"Ministra zdrowia i prezes NFZ poróżnił system eWUŚ"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:40
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek o odwołanie z funkcji prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Tę decyzję skomentowali goście audycji "Puls Trójki".
Audio
  • Andrzej Orzechowski i Jacek Krajewski o wniosku ministra zdrowia o odwołanie z funkcji prezes NFZ (Puls Trójki)
Agnieszka Pachciarz
Agnieszka PachciarzFoto: nfz.gov.pl

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej Bartosz Arłukowicz, powodem złożenia wniosku o odwołanie Agnieszki Pachciarz ze stanowiska było niewłaściwe weryfikowanie osób nieubezpieczonych po wprowadzeniu systemu eWUŚ. Również zdaniem gości radiowej Trójki to system eWUŚ poróżnił ministra i panią prezes.
Poseł PO Andrzej Orzechowski powiedział w audycji "Puls Trójki", że nie jest zaskoczony decyzją ministra zdrowia. Wyjaśnił, że na przełomie listopada i grudnia można było zauważyć, że dwie najważniejsze osoby w państwie od ochrony zdrowia, czyli Arłukowicz i Pachciarz, trochę inaczej mówią o płatnościach za osoby nieubezpieczone, a uprawnione do świadczeń. Przypomniał, że prezes NFZ złożyła nawet wniosek do sądu z wezwaniem do zapłaty 700 mln zł za leczenie osób nieobjętych ubezpieczeniem. - Taki dwugłos nie powinien mieć miejsca. Dwie najważniejsze osoby w państwie od ochrony zdrowia powinny ze sobą współpracować. To dochodzenie roszczeń przed sądem... taka formuła nie jest najlepsza - powiedział gość Beaty Michniewicz.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .
Jak ocenił prezes Porozumienia Zielonogórskiego, dr Jacek Krajewski, źródłem nieporozumień między Arłukowiczem a Pachciarz są różnice w podejściu do systemu eWUŚ. Zdaniem Krajewskiego, minister stoi na stanowisku, że eWUŚ to narzędzie, które ma ułatwić pacjentowi korzystanie ze świadczeń. W ocenie NFZ - jak wyjaśnił gość radiowej Trójki - eWUŚ może być wykorzystany do odzyskania pieniędzy za pacjentów, którzy przez system są identyfikowani jako nieuprawnieni do świadczeń, co dla Funduszu - jak podkreślił - jest równoznaczne z tym, że osoby te nie płacą składek.

Wyłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.
(kk)

Czytaj także

Opozycja: to Arłukowicz powinien być zdymisjonowany

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 16:10
To minister zdrowia powinien odejść – takie opinie przedstawiają politycy opozycji. Minister Bartosz Arłukowicz złożył wniosek o odwołanie Agnieszki Pachciarz, prezes NFZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz o odwołaniu szefowej NFZ: bo źle działa eWUŚ

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:06
Źle funkcjonująca weryfikacja nieubezpieczonych pacjentów to przyczyna wniosku o odwołanie prezes NFZ – poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Piecha: prezes NFZ obnażyła słabość ministerstwa zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:21
- W tej kadencji zabraknie czasu, by polski pacjent poczuł jakąkolwiek poprawę sytuacji w dostępie do opieki zdrowotnej - mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz chce dymisji Pachciarz. PiS: to typowa obrona ministra

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:33
Minister Bartosz Arłukowicz zwrócił się do premiera o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz. Według polityków PiS, premier powinien ten wniosek przyjąć, a następnie skłonić koalicję do zagłosowania za wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra Arłukowicza.
rozwiń zwiń