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 08:24
"Rzeczpospolita" spekuluje, że na ujawnieniu nagrań uderzających w PSL, zyskać może Donald Tusk, Grzegorz Schetyna lub Leszek Miller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina jest najważniejsza? Państwowa praca

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 09:12
W kraju funkcjonuje głęboki, patologiczny mechanizm wyciągania korzyści ze spółek należących do państwa - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń