X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co zrobi Siwiec? Polityczny poker

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 11:19
Goście "Śniadania w Trójce" są przekonani, że odejście Marka Siwca z Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest zapowiedzią nowego projektu politycznego.
Audio
Marek Siwiec
Marek SiwiecFoto: PAP/Rafał Guz

Eurodeputowany SLD zrezygnował w piątek z członkostwa w Sojuszu. Wojciech Olejniczak, przyznał, że decyzja Siwca go zaskoczyła. Jego zdaniem, był on niezadowolony z polityki partii i chciał nią wstrząsnąć. Olejniczak dodał, że Siwiec opowiadał się za współpracą SLD z innymi podmiotami. - Siwiec odszedł po takiej wewnętrznej dyskusji w SLD, gdzie on i osoby podobnie myślące mówiły o tym, że Sojusz powinien się otworzyć, że Sojusz Lewicy Demokratycznej powinie poszukiwać sojuszników i to zarówno takich programowych, jak i ideowych. Pokazywał na Ruch Palikota, a jednocześnie też wzywał do zaangażowania Aleksandra Kwaśniewskiego na rzecz centrolewicy w Polsce - mówił w Trójce europoseł Sojuszu.

Zdaniem Olejniczaka, Siwiec nie ma jeszcze planów dalszych działań politycznych. Eurodeputowany dodał, że SLD powinno wyciągnąć wnioski z powstałej sytuacji. Także Artur Dębski z Ruchu Palikota jest zaskoczony odejściem Siwca. Jego zdaniem, świadczy to o kryzysie w SLD. Dębski dodał, że Marek Siwiec włączy się w inny projekt polityczny. - Nie wyobrażam sobie osoby tego pokroju i formatu z taką inteligencją, z wiedzą i doświadczeniem, która pozostanie niezagospodarowana przez polski rynek polityczny. Czy to będzie własna inicjatywa? Nie sądzę. Jestem przekonany, że można rozmawiać. Miałem okazję rozmawiać z Markiem Siwcem i wiem, że to jest człowiek, który słucha argumentów - podkreślił Olejniczak.

Europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że odejście Siwca wiąże się z sytuacją na lewicy. - Wskazał, że przy tych działaniach nie widzi szans dla SLD, żeby stał się partią rządzącą czy współrządzącą. Ta decyzja Marka Siwca miała być tym wstrząsem. Jeżeli najbliższe miesiące nie pokażą zmiany, a chyba nie pokażą, to ja bym się bardzo nie dziwił, jeżeli w jakieś formule Aleksander Kwaśniewski powie, że spróbuje wrócić.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak uznał, że odejście Siwca z SLD to wydarzenie bardziej towarzyskie niż polityczne. - Z jednej strony widzimy, że coś się dzieje w Sojuszu, co skłania posła Siwca, żeby zmienił barwy partyjne. Z drugiej jest pytanie o to, czy powstanie jakiś nowy podmiot polityczny. W moim przekonaniu raczej na scenie politycznej nie ma miejsca dla czegoś nowego, więc pytanie kolejne, czy poseł Siwiec wybiera się na polityczną emeryturę? Zwarzywszy na jego temperament nie sądzę - zaznaczył Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podzielił opinię, że z nową inicjatywą polityczną może wyjść Aleksander Kwaśniewski. Także Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej uważa, że Siwiec weźmie udział w nowym projekcie politycznym. - Wydaje się, że za tym kryje się taki plan tzn., że Janusz Palikot, Aleksander Kwaśniewski i jeszcze innych parę osób, będzie próbowało przetestować możliwość stworzenia nowej formacji politycznej na teście eurowyborów - podkreślił Grupiński.

Rafał Grupiński powiedział także, że nikt nie zapraszał Siwca do Platformy. Dodał, że podziały nie pomogą lewicy. Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że opinia publiczna może nie zrozumieć decyzji Siwca. - Normalnie polityk ma prawo szukać swojego miejsca na scenie politycznej, tam gdzie najlepiej zrealizuje swój program. W tym wypadku jest to nie jasne. Dlaczego akurat w tym momencie opuszcza SLD, to jest niewytłumaczalne. Nic się takiego w tym SLD nie zdarzyło, że akurat w tym momencie trzeba odchodzić.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski nazwał Siwca starym politycznym wyżeraczem. - Dokładnie wie, co robi. Nie skacze do basenu w którym nie byłoby wody, woda jest. Aleksander Kwaśniewski szykuje jakiś projekt na 2014 rok. Siewie zrobił, to z premedytacją, bo zrobił to w piątek po posiedzeniu Sejmu, żeby się wstrzelić i żeby zawładnąć programami weekendowymi - uważa polityk SP.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Siwiec: stanąłem w miejscu, partia nie rusza się do przodu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 22:11
- Dramaturgia tej decyzji polega na tym, że jestem w SLD od 23 lat - powiedział w radiowej Jedynce o swoim odejściu z Sojuszu eurodeputowany Marek Siwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwaśniewski: rozumiem Siwca, nie wracam do polityki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 22:00
- Proszę mnie z nią nie łączyć - w ten sposób były prezydent skomentował decyzję europosła o odejściu z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siwiec opuszcza SLD. Palikot: już rozmawialiśmy!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 08:51
- Rozmawiałem telefonicznie z Siwcem! Umówiliśmy się na spotkanie w poniedziałek! - napisał na Twitterze Janusz Palikot.
rozwiń zwiń