Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 18:37
Tydzień temu przewodniczący SLD Leszek Miller ogłosił inicjatywę stworzenia koalicji SLD-Lewica Razem na wybory samorządowe. Zostało to odebrane jako sygnał fiaska rozmów Sojuszu z Twoim Ruchem na temat współpracy.
Audio
  • Wincenty Elsner i Katarzyna Piekarska o współpracy SLD-TR (Trójka/Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rumun999/Wikimedia Commons/CC

W czwartek wieczorem zarząd partii Janusza Palikota ma się odnieść do pomysłu lewicowego konkurenta.
W ocenie gościa audycji "Puls Trójki" Wincentego Elsnera z Twojego Ruchu, szanse na utworzenie wspólnych list TR i SLD w wyborach samorządowych są "niewielkie, a nawet znikome". Podkreślił, że po pierwszych rozmowach z politykami Sojuszu jego ugrupowanie liczyło, że uda się porozumieć, że powstanie koalicja dwóch partii. - Byliśmy w stanie iść na daleko idące kompromisy, mając świadomość, że Sojusz w samorządach jest ugrupowaniem silniejszym - zaznaczył.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy""Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".
Dodał, że wszystko się zmieniło tydzień temu, gdy Miller powiedział o pomyśle stworzenia koalicji SLD-Lewica Razem. Wówczas okazało się - jego zdaniem - że SLD chce dyktować warunki. - Mało prawdopodobne jest, aby TR zgodził się na dyktat, na warunki postawione tydzień temu przez Millera, na formułę: przechodźcie do nas, startujcie z naszych list, stańcie w jednym szeregu z 80 innymi ugrupowaniami i będziemy rozmawiać - ocenił.
Katarzyna Piekarska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyjaśniła, że po pierwsze Sojusz chce się otworzyć na różne ugrupowania, stowarzyszenia, fundacje i osoby, które podzielają poglądy jego polityków. Po drugie zaś, z badań wynika, że SLD nie może zrezygnować z eksponowania swojej nazwy w wyborach, ponieważ jest ona dobrze postrzegana i stoi za nią 5 tys. radnych.
- Może tego czasu na negocjacje było trochę za mało? To też nie może być tak, że to jest propozycja, która jest narzucona odgórnie, ona musi być też zaakceptowana przez działaczy na dole (...) Przed nami dużo czasu do wyborów parlamentarnych, trzeba rozmawiać, zacząć już po wyborach samorządowych, o dużej koalicji do wyborów parlamentarnych - oznajmiła.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Damian Kwiek.
kk/mp

Czytaj także

Nie będzie porozumienia na lewicy? Twój Ruch wystartuje w wyborach raczej samodzielnie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 18:32
- Podjęliśmy decyzję, że ostatecznie przygotowujemy się do samodzielnego startu w wyborach - powiedział lider TR Janusz Palikot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller: zjednoczenia SLD i Twojego Ruchu nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:24
Szef SLD powiedział, że jego partia nadal będzie szukać możliwości współpracy z Twoim Ruchem, nawet jeśli nie dojdzie do wspólnego startu w wyborach samorządowych. Miller dodał, że Sojusz jest otwarty na lokalne porozumienia z TR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast porozumienia na lewicy jest awantura. Miller: Palikot powinien milczeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:13
Szef SLD Leszek Miller zaapelował do lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota, by ten przestał komentować sytuację wewnętrzną w Sojuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: proponujemy utworzenie komitetu SLD - Lewica Razem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 23:59
Jak powiedział szef Sojuszu, zarząd krajowy SLD podjął decyzję, aby bez żadnych warunków wstępnych skierować do wszystkich lewicowych formacji politycznych i związków zawodowych propozycję utworzenia komitetu wyborczego pod nazwą SLD - Lewica Razem.
rozwiń zwiń