X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego postać Jana Pawła II dzieli polityków?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:26
Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Artur Dębski z Twojego Ruchu mówili w radiowej Trójce o politycznym sporze wokół uchwały sejmowej dotyczącej kanonizacji papieża Jana Pawła II.
Audio
  • Dlaczego postać Jana Pawła II dzieli polityków? (Puls Trójki)
Na zdjęciu archiwalnym z 22.06.1983, papież Jan Paweł II podczas konsekrowania kościoła pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbego w Nowej Hucie - Mistrzejowicach podczas II pielgrzymki do Polski
Na zdjęciu archiwalnym z 22.06.1983, papież Jan Paweł II podczas konsekrowania kościoła pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbego w Nowej Hucie - Mistrzejowicach podczas II pielgrzymki do PolskiFoto: PAP/Jerzy Ochoński

Na Wiejskiej pojawił się pomysł, żeby uczcić w ten sposób niedzielną uroczystość. Religijne odwołania w tekście, zaproponowanym przez PSL, zakwestionowały jednak TR i SLD. W związku z tym uchwała została przesłana do komisji kultury. Marszałek Sejmu przyznała, że przed kanonizacją dokument raczej nie zostanie przyjęty przez parlamentarzystów.

Artur Dębski mówił w Trójce, że Sejm nie jest miejscem, które będzie pracowało nad tego typu uchwałami. - Swoim wyborcom obiecywaliśmy świeckie państwo i nie wyobrażam sobie, żebym w tej sytuacji mógł z czystym sumieniem poprzeć tego rodzaju uchwałę - zaznaczył polityk.

Gość Trójki dodał, że jeśli dojdzie do głosowania, Twój Ruch chce wyraźnie pokazać swoje zdanie w tej kwestii. - Najważniejsza uchwała, która powinna zostać złożona w Sejmie, powinna dotyczyć tego, by nie składać uchwał związanych z historią, religią, czy wiarą - dodał Dębski.

Z kolei Eugeniusz Kłopotek przypomniał w radiowej Trójce moment, kiedy Jan Paweł II gościł w naszym parlamencie. - Też była lewica, byli ateiści, większość oczywiście katolików, ale dla nas to było ogromne przeżycie i w tej uchwale, którą chcieliśmy przyjąć, są zacytowane słowa z tamtej wizyty - mówił gość Trójki. - Owszem, parę wyrazów, jak choćby słowo "wszystkich" w zdaniu "Kanonizacja Ojca Świętego będzie dla wszystkich Polaków", bym wykreślił - dodał polityk.

Kłopotek zaznaczył, że polski parlament nie tylko uchwala ustawy, ale również podejmuje uchwały, które nie mają mocy wiążącej. - Uchwała ma bardziej formę uhonorowania, apelu. Dla mnie nie byłoby w tym nic złego, żeby w czwartek przyjąć ją w normalnym głosowaniu - stwierdził gość Trójki.

Rozmawiał Damian Kwiek.

mr/mp

Czytaj także

Komentatorzy: uchwała ws. kanonizacji Jana Pawła II zgodna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 08:56
Lisicki i Imielski zgodzili się, że uchwała ws. kanonizacji Jana Pawła II nie jest zagrożeniem dla rozdziału Kościoła od państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Ważne informacje dla pielgrzymów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 16:30
MSZ przypomina aby zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości i ważne w krajach UE ubezpieczenie zdrowotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicemarszałek Sejmu: nie doprowadźmy do żenującej dyskusji w dniu kanonizacji

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 13:27
- Byłoby wielkim żenującym wydarzeniem, jeśli byśmy wdali się w niegodną dyskusję w dniu, kiedy opinia publiczna całego świata, nie tylko chrześcijańskiego, skierowana będzie na tego wielkiego Polaka - mówi w audycji z "Kraju i ze świata" Eugeniusz Grzeszczak (PSL).
rozwiń zwiń