Kaczyński musi odejść? Trotyl wstrząsnął PiS

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 11:15
Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego po publikacji "Rzeczpospolitej" dotyczącej trotylu na wraku tupolewa zaszkodziło PiS - tak uważa większość gości "Śniadania w Trójce".
Audio
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek prokuratura wojskowa podała, że nie stwierdziła obecności trotylu i nitrogliceryny we wraku rządowego Tu154M. Tym samym zdementowała doniesienia dziennika "Rzeczpospolita" jakoby polscy eksperci mieli znaleźć na elementach samolotu ślady materiałów wybuchowych. Jarosław Kaczyński jeszcze przed konferencją prokuratury mówił, że informacje "Rz" potwierdzają, że w Smoleńsku doszło do "zabójstwa". Prezes PiS zażądał także dymisji rządu Donalda Tuska.

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński powiedział, że wydarzyła się rzecz skandaliczna. Polityk PO przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości najpierw sugerował zdradę, a we wtorek skończył na oskarżeniach o masowe morderstwo. - Szkodzi to państwu polskiemu, a więc powstaje pytanie, czy Kaczyński powinien pełnić jakiekolwiek funkcje publiczne - mówił w Trójce Grupiński. Zdaniem posła Platformy, prezes PiS powinien się zastanowić, czy Polska powinna być skazana na jego obsesje. - Być może Kaczyński, który stracił w katastrofie brata, nie powinien wypowiadać się na ten temat do zakończenia śledztwa - dodał Grupiński.  

Poseł PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że jeśli rząd Donalda Tuska nie potrafił zapewnić bezpieczeństwa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, to nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom. Zdaniem posła, komisja Jerzego Millera, badająca przebieg katastrofy, powtarzała kłamstwa strony rosyjskiej, a wielu polskich uczonych uważa, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii był zamach. - W tej sytuacji powinna powstać komisja międzynarodowa, która zbada sprawę - podkreślił polityk PiS. Błaszczak uważa, że obecny rząd nie chce wyjaśnić katastrofy. Przypomniał, że wniosek PiS o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu został odrzucony. Poseł dodał, że prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy prokuratura wojskowa jest całkowicie niewiarygodna.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota oświadczył, że komisja Millera wyjaśniła przyczyny katastrofy. Trzeba więc przeciąć, jak się wyraził poseł, "PiS-owskie bujdy". Rozenek powiedział, że jego partia jest za powołaniem międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Mogłoby to, jego zdaniem, uspokoić Polaków. Rozenek podkreślił jednak, że komisję można będzie powołać dopiero po zakończeniu śledztwa prokuratury wojskowej. Dodał, że powołany przez PiS zespół do zbadania katastrofy nie jest obiektywny. Rozenek zapowiedział także, że w poniedziałek wpłynie do prokuratury wniosek przeciwko posłom PiS Antoniemu Macierewiczowi i Adamowi Hofmanowi. Ruch Palikota zarzuca im między innymi ukrywanie dowodów w sprawie katastrofy.

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że we wtorek doszło do wybuchu głupoty i niekompetencji w redakcji "Rzeczpospolitej". Dodał, że w PiS-ie jest wiele osób, które cieszyłyby się, gdyby potwierdziła się teoria o wybuchu w prezydenckim samolocie. Zdaniem Kalinowskiego, nawet gdyby prokuratura obaliła tę teorię, to część Polaków i tak będzie w nią wierzyć. Eurodeputowany dodał, że nie można powoływać ewentualnej komisji międzynarodowej, dopóki nie zakończy się polskie śledztwo.

Ryszard Kalisz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oświadczył, że nie ma podstaw prawnych do powołania międzynarodowej komisji. Prokuratura może natomiast zasięgnąć opinii zagranicznych ekspertów. Kalisz uważa, że Prokuratura Wojskowa nie pracuje dobrze. Świadczy o tym między innymi jej reakcja na artykuł "Rzeczpospolitej".

Tadeusz Cymański odpowiedział, że podstawy prawne by się znalazły, gdyby była wola powołania komisji. Eurodeputowany Solidarnej Polski podkreślił, że najważniejsza jest zgoda w narodzie, a więc PO i PiS powinny się porozumieć co do powołania komisji międzynarodowej. Dodał, że z konfliktów w Polsce cieszą się Rosjanie i Niemcy. Cymański podkreślił, że nie można mówić o morderstwie, jeśli nie jest to całkowicie pewne.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uznał wtorkową wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego za szokującą. Dodał, że jeśli przywódca PiS nie panuje nad emocjami, to powinien odejść z polityki, gdyż szkodzi Polsce. Zdaniem Henryka Wujca, powołanie międzynarodowej komisji nie uspokoi Polaków, gdyż opinie co do katastrofy smoleńskiej będą podzielone "do końca świata".

Z politykami rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Le Monde o Polsce: psychodrama, polityczna histeria

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 17:31
Prestiżowy francuski dziennik opisuje atmosferę w Polsce po publikacji "Rzeczpospolitej" nt. trotylu we wraku Tu-154.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Międzynarodowa komisja to podważanie autorytetu państwa"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 09:00
Tak Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, skomentował w "Salonie politycznym Trójki" pomysł powołania komisji międzynarodowej ws. katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa strategia upadła? Trotyl wstrząsnął PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 09:32
- Ta reakcja była zbyt pospieszna i przywróciła wizerunek Kaczyńskiego przed którym PiS chciał uciec - mówił w Jedynce Paweł Lisicki, "Uważam Rze".
rozwiń zwiń