Górnictwo: szokowa restrukturyzacja czy ignorowanie realiów?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 19:20
O protesty górników i rządowy plan restrukturyzacji kopalń spierali się w "Pulsie Trójki" posłowie z Katowic: Jan Rzymełka z PO i Zbyszek Zaborowski z SLD.
Audio
  • O protesty górników i rządowy plan restrukturyzacji kopalń spierali się dwaj posłowie z Katowic: Jan Rzymełka z PO i Zbyszek Zaborowski z SLD - Puls Trójki
Przeciwko rządowemu planowi naprawczemu Kompanii Węglowej protestują górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do spółki
Przeciwko rządowemu planowi naprawczemu Kompanii Węglowej protestują górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do spółki Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Kto ma rację w sporze o górnictwo i losy Kompanii Węglowej? Zdaniem Jana Rzymełki z PO, członka sejmowej Komisji Gospodarki, związkowcy stojący na czele protestów górników ignorują realia ekonomiczne i przyczyniają się swoim działaniem do pogorszenia sytuacji kopalń. - Kasa jest pusta, codziennie strata operacyjna Kompanii Węglowej jest rzędu 7 mln złotych, podczas gdy w innych kopalniach na świecie maszyny fedrują 7 dni, bez przerwy, a konsumenci wybierają tańszy węgiel - powiedział.

- Sama pani premier 12 godzin spędziła na rozmowach z kilkunastoma panami. To ewenement na skalę europejską, ale liderzy związkowi nadal mówią: nie, bo nie. Boję się, że w przypadku kopalń będzie ten sam scenariusz, co w przypadku stoczni, Ursusa, hutnictwa - dodał poseł PO. Jego zdaniem realizacja rządowego planu restrukturyzacji po "wydzieleniu niezdrowych części" Kopalni Węglowej pozwoli na wykorzystanie pomocy finansowej z Unii Europejskiej.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Poseł Zaborowski skrytykował sposób, w jaki rząd próbuje dokonywać zmian w górnictwie.- Zwodzono górników, nie mówiąc im, że będzie konieczna likwidacja kopalń. Nagle pojawia się szokowy program, dekretowany z Warszawy, bez konsultacji ze stroną społeczną. I stąd protesty - powiedział poseł SLD.

Według posła Zaborowskiego "kolanem w Sejmie przeprowadza się ustawę pod osłoną nocy". Nic dziwnego, zdaniem posła SLD, że górnicy są zaniepokojeni. Jak stwierdził, "trzeba dokapitalizować górnictwo i dotrwać do lepszych czasów, bo inaczej będziemy tylko importować węgiel".

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadził: Damian Kwiek

Goście: Jan Rzymełka z PO (członek sejmowej Komisji Gospodarki), Zbyszek Zaborowski z SLD (wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego, członek komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej)

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 17.44

(ju,iwo)

Czytaj także

"Twardsi od węgla" - historia górników walczących o wszystko

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 18:00
Przez 90 godzin walczyli pod ziemią o miejsce pracy, które już wszyscy spisali na straty. W ostatniej sosnowieckiej kopalni "Kazimierz Juliusz" zakończył się protest górników. Dla wielu z nich była to walka o wszystko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nierentowne kopalnie należy zamykać?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 15:00
Rząd ma dla Kompanii Węglowej plan ratunkowy, który zakłada, że blisko 6 tysięcy pracowników z czterech wygaszanych kopalni znajdzie zatrudnienie w innych spółkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie mamy pomysły na górnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 17:15
Premier Ewa Kopacz pojechała na Śląsk rozmawiać z górnikami. Żony górników przyjechały do Warszawy rozmawiać z małżonką prezydenta.
rozwiń zwiń