X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polityczne oko Tuska do lewicowych wyborców"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:15
Nie wiadomo, czy nowa pełnomocnik ds. równego statusu zrealizuje swoje pomysły - mówił w Trójce poseł Maciej Mroczek (Twój Ruch). Andrzej Romanek (Solidarna Polska) uważa, że nominacja prof. Małgorzaty Fuszary to posunięcie czysto polityczne.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 23.01.2014. dyrektor Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW prof. Małgorzata Fuszara. Małgorzata Fuszara została nową pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania - podała 22 lipca 2014 roku rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 23.01.2014. dyrektor Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW prof. Małgorzata Fuszara. Małgorzata Fuszara została nową pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania - podała 22 lipca 2014 roku rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Prof. Małgorzata Fuszara będzie nową pełnomocniczką rządu do spraw równego traktowania. Zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego.

Andrzej Romanek (Solidarna Polska) ocenił w "Pulsie Trójki", że ta nominacja to "polityczne oko puszczone przez Donalda Tuska do lewicowego elektoratu". Zaznaczył, że prof. Małgorzata Fuszara to działaczka lewicowa, zwolenniczka ideologii gender, ruchów proaborcyjnych. Podkreślał, że Tusk nominując Fuszarę na stanowisko pełnomocnika, chce zdobyć kapitał polityczny, a nie chodzi o to, by w zakresie jej kompetencji podjąć jakieś prace, działania. - Premier liczy, że coś na tym ugra, patrzy na słupki. To ideologia tej nominacji  - mówił poseł Romanek. Polityk opozycji dodał, że osób uznanych w problematyce równego statusu, z dorobkiem naukowym, jest wiele, ale tu chodziło głównie o poglądy pani profesor Fuszary.

Maciej Mroczek (Twój Ruch) zgodził się, że wybór Małgorzaty Fuszary ma charakter polityczny, choć akcentował, że to niewątpliwie kandydatura merytoryczna, bo profesor zajmowała się kwestiami równego statusu przez wiele lat. Jego zdaniem, jej nominacja to ukłon w stronę Kongresu Kobiet. Maciej Mroczek zaznaczył, że profesor nie ma zaplecza w rządzie, stąd można spodziewać się problemów z forsowaniem jej pomysłów. Polityk dodał, że do następnych wyborów pozostało kilkanaście miesięcy, stąd można zastanawiać się, czy nie będzie to funkcja czysto fasadowa. - Mam nadzieję, że nie  - zastrzegł gość Trójki.

Andrzej Romanek (Solidarna Polska) powiedział, że jego partii nie odpowiadają poglądy prof. Fuszary, jego ugrupowanie nie opowiada się bowiem ani za aborcją, ani za ideologią gender. Poseł pytał, czy nowa pełnomocnik ma w ogóle szansę znaleźć porozumienie np. z ugrupowaniami prawicowymi.

Pytani o jeden postulat do spełnienia, Mariusz Mroczek mówił m.in. o egzekwowaniu parytetu w polityce, np. w Sejmie, a Andrzej Romanek zasugerował, że trzeba zająć się sprawą powierzania opieki nad dzieckiem po rozwodzie mężczyznom. - Bywają niestety dyskryminowani - powiedział polityk.

Małgorzata Fuszara zacznie urzędowanie 1 sierpnia. Jest prawniczką, socjolożką specjalizującą się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, pracuje w Katedrze Antropologii i Socjologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet oraz Gender Studies - Podyplomowymi Studiami nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci.

Goście Trójki rozmawiali również o tzw. klauzuli sumienia. W Sejmie zaplanowano debatę na ten temat, w ramach wysłuchania obywatelskiego. W tle jest głośna sprawa prof. Bogdana Chazana, który odmówił wykonania legalnej aborcji i rzekomo nie wskazał innego miejsca, gdzie można było przeprowadzić zabieg. Dziecko pacjentki urodziło się z wieloma wadami i zmarło. Prof. Chazan stracił stanowisko dyrektora szpitala św. Rodziny.

Andrzej Romanek powiedział, że w klauzuli sumienia chodzi o to, by uszanować autonomię sumienia lekarzy. Jak podkreślił, taki zapis daje medykowi szansę, by podejmował te działania, do których jest przekonany. Maciej Mroczek mówił, że klauzula sumienia jest szkodliwa i powinna zniknąć z prawodawstwa, a Twój Ruch złożył taki projekt do laski marszałkowskiej. Poseł Twojego Ruchu ocenił, że w świeckim państwie nie można finansować regulacji wchodzących w zakres religii.

Gośćmi "Pulsu Trójki" byli Maciej Mroczek (Twój Ruch) i Andrzej Romanek (Solidarna Polska).

Rozmawiał Damian Kwiek.

(agkm/fbi)

Zobacz więcej na temat: Bogdan Chazan Trójka

Czytaj także

Prof. Chazan oficjalnie zwolniony ze stanowiska dyrektora warszawskiego szpitala

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 19:33
Prof. Bogdan Chazan nie jest już dyrektorem szpitala Świętej Rodziny. W poniedziałek otrzymał wypowiedzenie z pracy. Ratusz zapowiadał wcześniej, że w związku z wynikami kontroli w szpitalu dyrektor zostanie odwołany ze stanowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor szpitala im. Św. Rodziny odwołany. Profesor Chazan: mój światopogląd przeszkadza w pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 21:27
Dyrektor warszawskiego szpitala im Św. Rodziny otrzymał w poniedziałek wypowiedzenie z pracy. Od wtorku obowiązki profesora Bogdana Chazana przejmie jego dotychczasowy zastępca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana w rządzie. Fuszara zastąpi Kozłowską-Rajewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 17:09
Małgorzata Fuszara będzie nową pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń