Powinniśmy wrócić do 49 województw?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 18:41
- Reformowanie struktury administracyjnej w momencie, w którym będą wydatkowane środki unijne jest kompletnym nieporozumieniem - oceniła Julia Pitera z PO.
Audio
  • Julia Pitera i Dariusz Joński o powrocie do 49 województw (Puls Trójki)
Fragment mapy administracyjnej Polski
Fragment mapy administracyjnej PolskiFoto: Aotearoa/Wikimedia Commons/CC

Podczas Konwencji Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu szef partii Leszek Miller zaproponował powrót do podziału administracyjnego Polski na 49 województw. Według SLD obecny podział na 16 województw powoduje, że mniejsze miejscowości tracą na znaczeniu.
Jak wyjaśnił gość audycji "Puls Trójki" rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dariusz Joński, pomysł SLD ma związek z tym, że Polska w ciągu najbliższych sześciu lat będzie wydawała 73 mld euro ze środków unijnych i dobrze by było, gdyby te pieniądze zostały rozdzielone w sposób sprawiedliwy.
- Proponujemy powrót do podziału na 49 województw na prośbę obywateli, którzy uważają, że Platforma Obywatelska dba tylko o duże miasta, natomiast nie dba o mniejsze miejscowości. Jest ogromna dysproporcja między dużymi miastami a mniejszymi. Chcielibyśmy by te 73 mld euro zostały równo rozdzielone na 49 województw - podkreślił. Dodał, że chodzi o to, że urzędy wojewódzkie podniosłyby rangę miast, a wojewodowie skuteczniej walczyliby o unijne pieniądze.
Zdaniem Julii Pitery z Platformy Obywatelskiej, reformowanie struktury administracyjnej w momencie, w którym będą wydatkowane środki unijne jest kompletnym nieporozumieniem. Gość Beaty Michniewicz podkreśliła, że pieniądze muszą być wydane w określonym terminie, a nie zdążymy tego zrobić, gdy będziemy zajęci reformowaniem państwa.
- Polecam kolegom z SLD by weszli na strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i zobaczyli, w jaki sposób były dzielone środki unijne. To nie ma nic wspólnego z województwami, projekty składały nawet pojedyncze gminy - zaznaczyła. - Nie wiem, jak fakt utworzenia 49 województw miałby wpłynąć na wójtów czy burmistrzów. Jeśli oni nie złożą wniosku to żadna zmiana struktury samorządowej na to nie wpłynie - oceniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!
Rozmawiała Beata Michniewicz.
(kk)

Czytaj także

Polacy wnioskowali o ponad pół biliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 13:46
W czasie realizacji programów unijnych na lata 2007-13 w Polsce zostały złożone wnioski o dofinansowanie na kwotę 542 mld zł - Informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRR: Dotacje z nowej unijnej perspektywy już w 2014 r.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 17:40
Prawdopodobnie pierwsze unijne dotacje z perspektywy 2014-2020 zostaną przyznane już pod koniec przyszłego roku - poinformowała Elżbieta Bieńkowska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe środki z Unii w drugiej połowie przyszłego roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 11:38
Przygotowania Polski do wdrożenia nowego unijnego budżetu są zaawansowane, a nasz kraj może otrzymać więcej pieniędzy niż do tej pory sądzono - mówi po spotkaniu z komisarzem Johannesem Hahnem minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
rozwiń zwiń