X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy komisja śledcza ws. likwidacji WSI powinna powstać?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 18:37
Ta kwestia podzieliła gości audycji "Puls Trójki". Według Artura Dębskiego z Twojego Ruchu, "elementarna przyzwoitość nakazuje powołanie komisji". W opinii Andrzeja Dery z SP, to bezsensowne.
Audio
  • Artur Dębski i Andrzej Dera o komisji śledczej ws. likwidacji WSI (Trójka/Puls Trójki)
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP

Podczas ostatniego przedwakacyjnego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej do zbadania likwidacji WSI. W piątek ma być głosowany wniosek Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie projektu uchwały powołującej taką komisję.
Zdaniem gościa audycji "Puls Trójki" Andrzeja Dery z Solidarnej Polski, wniosek TR w sprawie powołania komisji śledczej jest na rękę PO. - Afera Amber Gold, w której oszukanych zostało tysiące Polaków, nie zasługiwała na komisję. Największa afera III RP, infoafera dotycząca przetargów i łapówek, też nie zasługiwała na komisję, bo dotyczyła Platformy. Tam, gdzie takiego związku nie ma, PO chętnie się angażuje, bo to kolejny temat zastępczy - stwierdził.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy""Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Według niego powołanie takiej komisji jest bez sensu m.in. dlatego, że większość dokumentów oznaczonych jest klauzulami "ściśle tajne", "tajne" i "poufne". A z tego wynika, że "zostanie utracony największy atrybut komisji, czyli jawność". - Twój Ruch po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń do Platformy (...) Oby ta komisja nie powstała - zaznaczył Dera.

Artur Dębski z Twojego Ruchu przypomniał, że wniosek o powołanie komisji śledczej został złożony 10 stycznia, na długo przed wybuchem tzw. afery taśmowej. Oznacza to - jak podkreślił - że wszelkie komentarze, że komisja to inicjatywa PO są nieuprawnione. - Mam nadzieję, że ta komisja powstanie - oświadczył i dodał, że chciałby, aby była ona przyczynkiem do dyskusji o odpowiedzialności urzędników za podejmowane przez nich decyzje.
Wojskowe Służby Informacyjne zostały utworzone w 1991 roku z połączenia wywiadu i kontrwywiadu wojskowego PRL. W 2006 roku pod rządami PiS, przy poparciu PO, przegłosowano ustawę likwidującą WSI. Komisji Likwidacyjnej przewodniczył Antoni Macierewicz. Zamiast WSI powstały osobny wywiad i kontrwywiad wojskowy, czyli Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.
(Trójka/IAR/kk/mp)

Czytaj także

Kancelaria Prezydenta o wycieku ściśle tajnych dokumentów WSI: skandal

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 13:31
- Ujawnienie tajnych informacji jest kolejnym skandalem w tak zwanej sprawie raportu WSI. Należy oczekiwać, że prokuratura tym razem, w przeciwieństwie do wcześniejszych skandali związanych z raportem, podejmie odpowiednie działania - oświadczyła szefa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wprost" ujawnił ściśle tajne dokumenty ws. weryfikacji WSI. Prokuratura wszczyna śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 23:59
Po kilkugodzinnym postępowaniu sprawdzającym Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. wycieku ściśle tajnych dokumentów, które - jak pisze "Wprost" - były podstawą do opracowania aneksu do raportu Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redaktor naczelny "Wprost" przekazał prokuraturze pendrive'a z dokumentami ws. WSI

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 14:14
Według Sylwestra Latkowskiego na nośniku są pliki z tajnymi dokumentami, które były podstawą opracowania aneksu do raportu Komisji Weryfikacyjnej ds. Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: sądzę, że PO zagłosuje za komisją do spraw WSI

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 09:15
We wtorek klub parlamentarny zdecyduje, czy opowie się za powstaniem komisji śledczej w sprawie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych - o tym mówiła w Trójce rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń