"Opozycja wiedziała, że siada do Okrągłego Stołu z szulerami"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 18:00
Wynik Okrągłego Stołu przerastał oczekiwania wielu. Obawialiśmy się kompromitacji – wspominał w Trójce Andrzej Celiński, uczestnik rozmów z 1989 roku.
Audio
  • Uczestnik rozmów przy Okrągłym Stole Andrzej Celiński i historyk, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN-u dr Andrzej Zawistowski o rozmowach między opozycją i władzą PRL (Puls Trójki)
W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zwiedzający mogli obejrzeć z bliska Okrągły Stół z okazji 25. rocznicy jego obrad
W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zwiedzający mogli obejrzeć z bliska Okrągły Stół z okazji 25. rocznicy jego obradFoto: PAP/Jakub Kamiński.

Czy porozumienia Okrągłego Stołu mogły i powinny być inne? Andrzej Celiński, który wówczas brał udział w rozmowach, mówił, że efekt był ”fantastyczny” i przerastał oczekiwania strony społecznej, bo ta obawiała się kompromitacji. – Baliśmy się, że weźmiemy na siebie część odpowiedzialności, w rzeczywistości nie mając żadnych narzędzi, by dokonać autentycznej zmiany w Polsce – tłumaczył. Rozstrzygnięcie nastąpiło 4 czerwca. Celiński dodał, że nie spodziewano się aż tak wielkiego zwycięstwa oponentów władz i taki dobry wynik wyborów był dla niego zaskoczeniem.

6 lutego 1989 - Lech Wałęsa: "Ten stół otacza narodowa nadzieja, ale także nieufność" >>>

Były uczestnik Okrągłego Stołu mówi, że rozmowy w jego rozumieniu sposobem na przecięcie węzła gordyjskiego, ale potem już zaczęło się życie normalnego społeczeństwa. Dodał, że uzasadnione są różne oceny polityki rozpoczętej 12 września nowego rządu. Zaznaczył przy tym, że niektóre resorty, w tym MSW, były w rękach drugiej strony.

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu >>>

Historyk IPN dr Andrzej Zawistowski zaznaczył, że Okrągły Stół nie przyniósł żadnych ofiar i to jest z jego punktu widzenia najważniejsze. Według niego trudno stwierdzić, czy wyniki rozmów mogły być lepsze. Przypomniał tutaj, że nie wszyscy chcieli zasiąść przy stole – część kontestowała zasady rozmów, czy przywództwo Lecha Wałęsy. – Obawiano się, że komuniści ograją stronę społeczną – mówił. I według historyka to prawda, takie właśnie intencje miały ówczesne władze. – Opozycja usiadła do stołu z szulerami, mając tego świadomość. Tamta strona nie miała czystych intencji. To była grupa, która wiedziała, że jej władza się kończy – mówił gość Trójki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- W polityce liczą się wartości – konstatował Andrzej Celiński. Zauważył, że działaniom Wałęsy przyświecała wartość niepodległego i suwerennego państwa i wolnego narodu. A po drugiej stronie byli rządzący, którzy nie przestrzegali praw człowieka i której ”główną legitymizacją była Moskwa”. Polityk mówił, że z dzisiejszej perspektywy uważa, że nie udały się dwie rzeczy. Jedna z nich to brak zaakcentowania momentu przejścia ku demokracji. Jak powiedział  – naród nie zauważył momentu wyzwolenia, a gdyby Polacy wspólnie go przeżywali, byłaby to potem przez kilka lat okazja do radości. Andrzej Celiński mówi, że drugą rzeczą jest rozdarcie, które pozostało po 1989 roku. Dziwi go, że przychodzą teraz 30-latkowie, którzy odwołują się do PRL-u. Według niego to znak, że w polskiej polityce liczą się symbole, a nie konkretne wizje przyszłości.

Okrągły Stół w Radiach Wolności >>>

W 25 rocznicę rozpoczęcia rozmów komunistycznej władzy z solidarnościową opozycją gośćmi Pulsu Trójki byli: uczestnik tamtych negocjacji, dziś przewodniczący Partii Demokratycznej Andrzej Celiński i historyk, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN-u dr Andrzej Zawistowski.

Rozmawiał Damian Kwiek.

Do słuchania "Pulsu Trójki" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 17.45.

agkm, gs

Czytaj także

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:44
Rozmowy zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onyszkiewicz o Okrągłym Stole: bezwzględny sukces

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:38
- Byłem przekonany, że z obrad Okrągłego Stołu musimy wyjść z rejestracją Solidarności, a w każdym razie z zapowiedzią jej rejestracji. Problem był tylko taki, jaką cenę polityczną będziemy musieli za to zapłacić - mówi Janusz Onyszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczestniczka obrad Okrągłego Stołu: nikt z nas nie chciał tam iść

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:03
- W strukturach "Solidarności" była zgoda co do tego, że trzeba się z władzą porozumieć, natomiast nie było zgody, kto ma usiąść do tego stołu. Nikt z nas nie chciał iść na te rozmowy - mówiła w Jedynce Grażyna Staniszewska w 25. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica obrad Okrągłego Stołu. "Komuna i tak by upadła"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:40
Ćwierć wieku po rozpoczęciu obrad Okrągłego Stołu wciąż trwa spór, czy wydarzenie to oceniać jako sukces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica Okrągłego Stołu. Konflikt wokół uchwały

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:45
Projekt uchwały Sejmu został, decyzją marszałek Ewy Kopacz, skierowany do komisji kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onyszkiewicz: była obawa, że na obradach Okrągłego Stołu zaważy... grypa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:30
- Tamtej zimy panowała straszna epidemia grypy. Sporo osób z kierownictwa "Solidarności" również było chorych. Pamiętam, że moja żona telefonowała nawet do Anglii, żeby przysłali natychmiast jakieś leki, które zapobiegną wyeliminowaniu naszych czołowych postaci przez grypę - mówił w Jedynce Janusz Onyszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lityński: Okrągły Stół jest modelem wyjścia z systemu totalitarnego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:40
Były opozycjonista mówił w Jedynce, że w Polsce zaczyna dominować coraz bardziej realistyczne myślenie na temat Okrągłego Stołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Dudek: wniosek SP w sprawie Okrągłego Stołu nieuzasadniony

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 15:56
Posłowie Solidarnej Polski chcą żeby sejm przyjął uchwałę z ich poprawką. Zdaniem historyka ich propozycja jest "uproszczeniem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy porozumienia Okrągłego Stołu mogły i powinny być inne?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 16:37
Czy strona partyjno-rządowa dostała nieformalne koncesje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza wokół Okrągłego Stołu: PSL proponuje kompromis

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 19:03
Poprawka Solidarnej Polski do uchwały w sprawie 25. rocznicy Okrągłego Stołu zablokowała jej przyjęcie w Sejmie. Polskie Stronnictwo Ludowe przekonuje, że w takiej sytuacji głosowanie w Senacie byłoby poważnym i racjonalnym rozwiązaniem.
rozwiń zwiń