X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe dowody znalezione w celi Trynkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 19:49
- Oby nie było to elementem celowego postępowania, (...) by zablokować możliwość wyjścia Trynkiewicza na wolność - mówi w "Pulsie Trójki" Andrzej Romanek z Solidarnej Polski.
Audio
  • Kontrowersje wokół sprawy pedofila Mariusza Trynkiewicza omawiają w "Pulsie Trójki" A. Pociej z PO i A. Romanek z SP (Trójka/Puls Trójki)
Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie, sędzia Marzena Ossolińska-Plęs podczas konferencji prasowej po pierwszej rozprawie dot. Mariusza Trynkiewicza
Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie, sędzia Marzena Ossolińska-Plęs podczas konferencji prasowej po pierwszej rozprawie dot. Mariusza TrynkiewiczaFoto: PAP/EPA/Darek Delmanowicz

O budzących wątpliwości znaleziskach w celi pedofila Mariusza Trynkiewicza, o tym czy trafi on do zamkniętego zakładu dla osób z zaburzeniami psychicznymi a także o tym, czy ustawa, umożliwiająca izolację przestępców po wyrokach, jest sprawiedliwa i czy obroni się, jeśli trafi do Trybunału Konstytucyjnego - rozmawiają w "Pulsie Trójki" goście Damiana Kwieka: senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej i poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski.

Zdaniem Andrzeja Romanka, Mariusz Trynkiewicz najprawdopodobniej i tak wyjdzie na wolność. Poseł SP przypomina, że ostatnio wprowadzona tzw. "ustawa o bestiach" może powodować jedynie ograniczenie wolności. - Postępowanie ws. pana Trynkiewicza, toczy się w trybie cywilnym i polega na tym, że sąd zdecyduje, czy między godziną 20-tą a 8-mą rano będzie przebywał w zakładzie zamkniętym. (...) Natomiast potem będzie na wolności i jedynie będzie stosowany wobec niego dozór - mówi Romanek. Wyraził także wątpliwości, dotyczące rewelacji na temat znalezienia w celi Trynkiewicza m. innymi dziecięcej pornografii, na dzień przed końcem odbywania przez niego kary więzienia. - Jak to możliwe, że (...) celi tak groźnego przestępcy nikt nie kontrolował. (...) Nagle ujawniają się nowe dowody w przeddzień wyjścia Trynkiewicza na wolność? (...) Oby nie było to elementem celowego postępowania, (...) by zablokować możliwość opuszczenia przez niego więzienia  - mówi poseł Romanek. - Tego rodzaju wątpliwe działania, pokazują, że ustawa przyjęta przez PO jest nieskuteczna i nie chroni przed tak groźnymi przestępcami - uważa gość Trójki. - Z drugiej strony, jeśli naprawdę znaleziono w celi Trynkiewicza materiały, które go obciążają, to jest to samooskarżenie tego człowieka i kolejny dowód na to, że nie powinien on znaleźć się na wolności - uważa Romanek.

Senator Aleksander Pociej broni ustawy dotyczącej postępowania wobec szczególnie groźnych przestępców po odbyciu przez nich kary.  - Tryb cywilny zastosowano po to, by nie można było formułować zarzutów, że w trybie karnym po raz drugi osądzamy tego samego człowieka za ten sam czyn - podkreśla. Dodaje, że ustawa nie została skonstruowana dla jednego człowieka, czy kilkunastu ludzi, którzy są w identycznej sytuacji (jak Trynkiewicza red.). Przyznaje, ze choć - ustawa trochę za późno zadziałała dla tego człowieka - to na pewno na przyszłość pozwoli zabezpieczyć się przed najgroźniejszymi przestępcami. Zwraca uwagę, że podobne zabezpieczenie jak w polskiej ustawie ma także system norweski.  - Mimo, że Breivik został skazany za swoją potworną zbrodnię na 21 lat więzienia, to jeśli sąd uzna, że jest on wciąż niebezpieczny to dalej będzie przebywał w ośrodku podobnym do tego, który jest także w Polsce - mówi Pociej.

Senator odniósł się także do rewelacji dotyczących znalezisk w celi Trynkiewicza. - Można się zastanowić dlaczego akurat w tym momencie, nagle znajduje się w jego celi materiały. (...) ja rozumiem, że to będzie wyjaśniane i jako opinia publiczna będziemy w miarę szybko wiedzieć co się stało.

mc

Zobacz więcej na temat: Mariusz Trynkiewicz

Czytaj także

Trynkiewicz pod pełną kontrolą policji. "Jesteśmy gotowi"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 11:24
Po wyjściu Mariusza Trynkiewicza na wolność policjanci, w ramach nadzoru prewencyjnego, będą mogli go m.in. obserwować, legitymować i przeszukiwać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeszów: sąd odroczył sprawę Trynkiewicza do 3 marca

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 16:15
To oznacza, że pedofil-zabójca czworga dzieci, który we wtorek kończy odbywanie kary 25 lat więzienia, prawdopodobnie wyjdzie na wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia: nie można pisać nowego prawa dla Trynkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:45
- Nie było innej możliwości: Mariusz Trynkiewicz musiał być zwolniony z zakładu karnego – mówił w Jedynce Jarema Sawiński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich bada tzw. "ustawę o bestiach"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:03
W myśl przepisów tej ustawy, sąd może groźnych przestępców izolować w specjalnym ośrodku, po tym gdy zakończą już odbywanie zasądzonej im kary więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Helsińska: wychodzącym z więzienia potrzeba pomocy, a nie piętnowania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:08
Mariusz Trynkiewicz we wtorek wyjdzie na wolność. Dopiero 3 marca sąd zajmie się sprawą ewentualnego osadzenia go w ośrodku odosobnienie. Ustawa, na podstawie które może to zrobić, jest poddawana w wątpliwość przez część prawników.
rozwiń zwiń