"Szacunku do religii nie można wymusić karą"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 19:15
Można karać grzywną za obrazę uczuć religijnych. Tak zdecydował Trybunał Konstytucyjny rozpoznając skargę piosenkarki Doroty Rabczewskiej. Artystka trzy lata temu została ukarana grzywną za wypowiedź kpiącą z Biblii. Goście "Pulsu Trójki" uznali, że nagłaśniając tego typu sprawy pomagamy artystom w ich kreacji artystycznej.
Audio
  • o. Jacek Szymczak i prof. Kazimierz Kik o karaniu za obrazę uczuć religijnych (Puls Trójki)
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie kończy sprawy Doroty Rabczewskiej.  Piosenkarka złożyła już skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie kończy sprawy Doroty Rabczewskiej. Piosenkarka złożyła już skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w StrasburguFoto: PAP/Marcin Obara

- Ojciec Jacek Szymczak zauważył, że po latach wracamy do nagłośnienia nie tyle sprawy, co konkretnego artysty. - Dobrze, że wracamy do rozmowy o granicach jakimi powinien się odznaczać język, gdy mówimy o uczuciach religijnych, ale zastanawiam się czy przypadkiem nie jest tak, że pomagamy artystom w ich kreacji artystycznej - przyznał.

Politolog Kazimierz Kik powiedział, że szacunku do przekonań religijnych nie można wymusić karą. - Jeżeli bardzo mocno będziemy reagowali na takie postepowania, jak te Dody czy Nergala, to ci ludzie dzięki karze osiągną to, do czego zmierzają poprzez swój wybryk - podkreślił.

Jakie są granice akceptacji takich zachowań. Czy warto przesuwać je w debacie publicznej na jakikolwiek temat? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: o. Jacek Szymczak (dyrektor ds. nowych mediów KAI), prof. Kazimierz Kik (politolog)
Data emisji: 6.10.2015
Godzina emisji: 17.45

to/mp

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę "Dody" w sprawie obrazy uczuć religijnych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:07
Karanie za przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. To pokłosie skargi złożonej przez piosenkarkę Dorotę Rabczewską ("Dodę") skazaną prawomocnie za takie przestępstwo. Wyrok grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych usłyszała trzy lata temu.
rozwiń zwiń