X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nikt się nie spodziewał, że dojdzie do tak gigantycznego przełomu"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 18:37
- Że nagle nastąpi eksplozja ogromnego entuzjazmu, zaufania i wiary w to, że świat można zmienić - powiedział w "Pulsie Trójki" filozof Jacek Kołtan zapytany o porozumienia sierpniowe.
Audio
  • Filozof Jacek Kołtan i historyk dr Grzegorz Majchrzak o porozumieniach sierpniowych (Puls Trójki)
Obchody 35. rocznicy powstania NSZZ Solidarność przed bramą Stoczni Gdańskiej
Obchody 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" przed bramą Stoczni GdańskiejFoto: PAP/Piotr Wittman

35 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, w Gdańsku zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Komunistyczna władza i strajkujący robotnicy podpisali się pod 21 postulatami. Najbardziej znany z nich dotyczył powstania niezależnych związków zawodowych.

- To była gra z wyobraźnią. Trzeba się było nauczyć świata od nowa i zrozumieć, że zmiana jest możliwa wbrew temu, co przez cały czas nam mówiono - stwierdził filozof Jacek Kołtan z ECS. Przypomniał też, jak świat zareagował na informacje płynące z Polski.

SIERPIEŃ 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

- To było upomnienie się ludzi o swoją podmiotowość, złamanie granicy strachu. To był też niezwykły sojusz między robotnikami a intelektualistami. To, co się przede wszystkim w sierpniu narodziło, to solidarność przez małe "s" - wskazał historyk dr Grzegorz Majchrzak z IPN.

Goście radiowej Trójki skomentowali także organizację rocznicowych uroczystości w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: Jacek Kołtan (filozof, Europejskie Centrum Solidarności), dr Grzegorz Majchrzak (historyk, Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 31.08.2015
Godzina emisji: 17.45

kk/iwo

Czytaj także

Początek przemian. 35 lat od podpisania porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:54
Podpisane 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Stały się też początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
rozwiń zwiń