Nowe wsparcie dla rodzin - program "Złotówka za złotówkę"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 18:34
Rząd przyjął projekt rozwiązania, które umożliwi pobieranie świadczeń rodzinnych i dodatków do nich po przekroczeniu progu dochodów. Program "Złotówka za złotówkę" będzie działać od nowego roku.
Audio
  • Wiceminister pracy i spraw społecznych Elżbieta Seredyn i Małgorzata Sadurska z PiS o programie "Złotówka za złotówkę" (Trójka/Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Szacuje się, że dzięki nowemu rozwiązaniu w 2016 roku ze świadczeń rodzinnych skorzysta 160 tysięcy rodzin, a na ten cel państwo przeznaczy 384 miliony złotych.

Wiceminister pracy i spraw społecznych Elżbieta Seredyn tłumaczy w audycji "Puls Trójki" na czym polegają przyjęte uregulowania. Przedstawia to na przykładzie czteroosobowej rodziny. Dziś, żeby mogła skorzystać z zasiłku rodzinnego i dodatków, jej dochód nie może przekroczyć kwoty 2300 netto. Po zastosowaniu mechanizmu "Złotówka za złotówkę”, nawet jeśli ta rodzina przekroczy o złotówkę kryterium uprawniające do świadczenia, to nie zostanie go pozbawiona. Wypłata będzie tylko pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- To jeden z elementów poprawiających sytuację rodzin, ale pytanie, czy wystarczający? - zastanawia się w odpowiedzi Małgorzata Sadurska , posłanka PiS. Gość Trójki zwraca uwagę, że rozwiązanie zostało przyjęte na półmetku kampanii wyborczej. Dodaje jednak, że mimo wszystko, PiS nie będzie tego rozwiązania krytykować, bo "potrzebna jest zmiana”.

Sadurska sądzi, że przyjęte przez rząd rozwiązanie to tylko jeden z wielu elementów koniecznych do naprawy sytuacji. - Czy nie lepszym rozwiązaniem dla polskich rodzin byłoby podwyższenie progów dochodowych? - pyta posłanka. Ostatecznie jednak przyznaje, że tam, gdzie chodzi o pomoc dla rodzin, to PiS nie będzie krytyczne.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadził: Łukasz Walewski

Goście: Elżbieta Seredyn (wiceminister pracy i spraw społecznych), Małgorzata Sadurska (PiS)

Data emisji: 24.03.2015

Godzina emisji: 17.44

iz/mp

Czytaj także

Rząd proponuje nowe świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 19:42
Wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych rezygnujący z pracy otrzymają mają dostawać świadczenie pielęgnacyjne - zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort pracy. Jego przyznanie zależne jednak będzie od kryterium dochodowego, a wysokość - od wieku niepełnosprawnego.
rozwiń zwiń