Stanisław Kalemba podał się do dymisji. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 18:39
Minister rolnictwa poinformował w czwartek, że rezygnuje ze stanowiska. Jako powód swojej decyzji podał brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Rozmawiali o tym goście audycji "Puls Trójki".
Audio
  • Krzysztof Jurgiel i Artur Dunin o rezygnacji Stanisława Kalemby (Trójka/Puls Trójki)
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba
Minister rolnictwa Stanisław KalembaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem gościa audycji "Puls Trójki", przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela z PiS, rezygnacja Kalemby jest elementem wewnętrznej rozgrywki w PSL.

Chodzi o to - jak tłumaczy - że mimo iż podjęto decyzję o wykupie przerośniętych świń w strefie zagrożonej, minister gospodarki i lider ludowców Janusz Piechociński, któremu podlega Agencja Rezerw Materiałowych, nie przygotował dla przetwórców takich propozycji, na które zgodziliby się przystać. - Kalemba nie wytrzymał. Z czym on miał jechać do rolników? - uważa gość radiowej Trójki.
W opinii wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa, Artura Dunina z PO, minister rolnictwa podał się do dymisji "bo mówiąc o tym, że jest zagrożenie w postaci afrykańskiego pomoru świń, które może przyjść do Polski, nie przedstawił jednocześnie rozwiązań".

Polityk PiS podkreśla, że nowy szef resortu rolnictwa powinien w pierwszej kolejności przedstawić realny plan rozwiązania problemu związanego z afrykańskim pomorem świń. - Sytuacja na wsi jest tragiczna. Rolnicy wychodzą na ulice - podkreśla.
- Na tym stanowisku potrzebna jest osoba, która powie rolnikom "robimy to i to" - ocenia poseł Platformy. Dodaje, że ministerstwo rolnictwa to resort przypisany PSL i to ta partia zarekomenduje kandydata. - Do tej pory premier na wszystkie kandydatury się zgadzał - przypomina.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Marcin Zaborski.

(kk)

Czytaj także

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 11:06
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że rezygnuje ze stanowiska, gdyż nie są realizowane działania dotyczące zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jego rezygnacja została już dostarczona premierowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki ministrem rolnictwa? "Nie palę się do tego"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 13:10
- Nie osoba, a działanie będzie w tej chwili najważniejsze - mówił w radiowej Jedynce Marek Sawicki, który jest w gronie kandydatów do objęcia stanowiska ministra rolnictwa. W czwartek zrezygnował z niego Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa podał się do dymisji. "Kalemba uderzył głową o beton"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 15:57
Afrykański pomór świń przerósł ministra rolnictwa. Stanisław Kalemba odchodzi z resortu. Tymczasem, wielu polityków nie kryje zadowolenia. Także koledzy partyjni i koalicyjni.
rozwiń zwiń