Krytyka pod adresem PKW. "To uśpiona instytucja"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 18:34
Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. "poważnych nieprawidłowości" w przetargu Krajowego Biura Wyborczego na organizację wyborów samorządowych. Według NIK przetarg stwarzał ryzyko korupcji.
Audio
  • Krytyka pod adresem PKW. "To uśpiona instytucja" (Puls Trójki)
Krytyka pod adresem PKW. To uśpiona instytucja
Foto: Maksim Bogodvid/Wikimedia Commons/CC

Jak mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, podczas kontroli badano wykorzystanie środków z budżetu państwa na obsługę informatyczną wyborów samorządowych w 2014 r. KBW miało obowiązek zapewnić sprawnie funkcjonujący system informatyczny do obsługi wyborów. System ten miał wspomagać organizację i przeprowadzenie wyborów. Od jego funkcjonowania zależało m.in. sprawne ustalenie i ogłoszenie wyników głosowania.

Łukasz Abgarowicz (PO) stwierdził w "Pulsie Trójki", że kwota wydana na oprogramowanie zliczające głosy jest zaskakująco niska. Zaznaczył, że ciężko mu jest zrozumieć fakt, że system został zamówiony tak późno i "można było porwać się na jego stosowanie w życiu".

- System może i jest prosty, ale jest skomplikowany w warstwie bezpiecznego przesyłania danych i ich autoryzowania w komisjach - dodał gość Trójki. Jak mówił Łukasz Abgarowicz, PKW to "uśpiona" instytucja.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Krzysztof Łapiński (PiS) mówił natomiast, że w tej sprawie uderzająca jest znaczna niefrasobliwość osób odpowiedzialnych w KBW za prawidłowe przeprowadzenie wyborów. - Oni już na kilka miesięcy wcześniej wiedzieli, że ten system nie jest gotowy, nie będzie działał, że jest duże niebezpieczeństwo, że z tym będzie problem - podkreślił gość Trójki.

Zdaniem Krzysztofa Łapińskiego był czas, żeby wysłać jasny i czytelny komunikat, że liczenie głosów będzie musiało zostać przeprowadzone ręcznie.

Goście "Pulsu Trójki" podsumowali także pół roku rządu Ewy Kopacz. Jak widzą minione sześć miesięcy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

*****

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadził: Damian Kwiek

Goście: Łukasz Abgarowicz (PO) i Krzysztof Łapiński (PiS)

Data emisji: 31.03.2015

Godzina emisji: 17.45

mr/ei

Czytaj także

NIK: poważne nieprawidłowości przy organizacji wyborów. Izba zawiadamia prokuraturę i ABW

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 12:30
NIK po kontroli w Krajowym Biurze Wyborczym stwierdza nieprzygotowanie systemu informatycznego do wyborów prezydenckich. Do prokuratury zgłoszono kwestie związane z przetargiem, a do ABW m.in. bezpieczeństwa danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKW: wynik wyborów możemy poznać po kilku dniach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 23:55
Państwowa Komisja Wyborcza zgadza się zastrzeżeniami, które przedstawił prezes Najwyższej Izby Kontroli - mówił sędzia Wojciech Hermeliński. W jego ocenie wyniki wyborów prezydenckich możemy poznać najwcześniej we wtorek wieczorem, ale może to potrwać i do czwartku.
rozwiń zwiń