"Nikt się nie spodziewał, że dojdzie do tak gigantycznego przełomu"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 18:37
- Że nagle nastąpi eksplozja ogromnego entuzjazmu, zaufania i wiary w to, że świat można zmienić - powiedział w "Pulsie Trójki" filozof Jacek Kołtan zapytany o porozumienia sierpniowe.
Audio
  • Filozof Jacek Kołtan i historyk dr Grzegorz Majchrzak o porozumieniach sierpniowych (Puls Trójki)
Obchody 35. rocznicy powstania NSZZ Solidarność przed bramą Stoczni Gdańskiej
Obchody 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" przed bramą Stoczni GdańskiejFoto: PAP/Piotr Wittman

35 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, w Gdańsku zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Komunistyczna władza i strajkujący robotnicy podpisali się pod 21 postulatami. Najbardziej znany z nich dotyczył powstania niezależnych związków zawodowych.

- To była gra z wyobraźnią. Trzeba się było nauczyć świata od nowa i zrozumieć, że zmiana jest możliwa wbrew temu, co przez cały czas nam mówiono - stwierdził filozof Jacek Kołtan z ECS. Przypomniał też, jak świat zareagował na informacje płynące z Polski.

SIERPIEŃ 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

- To było upomnienie się ludzi o swoją podmiotowość, złamanie granicy strachu. To był też niezwykły sojusz między robotnikami a intelektualistami. To, co się przede wszystkim w sierpniu narodziło, to solidarność przez małe "s" - wskazał historyk dr Grzegorz Majchrzak z IPN.

Goście radiowej Trójki skomentowali także organizację rocznicowych uroczystości w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: Jacek Kołtan (filozof, Europejskie Centrum Solidarności), dr Grzegorz Majchrzak (historyk, Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 31.08.2015
Godzina emisji: 17.45

kk/iwo

Czytaj także

Początek przemian. 35 lat od podpisania porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:54
Podpisane 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Stały się też początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
rozwiń zwiń