X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odszkodowania od Kościoła? Pedofilia wśród księży

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 11:16
Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" spierali się, czy Kościół powinien odpowiadać materialnie za przestępstwo pedofilii popełnione przez księdza. Wkrótce w Koszalinie zapadnie wyrok w sprawie o odszkodowanie.
Audio
Odszkodowania od Kościoła? Pedofilia wśród księży
Foto: Glow Images/East News

Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego jest przekonany, że za przypadki pedofilii odpowiedzialność powinna ponosić cała instytucja. - To nie jest tylko indywidualna sprawa, to jest autorytet całej instytucji. Ktoś dokonując takiego przestępstwa , działa też w pewnym sensie w ramach tej instytucji - podkreślił europoseł Ludowców. Odmiennego zdania jest Mariusz Błaszczak. Poseł PiS poleca poczekać na wyrok sądu. Dodaje, że prawo powinno być równe wobec wszystkich. - Będzie niedługo pierwszy wyrok w tej sprawie, zobaczymy jaki on będzie - zaznaczył.

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej uważa, że w przypadku, gdy skazany ksiądz nie ma możliwości wypłaty odszkodowania, powinna go zastąpić instytucja. - Oczywiście, że pewną odpowiedzialność będzie ponosiła w taki czy inny sposób instytucja, która w tym wypadku będzie również prawdopodobnie postawiona w okoliczności konieczności zadośćuczynienia - podkreślił polityk PO.

Wojciech Olejniczak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie ma w tej kwestii wątpliwości. Według niego, powinniśmy brać przykład z innych krajów. - Księża nie mają z czego wypłacić odszkodowań chyba, że te majątki są gdzieś poukrywane. W związku z tym tak, jak to było w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Belgii, to Kościół powinien ponieść odpowiedzialność i wypłacić odszkodowania - zaznaczył europoseł SLD.

Według Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota, Kościół odrzucając odpowiedzialność za swoich księży, pokazuje hipokryzję. Poseł porównuje tę kwestię do sytuacji, w której znaleźli się funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. - Strasznie mnie bawi, jak słyszę hierarchów kościelnych, którzy mówią, że przecież nie obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa, przecież każdy ksiądz odpowiada za siebie, to gdzie ci hierarchowie byli, w którym miejscu byli, czemu nie mówili ani słowa kiedy zastosowano odpowiedzialność zbiorową wobec byłych funkcjonariuszy SB - mówił w Trójce Rozenek.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski wskazuje, że sytuacja polskiego Kościoła jest nieco inna niż na zachodzie, gdzie wypłacane są odszkodowania dla ofiar pedofilii. Tam kościoły są puste, a budżety zasobne. W Polsce jest odwrotnie i na odszkodowania składaliby się wierni, zrzucając się na tacę. - Czekamy na ten wyrok pierwszy, który jest bardzo ważny, ale ja się obawiam, że lewica będzie chciała przy pomocy pedofilii zaatakować tym razem podstawy materialne finansowania Kościoła - podkreślił Kurski.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta ocenia, że Kościół ostatecznie będzie odpowiadał za księży. - Biskup jest tym, który odpowiada za księdza i kuria w takim przypadku powinna ponosić odpowiedzialność. Wydaje mi się, że to nieuchronnie czeka Kościół, że będzie musiał ponosić również odpowiedzialność finansową za przypadki pedofilii - zaznaczył doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Z wnioskiem o odszkodowanie od Kościoła katolickiego wystąpił 25-letni mieszkaniec Kołobrzegu - ofiara molestowania seksualnego przez byłego proboszcza miejscowej parafii. Od diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafii świętego Wojciecha i byłego proboszcza domaga się, by solidarnie zapłacili 200 tys. złotych odszkodowania. Chce też przeprosin w prasie.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(aj)

Czytaj także

Polscy księża podejrzani o pedofilię. PG: Dominikana przekaże dokumenty Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 12:36
Prokurator generalny Andrzej Seremet rozmawiał telefonicznie z prokuratorem generalnym Dominikany w sprawie dwóch podejrzanych o pedofilię polskich duchownych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Gil przerywa milczenie: za bardzo tym ludziom zaufałem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:45
Ksiądz Wojciech Gil przerywa milczenie. W wywiadzie dla TVP INFO mówi, że nie zamierza przepraszać. - Nie skrzywdziłem tych dzieci. A jeżeli je skrzywdziłem to tylko w takim wymiarze, że być może za bardzo zaufałem - twierdzi duchowny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z księdzem Gilem? Episkopat Polski: rozstrzygnie sąd

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 14:10
Sąd musi rozstrzygnąć o winie księdza Wojciecha Gila. To komentarz rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, księdza Józefa Klocha, do wywiadu, jakiego TVP Info udzielił duchowny podejrzany o pedofilię.
rozwiń zwiń