X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moody's naciska na rząd? Zamieszanie wokół OFE

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 11:45
Otwarte Fundusze Emerytalne budzą coraz więcej kontrowersji. Sprawa OFE wywołała także dyskusję wśród polityków, gości audycji "Śniadanie w Trójce".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Wiarygodność kredytowa Polski może zostać obniżona, jeśli rząd weźmie pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Takiego zdania jest agencja ratingowa Moody’s. W rozmowie z agencją Reuters główny ekonomista Moody’s w Europie Środkowo-Wschodniej Jamie Reusche sugerował, że do tej pory działania polskiego rządu były przyjazne biznesowi i rynkom. Jeśli jednak środki niektórych płatników przeniesione byłyby z OFE do ZUSu, mogłoby to zostać odebrane jako częściowa nacjonalizacja funduszy emerytalnych. Reusche uważa, że to mogłoby zaowocować obniżeniem stopnia wiarygodności kredytowej Polski.

Rafał Grupiński mówił w Trójce, że rządzący nie lekceważą stanowiska Moody’s. - Tego rodzaju sygnały na pewno w ministerstwie finansów muszą być brane pod uwagę dlatego, że przez lata budowano silną pozycję Polski jeśli chodzi o oceny wszystkich instytucji międzynarodowych, czy całej Unii Europejskiej. Taki sygnał jest ważny, chociaż też bym go nie przeceniał, bo agencje ratingowe też mają swoje wady i słabości o których doskonale wiemy - zaznaczył poseł Platformy.

Henryk Wujec uważa, że agencja słusznie wysłała sygnał ostrzegawczy do Polski. Doradca prezydenta ostrzega przed pochopnymi zmianami w systemie emerytalnym. - Po to budowaliśmy ten system, żeby ciągle go nie zmieniać, bo to nie budzi zaufania. Agencja mówi nam, że jeżeli chcemy zachować zaufanie powinniśmy starać się tak modyfikować ten system, żeby takiego braku zaufania nie stwarzać. Zmiany trzeba robić przemyślane - podkreślił Wujec.

Zdaniem Jacka Kurskiego system wypłacania emerytur musi ulec zmianie. - Istotą tego systemu była kapitalizacja składek oraz uniezależnienie ich wypłat od bieżących potrzeb budżetu. W między czasie OFE zaczęły inwestować gigantyczne pieniądze w obligacje skarbu państwa, co oznacza, że tak naprawdę na bieżąco uczestniczą w wypłatach emerytur poprzez zasypywanie dziury funduszu ubezpieczeń społecznych. Ten system sam się zżera. (…) Same fundusze emerytalne przez swoje macki mogą wpływać przez zagranicę na tą dyskusje w Polsce - tak stanowisko Moody’s ocenił polityk Solidarnej Polski.

Agencje ratingową skrytykował także Joachim Brudziński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości uważa, że wypowiedź Reusche’a jest próbą wywarcia nacisku na rząd, aby ten nie dobrał się do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według Brudzińskiego obecny system i tak prędzej czy później się rozpadnie.

- Oceny Moody’s lekceważyć nie można, bo im ten rating będzie niższy, to i pozycja kraju nawet w kategoriach psychologicznych już będzie nieco gorsza - mówił w "Śniadaniu w Trójce" Jerzy Wenderlich. - Z drugiej strony burzenie czegoś tylko dlatego, że przyniosło zwłaszcza tym biedniejszym bardzo duże straty, mogłoby te straty mnożyć, więc zamiast burzyć trzeba dokonywać mądrej korekty - podkreślił poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Marek Sawicki również uważa, że nie można lekceważyć opinii agencji ratingowych, ale zdaniem polityka PSL ,te opinie nie są wcale najważniejsze. - Rząd przede wszystkim powinien brać pod uwagę interes i przyszłość emerytów i to jest sprawa najważniejsza. Mieliśmy wiele ratingów, które tak naprawdę doprowadziły do wywrócenia paru gospodarek w czasie kryzysu - zaznaczył Sawicki.

Z kolei Marek Siwiec za ostatnie zamieszanie z OFE winni rządzących. Jego zdaniem polityka rządu w sprawie funduszy emerytalnych jest "nieudolna". - Przy takim zarządzaniu problemem na tym wszystkim stracą finanse państwowe - mówił w Trójce Siwiec.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Jacek Kurski: OFE to system grabieżczy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:27
- OFE obciąża obecnie rządzących. System wszedł w życie w roku 1999, kiedy premierem był jeden z luminarzy PO Jerzy Buzek - powiedział w radiowej Jedynce europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci debatują o OFE, a Moody's ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 15:24
Podczas debaty PiS o przyszłości OFE eksperci zgodzili się w jednej sprawie - system wymaga zmian. Tymczasem główny ekonomista agencji Moody's przestrzega, że ingerencja w OFE może oznaczać obniżenie ratingu Polski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE. Rząd czeka, PiS proponuje

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 18:49
Na przełomie maja i czerwca rząd przedstawi swoje pomysły dotyczące przyszłości OFE. Już w piątek dyskusję w Sejmie na temat tego, co dalej z Funduszami zorganizowali z kolei politycy PiS.
rozwiń zwiń