Czy komisja śledcza ws. likwidacji WSI powinna powstać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy komisja śledcza ws. likwidacji WSI powinna powstać?
Antoni MacierewiczFoto: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP

Ta kwestia podzieliła gości audycji "Puls Trójki". Według Artura Dębskiego z Twojego Ruchu, "elementarna przyzwoitość nakazuje powołanie komisji". W opinii Andrzeja Dery z SP, to bezsensowne.

Posłuchaj

Artur Dębski i Andrzej Dera o komisji śledczej ws. likwidacji WSI (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas ostatniego przedwakacyjnego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej do zbadania likwidacji WSI. W piątek ma być głosowany wniosek Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie projektu uchwały powołującej taką komisję.
Zdaniem gościa audycji "Puls Trójki" Andrzeja Dery z Solidarnej Polski, wniosek TR w sprawie powołania komisji śledczej jest na rękę PO. - Afera Amber Gold, w której oszukanych zostało tysiące Polaków, nie zasługiwała na komisję. Największa afera III RP, infoafera dotycząca przetargów i łapówek, też nie zasługiwała na komisję, bo dotyczyła Platformy. Tam, gdzie takiego związku nie ma, PO chętnie się angażuje, bo to kolejny temat zastępczy - stwierdził.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy""Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Według niego powołanie takiej komisji jest bez sensu m.in. dlatego, że większość dokumentów oznaczonych jest klauzulami "ściśle tajne", "tajne" i "poufne". A z tego wynika, że "zostanie utracony największy atrybut komisji, czyli jawność". - Twój Ruch po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń do Platformy (...) Oby ta komisja nie powstała - zaznaczył Dera.

Artur Dębski z Twojego Ruchu przypomniał, że wniosek o powołanie komisji śledczej został złożony 10 stycznia, na długo przed wybuchem tzw. afery taśmowej. Oznacza to - jak podkreślił - że wszelkie komentarze, że komisja to inicjatywa PO są nieuprawnione. - Mam nadzieję, że ta komisja powstanie - oświadczył i dodał, że chciałby, aby była ona przyczynkiem do dyskusji o odpowiedzialności urzędników za podejmowane przez nich decyzje.
Wojskowe Służby Informacyjne zostały utworzone w 1991 roku z połączenia wywiadu i kontrwywiadu wojskowego PRL. W 2006 roku pod rządami PiS, przy poparciu PO, przegłosowano ustawę likwidującą WSI. Komisji Likwidacyjnej przewodniczył Antoni Macierewicz. Zamiast WSI powstały osobny wywiad i kontrwywiad wojskowy, czyli Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.
(Trójka/IAR/kk/mp)

Polecane