Polska poparła projekt UE. Przyjmie uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 19:00
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali we wtorek podział 120 tysięcy uchodźców - poinformowała luksemburska prezydencja UE. Co to oznacza dla Polski?
Audio
  • Marek Borowski i Michał Dworczyk o podziale uchodźców i pomocy Polakom w Mariupolu (Puls Trójki)
Obóz dla uchodźców w Chorwacji
Obóz dla uchodźców w ChorwacjiFoto: EPA/ANTONIO BAT

Zgodnie z ustaleniami najpierw rozmieszczonych ma zostać 66 tysięcy osób, z których ok. 5 tysięcy trafić miałoby do Polski. Nasz kraj, mimo wcześniejszego sprzeciwu, ostatecznie poparł projekt. Spośród czterech państw, które były przeciwne relokacji uchodźców, tylko Słowacja poinformowała, że nie zastosuje się do decyzji Rady UE, podjętej w głosowaniu. Czechy, Węgry i Rumunia poinformowały, że dostosują się, choć głosowały przeciw.

- Dobrze, że do jakiegoś porozumienia doszło w tej sprawie - ocenił senator Marek Borowski. Podkreślił, że ani przyjęcie 2 tys, ani 5 tys, ani nawet 12 tys. uchodźców nie powinno być dla Polski problemem, choć na pewno nie mamy takich możliwości w tym zakresie jak Niemcy. Przyznał, że przyjęcie uchodźców i ich późniejsza integracja będzie wyzwaniem, choć nie wiadomo, ilu z nich naprawdę w Polsce zostanie. 

- Jestem bardziej sceptyczny - powiedział Michał Dworczyk, poseł PiS i prezes fundacji Wolność i Demokracja. Zwrócił uwagę, że nadal jest wiele niewiadomych i nie do końca wiemy, o czym rozmawiamy. - Obawiam się, że rozpoczynamy proces, nad którym będzie bardzo trudno zapanować - dodał Dworczyk. Przypomniał, że w tej chwili na Bliskim Wschodzie przebywa 4 mln uchodźców. - Teraz UE deklaruje, że przyjmie sto kilkadziesiąt tysięcy, a co będzie jak kolejne sto kilkadziesiąt tysięcy się pojawi? - pytał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście "Pulsu Trójki" rozmawiali też o sytuacji Polaków z Mariupola, którzy apelują, aby ewakuować ich z powrotem do kraju z tego frontowego miasta w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Marek Borowski przyznał, że nie słyszał o ich apelu, ale zaznaczył, że pomoc im nie powinna w żaden sposób wpływać na działania ws. uchodźców. - Jest jakiś porządek miłosierdzia - stwierdził za to Dworczyk. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Borowski (senator Koła Senatorów Niezależnych), Michał Dworczyk (poseł PiS, prezes Fundacji Wolność i Demokracja)
Data emisji: 22.09.2015 
Godzina emisji: 17.45

fc/mp

Czytaj także

Szczelne granice lekiem na całe zło?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 14:20
"Aby nie powiększać chaosu, trzeba przede wszystkim uszczelnić granice unijne" - pisze w gościnnym felietonie na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń