Nowe dowody znalezione w celi Trynkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 19:49
- Oby nie było to elementem celowego postępowania, (...) by zablokować możliwość wyjścia Trynkiewicza na wolność - mówi w "Pulsie Trójki" Andrzej Romanek z Solidarnej Polski.
Audio
  • Kontrowersje wokół sprawy pedofila Mariusza Trynkiewicza omawiają w "Pulsie Trójki" A. Pociej z PO i A. Romanek z SP (Trójka/Puls Trójki)
Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie, sędzia Marzena Ossolińska-Plęs podczas konferencji prasowej po pierwszej rozprawie dot. Mariusza Trynkiewicza
Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie, sędzia Marzena Ossolińska-Plęs podczas konferencji prasowej po pierwszej rozprawie dot. Mariusza TrynkiewiczaFoto: PAP/EPA/Darek Delmanowicz

O budzących wątpliwości znaleziskach w celi pedofila Mariusza Trynkiewicza, o tym czy trafi on do zamkniętego zakładu dla osób z zaburzeniami psychicznymi a także o tym, czy ustawa, umożliwiająca izolację przestępców po wyrokach, jest sprawiedliwa i czy obroni się, jeśli trafi do Trybunału Konstytucyjnego - rozmawiają w "Pulsie Trójki" goście Damiana Kwieka: senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej i poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski.

Zdaniem Andrzeja Romanka, Mariusz Trynkiewicz najprawdopodobniej i tak wyjdzie na wolność. Poseł SP przypomina, że ostatnio wprowadzona tzw. "ustawa o bestiach" może powodować jedynie ograniczenie wolności. - Postępowanie ws. pana Trynkiewicza, toczy się w trybie cywilnym i polega na tym, że sąd zdecyduje, czy między godziną 20-tą a 8-mą rano będzie przebywał w zakładzie zamkniętym. (...) Natomiast potem będzie na wolności i jedynie będzie stosowany wobec niego dozór - mówi Romanek. Wyraził także wątpliwości, dotyczące rewelacji na temat znalezienia w celi Trynkiewicza m. innymi dziecięcej pornografii, na dzień przed końcem odbywania przez niego kary więzienia. - Jak to możliwe, że (...) celi tak groźnego przestępcy nikt nie kontrolował. (...) Nagle ujawniają się nowe dowody w przeddzień wyjścia Trynkiewicza na wolność? (...) Oby nie było to elementem celowego postępowania, (...) by zablokować możliwość opuszczenia przez niego więzienia  - mówi poseł Romanek. - Tego rodzaju wątpliwe działania, pokazują, że ustawa przyjęta przez PO jest nieskuteczna i nie chroni przed tak groźnymi przestępcami - uważa gość Trójki. - Z drugiej strony, jeśli naprawdę znaleziono w celi Trynkiewicza materiały, które go obciążają, to jest to samooskarżenie tego człowieka i kolejny dowód na to, że nie powinien on znaleźć się na wolności - uważa Romanek.

Senator Aleksander Pociej broni ustawy dotyczącej postępowania wobec szczególnie groźnych przestępców po odbyciu przez nich kary.  - Tryb cywilny zastosowano po to, by nie można było formułować zarzutów, że w trybie karnym po raz drugi osądzamy tego samego człowieka za ten sam czyn - podkreśla. Dodaje, że ustawa nie została skonstruowana dla jednego człowieka, czy kilkunastu ludzi, którzy są w identycznej sytuacji (jak Trynkiewicza red.). Przyznaje, ze choć - ustawa trochę za późno zadziałała dla tego człowieka - to na pewno na przyszłość pozwoli zabezpieczyć się przed najgroźniejszymi przestępcami. Zwraca uwagę, że podobne zabezpieczenie jak w polskiej ustawie ma także system norweski.  - Mimo, że Breivik został skazany za swoją potworną zbrodnię na 21 lat więzienia, to jeśli sąd uzna, że jest on wciąż niebezpieczny to dalej będzie przebywał w ośrodku podobnym do tego, który jest także w Polsce - mówi Pociej.

Senator odniósł się także do rewelacji dotyczących znalezisk w celi Trynkiewicza. - Można się zastanowić dlaczego akurat w tym momencie, nagle znajduje się w jego celi materiały. (...) ja rozumiem, że to będzie wyjaśniane i jako opinia publiczna będziemy w miarę szybko wiedzieć co się stało.

mc

Zobacz więcej na temat: Mariusz Trynkiewicz
Zobacz także

Czytaj także

Trynkiewicz pod pełną kontrolą policji. "Jesteśmy gotowi"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 11:24
Po wyjściu Mariusza Trynkiewicza na wolność policjanci, w ramach nadzoru prewencyjnego, będą mogli go m.in. obserwować, legitymować i przeszukiwać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeszów: sąd odroczył sprawę Trynkiewicza do 3 marca

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 16:15
To oznacza, że pedofil-zabójca czworga dzieci, który we wtorek kończy odbywanie kary 25 lat więzienia, prawdopodobnie wyjdzie na wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia: nie można pisać nowego prawa dla Trynkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:45
- Nie było innej możliwości: Mariusz Trynkiewicz musiał być zwolniony z zakładu karnego – mówił w Jedynce Jarema Sawiński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich bada tzw. "ustawę o bestiach"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:03
W myśl przepisów tej ustawy, sąd może groźnych przestępców izolować w specjalnym ośrodku, po tym gdy zakończą już odbywanie zasądzonej im kary więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Helsińska: wychodzącym z więzienia potrzeba pomocy, a nie piętnowania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:08
Mariusz Trynkiewicz we wtorek wyjdzie na wolność. Dopiero 3 marca sąd zajmie się sprawą ewentualnego osadzenia go w ośrodku odosobnienie. Ustawa, na podstawie które może to zrobić, jest poddawana w wątpliwość przez część prawników.
rozwiń zwiń