Prezydent Polski rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 19:06
Bronisław Komorowski zwrócił się do Wiktora Janukowycza z przesłaniem, by przerwał użycie przemocy i powrócił do rokowań z opozycją - mówił w "Pulsie Trójki" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej.
Audio
  • Prezydent Komorowski rozmawiał z prezydentem Janukowyczem. O tej rozmowie i sytuacji na Ukrainie mówi w "Pulsie Trójki" szef BBN S. Koziej. (Trójka/Puls Trojki)
Kijów: szpaler milicjantów w pobliżu Majdanu
Kijów: szpaler milicjantów w pobliżu MajdanuFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Prezydent Janukowycz zapewnił naszego prezydenta, że będzie szukał porozumienia z opozycją i że ma pewne plany i scenariusze politycznego wyjścia z kryzysu - mówi Stanisław Koziej.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Generał wyraził opinię, że misja do Kijowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego i jego odpowiedników z Francji i Niemiec, polega przede wszystkim na rozeznaniu sytuacji i wysłuchaniu Wiktora Janukowycza, czy on ma rzeczywiście jakieś plany rozwiązania kryzysowej sytuacji. Koziej podkreślił, że od relacji, jaką zdadzą szefowie dyplomacji trzech unijnych państw, zależeć będzie czwartkowa decyzja Wspólnoty ws. sankcji wobec Kijowa. Zdaniem szefa BBN sankcje są niemal pewne. - Po zastosowaniu przemocy, (...) po tym jak zginęli ludzie, to decyzja o sankcjach sama się narzuca - mówił.  Równocześnie generał przyznał, że same sankcje nie będą miały większego wpływu na zachowanie się władzy na Ukrainie. - Natomiast są ważne jako pewien sygnał wsparcia dla Majdanu, opozycji i narodu ukraińskiego - podkreślił Koziej dodając, że Unia Europejska nie ma innych mechanizmów, niż naciski polityczne i dyplomatyczne oraz sankcje selektywne wobec tych, którzy nie przestrzegają standardów demokratycznych.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki" , "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Szef BBN uważa, że istnieje poważne ryzyko przekształcenia się obecnego konfliktu w wojnę domową. Zwraca uwagę, że władze ukraińskie wprowadziły stan tzw. "operacji antyterrorystycznej" i zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, mogą w tej sytuacji użyć siły zbrojnej. Zdaniem Kozieja jedyna szansa, choć niewielka, leży w porozumieniu między władza a opozycją, które dopiero razem mogą wpłynąć na Majdan, bo jak podkreśla gość Trójki, sama opozycja wpływu większego na to co się dzieje na Majdanie nie ma. - Alternatywą jest wojna domowa z dramatycznym finałem dla wszystkich: i władzy, która tej wojny nie wygra i dla narodu ukraińskiego, który poniesie ogromne straty i wreszcie dla opozycji, która zostanie skompromitowana i odsunięta. (...) Spalona ziemia czeka Ukrainę, jeśli nie dojdzie do jakiegoś porozumienia  - ostrzega gen. Koziej.

Z gościem "Pulsu Trójki" rozmawiał Damian Kwiek.

Do słuchania "Pulsu Trójki" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 17.45.

mc, gs

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Polska powinna wesprzeć Ukrainę w przeprowadzeniu reform

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 08:49
- Dzisiaj musimy rozpocząć zabiegi o to, by ewentualny kompromis na Ukrainie został wzmocniony o perspektywę uzyskania realnej pomocy przez to państwo - stwierdził prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Janukowycz nie odebrał telefonu od prezydenta Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 23:50
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział PAP, że we wtorek wieczorem próbował skontaktować się telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. - Nie udało się, ale mam nadzieję, że to jeszcze możliwe - podkreślił prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20.02.2014 ”Rozejm” na płonącym Majdanie. Obama proponuje rząd jedności, Gauck okrągły stół [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 05:33
Według opozycji, na tę noc planowano szturm. Mimo zawieszenia broni, władze nie rezygnują z pewnych wrogich gestów: blokują m.in. dojazd do Majdanu, ograniczono ruch pociągów z zachodu. W czwartek do Kijowa przyjadą szefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego, po czym Unia Europejska ma podjąć decyzję o sankcjach. Wiele wskazuje na to, że pójdzie śladem USA, które nałożyły ograniczenia wizowe i zamroziły konta 20 osobom odpowiedzialnym za użycie siły na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka Ukrainy dramatycznie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 16:55
Na Ukrainie mamy groźbę stanu wyjątkowego i poważnej zapaści gospodarczej. Wartość hrywny spada w rekordowym tempie, zagraniczny kapitał ucieka z kraju, a agencje ratingowe obniżają rating Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: początek operacji antyterrorystycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 16:54
W związku z licznymi przypadkami zajmowania budynków instytucji państwowych, dokonywanych z bronią w ręku rozpoczyna się ogólnokrajowa operacja antyterrorystyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadszedł czas na wprowadzenie sankcji wobec Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 17:08
Tak uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. W "Popołudniu z radiową Jedynką" komentował sytuację na Ukrainie i prawdopodobne wprowadzenie unijnych sankcji wobec władz w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą sankcje dla Ukrainy. Jest zgoda Paryża i Berlina

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 17:19
Niemcy i Francja opowiadają się za nałożeniem sankcji na osoby odpowiedzialne za stosowanie przemocy na Ukrainie - oświadczył prezydent Francois Hollande po spotkaniu z Angelą Merkel.
rozwiń zwiń